sadyzm

Sadyzm seksualny, czyli przemoc podczas stosunku

Czym jest sadyzm nikomu tłumaczyć nie trzeba. Warto jednak nieco uściślić rozumienie tego pojęcia w znaczeniu seksualnym. Co dokładnie oznacza i jakie są jego konsekwencje? Wyjaśniamy!

Co warto wiedzieć o sadyzmie w kontekście seksualnym? Czym się on wyróżnia i czy zawsze jest zaburzeniem, które warto diagnozować? Dowiedz się więcej!

Sadyzm seksualny – co dokładnie oznacza to pojęcie

Sadyzm opisywany jest jako rodzaj parafilii, w której dana osoba odczuwa podniecenie seksualne jedynie w sytuacji zadawania partnerowi bólu (fizycznego lub psychicznego) albo upokarzając go. Nazwa pojęcia pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza, markiza de Sade, który jako pierwszy zajął się opisami sadystycznych praktyk.

Pojęcie sadyzmu często rozszerzane jest poza kontekst seksualny i mylone z okrucieństwem wobec innych ludzi zadawanym im bez kontekstu seksualnego. Jednak takie zachowanie w psychiatrii nie jest już przejawem sadyzmu, ale zaburzeń osobowości z kategorii psychopatii.

Przyczyny sadyzmu

Skąd bierze się skłonność do zadawania bólu partnerowi seksualnemu? Popularna obecnie klasyfikacja wyróżnia trzy grupy czynników sprzyjających rozwojowi osobowości sadystycznej. Pierwsza grupa to czynniki biologiczne, czyli np. cechy biofizyczne danej osoby lub niski poziom serotoniny przy jednoczesnym wysokim poziomie testosteronu. Jednak do czynników biologicznych zalicza się także m.in. zaburzenia zachowania z okresu dzieciństwa czy też emocjonalne reakcje i otrzymywanie kar od nauczycieli.

Druga grupa czynników to skłonności psychologiczne. Wśród nich znajdują się np. działania, które mają na celu pozbawić innych przyjemności czy też chęć posiadania władzy nad drugim człowiekiem. Czasem sadysta chce też, poprzez swoje zachowania, zrekompensować sobie krzywdy i traumy doświadczane w dzieciństwie.

Trzecią grupę czynników stanowią te powiązane z relacjami rodzinnymi. Sadysta może mieć doświadczenia związane z trudnym dzieciństwem – surowymi wobec niego, bezwzględnymi rodzicami (albo jednym z rodziców). Może też pochodzić z rodziny, w której pielęgnowano w nim poczucie bezradności albo stosowano wobec niego wulgarny, pełen przemocy język.

Sprawdź!
Zespół prowokowanej zdrady to głównie przypadłość mężczyzn. Na czym polega?

Rodzaje sadyzmu i jego związek z masochizmem

Sadyzm i masochizm to dwa pojęcia, które niejako uzupełniają się wzajemnie. Podczas, gdy sadysta to osoba, która pragnie zadawać partnerowi ból, masochista osiąga spełnienie, gdy ból ten odczuwa. Zdarza się wobec tego, że odpowiadając na swoje wzajemne potrzeby, osoby o takich skłonnościach łączą się w związki sadomasochistyczne.

Sadyzm może mieć również nieco inne, mniej związane z okrucieństwem, oblicze. Praktyki sadystyczne, często kontrolowane, są sposobem na urozmaicenie i ożywienie życia seksualnego, których próbują nawet osoby niewykazujące cech osobowości sadystycznej. W takim rozumieniu partnerzy przed rozpoczęciem aktu seksualnego ustalają, na jakie zachowania wzajemnie sobie pozwolą. Popularne jest także ustalanie wspólnego słowa, którego użycie przez jednego z partnerów ma być dla drugiego sygnałem do natychmiastowego zaprzestania właśnie podejmowanych działań. Popularność praktyk sadystycznych (oraz sadomasochistycznych) w ostatnich latach wzrosła wraz z coraz większą swobodą seksualną oraz rozpowszechnieniem się powieści i filmów o tej tematyce.

Sadyzm to skłonność do zadawania bólu partnerowi seksualnego. Dopóki odbywa się za zgodą i przyzwoleniem wszystkich stron, nie ma w nim nic niewłaściwego czy karalnego. Jednak, jeśli sadystyczne praktyki seksualne wykraczają poza te granice, mogą spotkać się ze słusznym społecznym potępieniem oraz wymierzoną sądownie karą. Jedną z nich może być nawet kara pozbawienia wolności wraz z nakazem poddania się wskazanej osoby psychoterapii. W ramach pracy leczniczej jednostka uczy się, jak nie ulegać własnym preferencjom seksualnym i je kontrolować.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
fetysz stóp

Kim jest fetyszysta? Czym jest fetysz stóp? Częstotliwość traktowania kobiecych i męskich stóp jako obiektu seksualnego

Next Article
kandydoza

Kandydoza – objawy zakażenia. Jak wygląda leczenie drożdżycy?