masochizm

Masochizm seksualny jako zaburzenie osobowości – definicja i przyczyny masochizmu

Masochizm to pojęcie ogólnie znane, związane nie tylko z praktykami seksualnymi. Co jednak oznacza dokładnie w aspekcie seksualnym? Jakie zachowania przejawia masochista? Odpowiadamy!

Masochizm seksualny jest pojęciem, o którym słyszał niemal każdy. Co jednak dokładnie oznacza? Kim jest masochista i jakie praktyki sprawiają, że osiąga satysfakcję seksualną? Wśród rodzajów masochizmu wyróżnić można m.in. masochizm psychiczny, seksualny oraz masochizm emocjonalny. Wspólnym elementem wszystkich tych stanów jest to, że dla masochisty odczuwanie bólu lub poniżenia staje się źródłem przyjemności. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Masochizm seksualny – definicja pojęcia

Masochizm seksualny definiowany jest jako rodzaj zaburzenia seksualnego, w którym podniecenie seksualne odczuwa osoba bita i poniżana zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Podniecające może być przy tym nie tylko doświadczanie fizycznego i psychicznego cierpienia, ale też fantazjowanie na jego temat podczas masturbacji. Warto wspomnieć również, że zachowania masochistyczne przejawiają się z różnym natężeniem. Zależy ono od przypadku konkretnej osoby, ale też okresu w jej życiu. Czasem wystarczają więc łagodne formy przemocy, takie jak ubliżanie, gryzienie i szczypanie. W innych przypadkach fizyczny lub psychiczny ból musi być znacznie większy dla osiągnięcia spełnienia seksualnego – włącznie z duszeniem plastikową torebką, a nawet koprolagnią. Masochizm wiąże się również z chorobliwie silnym uzależnieniem od partnera.

Czy zachowania masochistyczne częściej wykazują kobiety, czy mężczyźni?

Masochizm jako zaburzenie po raz pierwszy opisane zostało przez austriackiego psychiatrę Richarda von Krafft-Ebinga w 1886 roku. Zgodnie z jego obserwacjami, zachowania masochistyczne częściej wykazują mężczyźni niż kobiety. Zwykle praktyki tego typu są atrakcyjne dla mężczyzn w okresie młodzieńczym, a z czasem słabną lub zanikają całkowicie.

Sprawdź!
Snowballing jako interesująca praktyka seksualna. Na czym dokładnie polega?

Masochizm a sadomasochizm

Z masochizmem nierozerwalnie związane jest pojęcie sadomasochizmu. Praktyki sadomasochistyczne (czyli odczuwanie i zadawanie bólu w trakcie aktów seksualnych) coraz częściej jednak, w przeciwieństwie do samego masochizmu, nie jest uznawane za wynik zaburzeń seksualnych. Coraz więcej par decyduje się na w stosowanie w sypialni umiarkowanych form tego typu zachowań – przepaski, kajdanki czy maski podczas praktyk seksualnych wykorzystuje regularnie ok. 18% Polaków. Co więcej, badania seksuologów wykazały, że blisko 22% mężczyzn i 12% kobiet reaguje podnieceniem na opowieści erotyczne zawierające elementy sadomasochistyczne. Badania te wykazały też, że połowa kobiet i ponad 50% mężczyzn reaguje seksualnie (wzrostem podniecenia) na gryzienie. Praktyki sadomasochistyczne nie prowadzą jednak do zaburzeń osobowości ani trwałego uzależnienia się od partnera seksualnego.

Przyczyny masochizmu

Z czego wynikają zachowania masochistyczne i jak powstaje osobowość masochistyczna? Dokładnie nie wiadomo. Jednak psychologowie i psychoterapeuci zajmujący się tym tematem uważają, że przyczyn szukać trzeba przede wszystkim w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Najczęściej osobowość masochistyczna rozwija się u osób bezpośrednio lub pośrednio (poprzez oglądanie aktów seksualnych) poddawanych w dzieciństwie stymulacji seksualnej. Zaburzenia preferencji seksualnych wykazują także często osoby o niskim poczuciu własnej wartości, mające od dzieciństwa słabą więź z rodzicami (a zwłaszcza matką) i wykazujące zaburzenia identyfikacji z własną płcią. Masochizm może ujawniać się już w okresie nastoletnim jako odczuwanie przyjemności podczas bycia karanym przez rodziców.

