fetysz

Czym jest fetysz? Fetyszyzm i rodzaje fetyszy. Kim jest fetyszysta?

Pod pojęciem fetyszu ujmuje się przedmiot niezbędny do uzyskania faktycznej satysfakcji seksualnej. Co do zasady istnieje wiele rodzajów fetyszy, zarówno pojawiających się często, jak i takich, które są ze swej natury wyjątkowo specyficzne. Sprawdź, czym dokładnie może się to objawiać!

Fetyszyzm najczęściej pojawia się w dyskursie wtedy, gdy mówimy o kimś, kto doznaje wyjątkowego, potężnego wręcz podniecenia na widok jakiegoś przedmiotu lub też podczas obcowania z nim. Fetysz może być związany również z określoną częścią ciała. W szczególności wskazuje się tu takie części, które w powszechnym rozumieniu nie są uznawane za obiekty seksualne. Mogą to być np. stopy lub uszy. O ile dla części osób takimi częściami ciała mogą być np. piersi lub pupa, o tyle trudno określić to mianem fetyszu. Dlaczego? Przede wszystkim są to części kobiecego ciała, które są naturalnym, powszechnie uznawanym obiektem seksualnym. Można jednak pokusić się o uznanie za fetysz chorobliwego pożądania np. dotyku piersi partnera lub partnerki z jednoczesną niemożnością osiągnięcia orgazmu bez tej właśnie czynności.

Czym jest fetyszyzm?

Jak już zostało to zaznaczone, fetyszyzm jest związany bezpośrednio z doznawaniem pełnej satysfakcji wyłącznie podczas kontaktu z obiektem pobudzającym. Z zasady uznaje się, że jest to rodzaj parafilii seksualnej, czyli wyraźnego zaburzenia, zwanego dawniej dewiacją, perwersją lub zboczeniem. Co do zasady może to być związane zarówno z obiektem, jak i konkretną osobą lub rytuałem. Przede wszystkim jednak nie mogą to być działania związane z naturalnym stanem współżycia i dążenia do podniecenia metodami powszechnie uznawanymi za typowe. Co więcej, jest to pojęcie, które w swoim znaczeniu dotyczy niegroźnych odstępstw od normy, ale nie jest związane z zachowaniami niebezpiecznymi, sprzecznymi z prawem i obyczajem. Dlatego też w kryteriach DSM-IV wyraźnie wskazuje się, że fetyszyzm nie jest tym samym, co na przykład pedofilia, sadomasochizm, czy inne zaburzenia preferencji seksualnej.

Sprawdź!
Zabawy erotyczne – poznaj zabawy dla par, które urozmaicą seks oraz podkręcą Wasze libido!

Kryteria DSM-IV i ICD-10

Zaburzenie seksualne związane z fetyszem jest również opisywane w DSM-IV, czyli w oficjalnej klasyfikacji zaburzeń psychicznych wskazywanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, a także w ICD-10, czyli w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych wydaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). O tym, że ktoś jest fetyszystą stanowi:

  1. Pojawianie się przez co najmniej sześć miesięcy silnych, stale powracających i podniecających fantazji seksualnych bądź impulsów, które są skierowane na obiekty nieożywione.
  2. Fantazje, impulsy lub też zachowania powodują dyskomfort bądź nawet upośledzenie w funkcjonowaniu w obszarze zawodowym, społecznym lub innym.
  3. Fetysze nie ograniczają się wyłącznie do elementów związanych z kobiecą garderobą, ale i dotyczą np. przebierania się bądź stosowania przedmiotów opartych na stymulacji narządów płciowych (tu wymienia się np. wibratory).

Jak działa fetysz?

W tym miejscu warto wyjaśnić, jak w ogóle działa fetysz. Co do zasady nie jest on traktowany jako bodziec, ale raczej jego brak. W efekcie nie ma możliwości na osiągnięcie pełnego zadowolenia z intymnej relacji, a seks w praktyce staje się niemożliwy. Często właśnie to stanowi źródło braku podniecenia, a nawet wystąpienie impotencji. Są sytuacje, w których fetysz jest powiązanych z przedmiotem występującym w konkretnej scenerii i jego brak jest przyczyną utraty zainteresowania zbliżeniem. Może być to powiązane np. ze strojem symbolizującym określoną funkcję lub elementem ubioru podniecającym mocniej niż dana osoba. Można tu wskazać pończochy, które dla osób z fetyszem są ważniejsze niż to, jaka jest ich właścicielka.

Jakie są rodzaje fetyszy?

Co do zasady odmian fetyszu może być nieskończenie wiele. W praktyce bowiem erotyczny obiekt może stanowić dosłownie wszystko, począwszy od ubioru, poprzez zachowanie aż do sytuacji zbliżenia. Najczęściej obiektem uznania staje się konkretny przedmiot, który jest związany z określonymi doznaniami z dzieciństwa bądź młodości. Wśród elementów odzieży najczęściej mogą się pojawić:

  • szpilki,
  • pończochy,
  • podwiązki.
Sprawdź!
Głębokie gardło – czy o seksie rodem z głośnego filmu pornograficznego marzą mężczyźni?

Jednak fetysz może być związany również z:

  • zapachem, który towarzyszy zbliżeniu lub zachowaniu,
  • element otoczenia lub sceneria — tu można wymienić np. stosunek w lesie, w bibliotece lub innej przestrzeni,
  • sytuacją — tu wskazuje się sytuację zagrożenia, poczucia łamania przepisów np. poprzez uprawianie seksu w miejscu niedozwolonym, publicznym,
  • pozycją seksualną — w takim przypadku trudność w uzyskaniu satysfakcji pojawia się przy próbach wybrania innych pozycji.

Czy preferencje związane z obiektem są czymś złym?

Z zasady trudno powiedzieć, że fetysz jest czymś złym. W większości przypadków nie jest to związane z przymusem lub wyrządzaniem krzywdy, a także nie narusza porządku publicznego. Tu jednak problem może dotyczyć stworzenia stabilnej relacji, jeśli parafilia nie zostanie zaakceptowana przez partnera. Oczywiście, jeśli fetysz jest powiązany z wyrządzaniem krzywdy bądź łamaniem prawa lub obyczajów (np. w wyniku seksu w przestrzeni publicznej) to można wskazać to jako coś złego. Trzeba też pamiętać o tym, że fetysz może stać się nałogiem.

Zaburzenie seksualne fetyszysty – kiedy jest to problem?

Głównym problemem jest powtarzalność związana z omawianym zbliżeniem. Seks może stać się problemem, jeśli nie mamy akceptacji ze strony partnera, a jednocześnie narusza on elementarne zasady społeczne. Szczególnie trzeba uważać na sytuacje, gdy w ramach fetyszu popadamy w nałóg.

Jak rozwiązać tego typu problem partnera?

Trudności w postaci fetyszu nie są niemożliwe do pokonania. W praktyce najlepiej jest skontaktować się z seksuologiem. Psychoterapia pozwala na zrozumienie zasady działania fetyszu, a także prowadzi do skutecznego jego pokonania, co pozytywnie wpłynie na tworzoną relację.


Zobacz także:

Sprawdź!
Fetysz uszu w roli głównej, czyli co podnieca w jednej z najmniej estetycznych części ciała? Poznaj inne intrygujące fetysze!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Przychodnie online – dlaczego warto korzystać z ich usług?

Next Article
jak uprawiać seks

Jak uprawiać seks, aby był udany? Sprawdź, jakie działania podjąć, aby twoje erotyczne zabawy były satysfakcjonujące!