fetysz stóp

Kim jest fetyszysta? Czym jest fetysz stóp? Częstotliwość traktowania kobiecych i męskich stóp jako obiektu seksualnego

Jednym z częściej występujących odmian fetyszu jest fetysz stóp. Możliwość uzyskania pełnej satysfakcji seksualnej umożliwiają wyłącznie stopy. Sprawdź, co wyróżnią tę szczególną parafilię!

Nie ma wątpliwości, że w gronie najpopularniejszych dewiacji seksualnych znajdują się właśnie stopy. Jest to zjawisko społecznie dostrzegalne. Sprawia to, że fetysz stóp do pewnego stopnia jest nawet źródłem licznych żartów i anegdot. Jednak należy pamiętać, że wciąż jest to fetysz, więc powinniśmy ten temat traktować w pełni poważnie. Choć nie jest to choroba, są sytuacje, w których pomoc specjalisty staje się kluczowa, a samo wystąpienie parafilii przysparza nam problemów.

Czym jest fetysz stóp?

Ta specyficzna odmiana fetyszu zorientowana jest bezpośrednio na stopy. Popularnym określeniem, jakie stosuje się w takiej sytuacji jest również podologia. W gruncie rzeczy podniecenie jest osiągane poprzez tę część ciała. Warto przy tym zaznaczyć, że w dominującej większości fetysz stóp dotyczy mężczyzn, a z rzadka kobiet. Z zasady wspomina się o tym fetyszu, mówiąc o chorobie psychicznej bądź też o zaburzeniu seksualnym. Nieraz określa się go również jako uzależnienie polegające na to, że uwielbia się obcować właśnie ze stopami partnera.

Jak podnieca się fetyszysta?

Co do zasady zjawisko to dotyczy w szczególności mężczyzn, jak już zostało to zaznaczone wyżej. Istnieje wiele praktycznych objawów tego, jak stopy są adorowane przez fetyszystę. Ten do podniecenia doprowadza się m.in. poprzez:

 • lizanie stóp partnerki,
 • wąchanie,
 • szczypanie,
 • całowanie,
 • deptanie,
 • ugniatanie.
Sprawdź!
Orgazm w ciąży – czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy seks i orgazm przyszłej mamy mogą szkodzić dziecku?

Częstym wyborem fetyszystów stóp jest również stosowanie wszelkiego rodzaju olejków, smarowideł i kosmetyków. Istotne zdaje się również tzw. smakowanie stóp, czyli wspomniane całowanie i lizanie. Popularny, zwłaszcza z użyciem olejków, jest również masaż stóp. Tu stan podniecenia wywołuje sam kontakt dłoni ze stopami partnerki.

Fetysz kobiecych stóp – co go wyróżnia?

Najczęściej spotykany jest fetyszyzm stóp kobiecych. Panowie w takiej sytuacji mają bardzo różnorodne preferencje. Z jednej strony są mężczyźni preferujące smukłe, drobne i wąskie stópki, ale z drugiej strony są i panowie, dla których szczególnie atrakcyjne są grubsze i większe kończyny. Nietypowym rodzajem z pewnością są również miłośnicy brudnych stópek, choć zdecydowanie popularniejsze jest pożądanie ich w stanie pełnej higieny i zadbania. Pielęgnacja i czystość stóp zdaje się kluczowa dla wielu mężczyzn.

Badania wśród mężczyzn

Warto wspomnieć o badaniach, które zostały przeprowadzone przez „Telegraph”. Pokazały one zdecydowaną tendencję wśród panów preferujących stópki. Wskazali oni, że w większości przypadków najbardziej uwielbiają stopy w rozmiarze 38, które są jednocześnie zadbane, a ich paznokcie są pomalowane na czerwono. Mężczyźni wolą, jeśli takie panie mają jednocześnie ubrane buty z wysokim obcasem i jednocześnie stawiają na odkryte palce.

Czy istnieje fetysz męskich stóp?

Jak zostało zaznaczone wcześniej, w przypadku pań tego rodzaju fetysz nie jest zbyt częsty. Niemniej jednak są kobiety, które faktycznie preferują właśnie tę część męskiego ciała. Zwolenniczki męskich stóp zdarzają się w różnorodnej postaci. Wymienić tu można takie, których źródłem podniecenia są m.in.:

 • grube,
 • owłosione,
 • szczupłe,
 • spocone,
 • z długimi palcami,
 • z krótkimi palcami,
 • ze szczególnie dobranymi skarpetkami,
 • odziane w sandały.

Tego typu parafilia może również rozszerzać się na dalszą część nogi. Zazwyczaj jednak w zestawie można umieścić przede wszystkim łydki, których odpowiednie napięcie stanowi podniecenie seksualne właśnie dla kobiet.

Sprawdź!
Seks pod prysznicem – sposób na urozmaicenie życia erotycznego. Poznaj najlepsze pozycje oraz wady i zalety uprawiania seksu w wodzie

Specyficzne formy uwielbienia tej części nogi

Nie ma wątpliwości, że wszelkiego rodzaju działania, w tym lizanie i całowanie stóp, a zwłaszcza wkładanie ich do ust traktuje się za specyficzne formy „zboczenia”. Mało kto jednak ma świadomość, ze takie działania bardzo często są powiązane ze stosowaniem dodatków, w tym również spożywczych. Dla wielu mężczyzn, a także i kobiet wyjątkową formą zachwytu nad stopami jest branie ich do ust po wcześniejszym polaniu ich ketchupem lub słodkim kremem. Fetysz ten nieraz wiąże się z użyciem bitej śmietany.

Czy mężczyźni i kobiety mający fetysz stóp mogą być uznani za chorych?

Dość problematyczne zdaje się ocenienie tego, czy fetysz ten można uznać za chorobę. Choć potocznie przyjęło się tak o tym mówić, w praktyce jednak nie jest to schorzenie psychiczne. Jest to raczej perwersja bądź dewiacja, która w gruncie rzeczy jest nieszkodliwa i stanowi raczej urozmaicenie zbliżenia. Warto jednak mieć świadomość tego, że fetysz jest „w porządku” wyłącznie wtedy, gdy nie przeszkadza w związku, nie obraża partnera, a przede wszystkim nie jest powiązany z zachowaniami brutalnymi, przemocowymi, zagrażającymi zdrowiu i życiu. Uwielbienie tej istotnej części nogi z zasady należy do preferencji nieszkodliwych. Jednak może to być uciążliwe. Co robić w tego typu sytuacji?

Gdzie szukać pomocy przy uciążliwej parafilii?

Zarówno partnerka, jak i mężczyzna cierpiący na fetysz stóp mogą odczuwać z tego powodu wyraźny dyskomfort. W takim przypadku doskonałym pomysłem jest postawienie na psychoterapię. Przede wszystkim pomocy należy szukać u specjalistów, czyli u:

 • seksuologa — ekspert od spraw związanych z kwestiami intymnymi, problemami natury seksualnej, których źródło tkwi w umyśle i w postrzeganiu drugiej osoby,
 • psychiatry — nieraz proces radzenia sobie z parafilią wymaga postawienia na kurację farmakologiczną. Tu wsparcie psychiatry będzie nieodzowne,
 • psychologa — zazwyczaj będzie to właśnie seksuolog, choć nie jest to konieczne.


Sprawdź!
Znasz polskich autorów literatury erotycznej?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Jak umówić się na randkę z MILF-em?

Next Article
sadyzm

Sadyzm seksualny, czyli przemoc podczas stosunku