Predyspozycje biologiczne do masochizmu i odreagowywanie stresu

Nie można jednak całkowicie pominąć predyspozycji biologicznych do masochizmu. One również mają znaczenie i zdarza się, że osobowość masochistyczna rozwija się u osób o stabilnej więzi z rodzicami, które nie doświadczyły traumatycznych przeżyć w dzieciństwie. Skłonności masochistyczne ujawniają się również czasem u osób piastujących wysokie, eksponowane stanowiska (zarówno w firmach prywatnych, jak i w sektorze publicznym). W takich sytuacjach są one próbą odreagowania poziomu stresu, z którym nie radzi sobie masochista. Wówczas poprzez upokorzenie i doświadczany ból fizyczny odczuwa on przyjemność, ale też w pewien sposób ulgę.

Sprawdź!
Felching – na czym polega? Jak go wykonać? Czy jest niebezpieczny?

Leczenie osobowości masochistycznej – psychoterapia i jej efekty

Czy masochizm to zawsze problem, który wymaga pomocy specjalisty? Jeśli praktyki tego typu są jedynie sposobem na urozmaicenie życia erotycznego, który akceptuje oboje partnerów, nie jest to powód do zmartwień.

Kiedy masochizm wymaga leczenia?

Problem natomiast pojawia się, gdy jeden z partnerów nie potrafi ujawnić swoich preferencji, co prowadzi do tego, że prowokuje zachowania sadystyczne u partnera albo ukrywa się i prowadzi podwójne życie. Wówczas masochizm staje się dodatkowym źródłem silnego lęku i stresu. Kiedy osoba zaburzona – lub jej partner – przestają sobie z nimi radzić, warto poszukać pomocy eksperta. Objawami masochizmu (nie tylko seksualnego, ale też emocjonalnego) mogą być zachowania, w których masochista prowokuje swojego partnera do kłótni, niezadowolenia i agresji. Przez takie zachowania chce wywołać satysfakcjonujące go poczucie poniżenia, krytykowania oraz upokorzenia.

Jak wygląda terapia leczenia masochizmu?

Leczeniem zaburzeń na tle seksualnym, w tym również masochizmu, zajmują się seksuolodzy, psychologowie oraz psychoterapeuci. Terapia polega na cyklu indywidualnych lub grupowych spotkań, podczas których terapeuta stara się poznać przyczyny problemu i skutecznie poradzić sobie z nimi. Trzeba jednak być przygotowanym na długotrwałą terapię, której zadowalające efekty zaczną być widoczne dopiero po kilku miesiącach (albo nawet latach).

Jakie zachowania często towarzyszą masochistom?

Leczenie masochizmu zwykle rozszerzane jest również na terapię innych zaburzeń. Masochiści to bardzo często osoby borykające się z niskim poczuciem własnej wartości, stanami depresyjnymi oraz całkowitym uzależnieniem od partnera. Świadomie (lub często również nieświadomie) rezygnują z zaspokojenia własnych potrzeb, aby martwić się, użalać nad sobą i zadręczać problemami. Jednocześnie nie są zainteresowani szukaniem rozwiązań i odrzucają wszelkie próby pomocy. Cierpienie psychiczne często jest dla nich na tyle atrakcyjne, że staje się źródłem przyjemności.

Sprawdź!
Czym jest transwestytyzm fetyszystyczny. Czy to zaburzenie płci?

Pojęcie masochizmu znane jest od tysiącleci. Pojawiało się zarówno w literaturze, sztuce, jak i filmie. Obecnie częściowo przestało być ono tematem tabu. Dopóki zachowania masochistyczne odpowiadają partnerom seksualnym i są sposobem na urozmaicenie technik stosowanych w łóżku, nie ma w nich nic wstydliwego. Przeciwnie, mogą wpłynąć na ożywienie relacji i odnowienie związku. Problem pojawia się jednak, gdy zainteresowanie tego typu zachowaniami przejawia tylko jedna osoba w związku – albo, gdy są one na tyle silne, że wpływają na inne sfery życia. Wówczas, dla poprawy własnego komfortu życia, warto zgłosić się po opinię specjalisty.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
nudesy

Nudesy – współczesny przewodnik po bezpiecznej intymności w cyfrowym świecie

Next Article
pegging

Pegging – odwróć role w seksie! Przygotowania do peggingu i najlepsze pozycje do wypróbowania