Kandaulezizm

Czym jest kandaulezizm? Czy to zaburzenie może być szkodliwe?

 

Niektórzy mężczyźni (rzadziej kobiety) czerpią przyjemność z faktu obnażania swojego partnera przed innymi. Takie zachowania znane były już w czasach starożytnych. Na czym dokładnie polega ten mechanizm?

Kandaulezizm, inaczej także zespół Vadima, to upodobanie do prezentowania nagości swojego partnera seksualnego, a także odczuwanie przyjemności i satysfakcji z faktu podglądania własnego współżycia przez obcych. Czy taka postawa może przynosić szkody?

Kandaulezizm – skąd się wziął?

Nazwa przypadłości pochodzi od imienia starożytnego króla Lidii, Kandaulesa, który miał prezentować ukradkiem własną żonę Rodopę i jej atuty jednemu ze swoich strażników. Mit głosi, że kiedy kobieta się o tym dowiedziała, zażądała śmierci strażnika, a gdy mąż odmówił, zasugerowała mężczyźnie by w takim razie uśmiercił króla, objął tron i pojął ją za żonę i tak też się stało.

Na czym polega kandaulezizm?

Osoba cierpiąca na to zaburzenie ma satysfakcję z tego, że ktoś inny widzi nago jego partnerkę albo podgląda ich wspólnie w czasie miłosnych uniesień. W innej wersji podniecające może być też robienie zdjęć w trakcie stosunku, a następnie pokazywanie tych fotografii innym. Jest to rodzaj obnażania się ze swojej prywatności czy raczej intymności.

Czy to choroba?

Tego rodzaju zaburzenie uznawane jest za swoistą patologię, a czasem zbliżoną nawet do zespołu prowokowanej (kontrolowanej) zdrady, gdyż takie zachowania rzeczywiście mogą stanowić do tego zachętę. By zdiagnozować problem i jego przyczynę, warto skorzystać z pomocy seksuologa lub psychoteraputy, który wdroży leczenie dobrane do indywidualnego przypadku.

Kandaulezizm jest patologią zbliżoną do masochizmu i ekshibicjonizmu. Z uwagi na fakt, że uwzględnia udział w całym procederze drugiej osoby, może prowadzić do konfliktów między partnerami, a nawet rozpadu związku.


Sprawdź!
Coming out, czyli wyjście z szafy – jak powiedzieć bliskim o swojej orientacji i tożsamości?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Dzień Bez Stanika

Dzień Bez Stanika – dlaczego obchodzimy to święto? Powód jest ważny!

Next Article
pozycja na łyżeczkę

Pozycja na łyżeczkę – doskonały sposób na bliskość. Poznaj jedną z najbardziej zmysłowych pozycji seksualnych