coming out

Coming out, czyli wyjście z szafy – jak powiedzieć bliskim o swojej orientacji i tożsamości?

Coming out to anglojęzyczny termin, który używany jest w kontekście ujawniania swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej publicznie, lub jedynie przed najbliższymi. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć to zagadnienie.

Angielskie wyrażenie coming out można przetłumaczyć dosłownie na wychodzenie skądś. W kontekście osób LGBT + korzystało się z terminu coming out of the closet, czyli wychodzenie z szafy. W ostatnim czasie coraz częściej można spotkać się z tym określeniem. Podpowiadamy, na czym dokładnie polega oraz jak sobie z nim poradzić w momencie, kiedy dotyczy właśnie ciebie.

Coming out – co to znaczy?

Wychodzenie z szafy, czy coming out odnosi się do ujawniania swojej orientacji najpierw przed samym sobą, a potem przed innymi. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że coming out jest procesem, który trwa często przez wiele lat. Wiele osób najpierw musi dojrzeć do tego, aby przyznać się przed samym sobą do swojej odmienności. Z czasem informację tę przekazuje się coraz dalszym kręgom znajomych.

Coming outu dokonują nie tylko osoby, które do tej pory były uznawane za heteroseksualne. Z szafy wychodzi także panseksualista, który wcześniej identyfikował się jako gej, a przyznanie się od inności we własnym środowisku wymaga od niego odwagi.

Jak dokonać coming outu przed bliskimi?

Nie ma jednego bezpiecznego i całkowicie uniwersalnego przepisu na ujawnienie się przed bliskimi. Bardzo ważne jest to, aby osoby homoseksualne (i nie tylko) przed coming outem były całkowicie pewne swojej tożsamości. Wypieranie orientacji i niepewność co do niej są wyraźnym znakiem tego, że jeszcze nie pora.

Sprawdź!
Zespół prowokowanej zdrady to głównie przypadłość mężczyzn. Na czym polega?

Ujawnienie własnej orientacji seksualnej powinno odbywać się przed osobami, z którymi czujesz się bezpiecznie. Jeżeli chcesz przyznać się, że jesteś lesbijką, czy na przykład osobą niebinarną, najpierw postarać się wyoutować przed osobami, którym najbardziej ufasz.

Wychodzenie z szafy zawsze jest procesem, który często trwa wiele lat. Osoby nieheteronormatywne outują sie niemal codziennie – poznając nowe osoby, zmieniając miejsce pracy, czy po prostu rozszerzając swój społeczny kapitał. Ujawnienie orientacji nie musi być publiczne, a na pewno nie musi odbyć się od razu przed wszystkimi.

Czy nieletnie osoby LGBT+ powinny wychodzić z szafy?

Wiedzę i świadomość swojej orientacji psychoseksualnej często odkrywamy już w wieku nastoletnim. Wówczas wiele osób ma dylemat – czy outować się przed rodzicami, przyjaciółmi, lub nauczycielami? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od twojej indywidualnej sytuacji. Czy jesteś bezpieczny? Czy istnieje szansa, że zostaniesz sam bez wsparcia i podstawowych zasobów?

Jeżeli jest taka możliwość, to najlepszym rozwiązaniem będzie usamodzielnienie się a dopiero potem otwarte przyznawanie do swojej tożsamości.

Korzyści płynące z ujawnienia swojej orientacji i tożsamości

Badania kanadyjskich naukowców udowodniły, że osoby nieheteronormatywne, które dokonały coming outu zdecydowanie bardziej komfortowo funkcjonują w społeczeństwie. Obniżony poziom stresu bardzo pozytywnie wpływa na ogólny komfort życia a tym samym na zdrowie i kondycję

Możliwość spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi w pełnym poczuciu bezpieczeństwa i bez konieczności ukrywania się z pewnością wpływa pozytywnie na codzienność osób nieheteronormaltywnych. Badania wskazują na to, że osoby wyoutowane, które przebywają w bezpiecznym dla siebie środowisku nie są bardziej od osób heteroseksualnych narażone na depresję. Tak samo dobrze radzą sobie w życiu zawodowym i społecznym.

Czy każda osoba nieheteronormatywna musi dokonać coming outu?

Badania wskazują na to, że coming out niesie za sobą mnóstwo korzyści. Z drugiej strony jednak rodzi się pytanie – czy każdy powinien się na niego zdecydować. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie.

Sprawdź!
Akrotomofilia – współżycie z osobą po amputacji kończyn. Czy może przynosić rozkosz?

Wychodzenie z szafy nie ma sensu w momencie, kiedy może poskutkować zagrożeniem twojego zdrowia i poczucia bezpieczeństwa. Ostatecznie jest to zawsze decyzja indywidualna, którą trzeba podjąć z rozwagą. Coming out to nie tylko ulga i poczucie bezpieczeństwa. To także potencjalne ryzyko odrzucenia, utraty przyjaciół, czy groźba długotrwałej izolacji od rodziny.

Oczywiście dla wielu osób jest to gra potencjalnie warta świeczki, jednak nie każdy jest na to gotowy i nie ma w tym nic złego. Jeżeli czujesz, że to jeszcze nie jest odpowiedni moment na opuszczanie szafy, to prawdopodobnie tak jest. Daj sobie czas.

Czy warto outować innych?

Nierzadko zdarza się, że osoby mające wiedzę o innej orientacji znajomych, czy członków rodziny, odsłaniają ją przed osobami trzecimi. Czy to dobre rozwiązanie? Absolutnie nie. Właściwie nie ma gorszego pomysłu. Coming outu zawsze dokonuje ta osoba, której on dotyczy.

Ujawnienie się przed innymi powinno nieść ulgę i dawać poczucie wolności. Decyzja o tym, kiedy to nastąpi należy wyłącznie do osoby zainteresowanej i do nikogo innego.

Publiczny coming out sławnych osób

W ostatnich latach wiele gwiazd, ludzi mediów i sztuki ujawniło swoją odmienną orientację. To nie tylko geje i lesbijski, ale także osoby niebinarne, czy transseksualne. Spośród znanych Polaków wymienić można:

  • Witolda Sadowego – aktor teatralny wyoutował się jako gej w weku stu lat na pół roku przed swoją śmiercią!
  • Łukasza Jakubiaka – youtubera i dziennikarza, który również potwierdził, że jest gejem.
  • Tomasza Raczka – dziennikarza i filmoznawcę, którego wyjście z szafy odbiło się swego czasu szerokim echem w mediach.
  • Sylwia Chutnik – pisarka niedawno wyoutowała się jako lesbijka.

W ostatnich latach coming outu dokonały także światowe gwiazdy, między innymi:

  • Demi Lovato,
  • Gillian Anderson,
  • Ellen Page,
  • Holland Taylor,
  • Jodi Foster,
  • Cynthia Nixon.
Sprawdź!
Czym jest koprofilia? Definicja, przyczyny, sposoby leczenia

Coming out jest procesem, który często trwa przez wiele lat i ma bardzo różne oblicza. Badania naukowe potwierdzają, że życie w zgodzie ze sobą wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i szczęście. W Polsce temat nieheteronormatywności ciągle jednak budzi kontrowersje, dlatego wiele decyduje się na pozostanie w szafie.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Zabawki i stroje erotyczne, które pomogą przegnać nudę z sypialni

Next Article
edging

Edging, czyli bycie na krawędzi. Czym jest i jak kontrolować orgazm, by osiągnąć niezwykłe doznania?