ile jest orientacji seksualnych

Ile jest orientacji seksualnych i co warto o nich wiedzieć? Poznaj rodzaje orientacji seksualnych!

Ile jest orientacji seksualnych to pytanie, które często zadają sobie osoby, niemające aktualnej wiedzy o społeczności LGBTQ+. Sprawdź, jakie rodzaje orientacji seksualnych występują i czym się charakteryzują.

Większość osób dzieli orientacje seksualne na trzy “podstawowe”, tzn. heteroseksualną, homoseksualną oraz biseksualną. Jednak świat LGBTQ+ jest o wiele bogatszy i bardziej kolorowy! Lista orientacji i tożsamości płciowych jest bardzo długa i niestety niemożliwa do umieszczenia w krótkim artykule. Postaramy się jednak odpowiedzieć na pytanie, ile jest orientacji seksualnych oraz czym się charakteryzują.

Czym jest orientacja seksualna?

Orientacja seksualna, coraz częściej nazywana psychoseksualną, obejmuje emocjonalne, romantyczne i seksualne pożądanie do osób konkretnej płci, oraz wyraża pragnienie zawarcia głębszej relacji z daną osobą. Na tworzenie się orientacji psychoseksualnej najprawdopodobniej mają czynniki genetyczne i hormonalne. Większość naukowców jest zdania, że jej kształtowanie się rozpoczyna się jeszcze w łonie matki, Chociaż dużo mówi się o płynności orientacji seksualnej, nie jest to coś, co można zmienić np. pod wpływem presji społecznej, kultury itd.

Lista orientacji seksualnych

Niestety, da się odpowiedzieć na pytanie, ile jest dokładnie orientacji psychoseksualnych. Liczba terminów stale się powiększa, wraz z dookreślaniem kolejnych; obecnie znajduje się na niej ponad 100 orientacji seksualnych. Poniżej wymienimy i opiszemy tylko kilka najlepiej znanych. Warto pamiętać, że są to bardzo ogólne charakterystyki orientacji; każda osoba może mieć inne doświadczenia czy definicje związane ze swoją seksualnością.

Heteroseksualizm

Heteroseksualizm to najbardziej znana i najczęściej występująca orientacja seksualna, w wielu społecznościach błędnie uznawana za jedyną “naturalną”. Osoba heteroseksualna odczuwa pociąg i potrzebę nawiązania relacji z osobą o przeciwnej do swojej płci; heteroseksualni mężczyzn pociągają kobiety, a heteroseksualne kobiety – mężczyźni.

Sprawdź!
Terapia konwersyjna – pseudonaukowa praktyka, która niszczy życie. Na czym polega "leczenie homoseksualności"?

Homoseksualizm

Orientacja homoseksualna oznacza pociąg seksualny do osób tej samej płci. Kobiety, które się z nią identyfikują nazywa się lesbijkami, a mężczyzn gejami. Około 3-5 % populacji określa swoją orientację jako homoseksualną.

Osoby homoseksualne nierzadko spotykają się z dyskryminacją, szczególnie w społecznościach konserwatywnych, o tradycyjnym światopoglądzie. Nieetyczne praktyki mające na celu zmianę orientacji z homo na hetero były bardzo popularne w przeszłości, a w niektórych regionach świata przetrwały do dzisiaj – pomimo sprzeciwów czołowych, światowych organizacji naukowych.

Biseksualizm

Biseksualizm jest orientacją psychoseksualną, która dotyczy ok. 4% populacji na świecie. Niegdyś uważano, że osoby biseksualne odczuwają pociąg ściśle do wyłącznie dwóch płci, bez preferencji dotyczącej którejś z nich. Obecnie biseksualizm określa się raczej jako zainteresowanie różnymi płciami, czasami z tendencjami do preferowania jednej ponad drugą (choć niekoniecznie). Biseksualizm bywa określana mianem terminu parasola, gdyż ma silne konotacje z innymi, podobnymi orientacjami.

Panseksualizm

Panseksualizm jest orientacją psychoseksualną, którą niekiedy myli się z, opisanym powyżej, biseksualizmem. Osoby panseksualne odczuwają pociąg w stosunku do innych ludzi, niezależnie od ich tożsamości płciowej. Nie wynika to, jak sądzą niektórzy, z niedostrzegania czyjejś płci – nie warunkuje ona jednak zainteresowania daną osobą.

Przez lata panseksualizm był błędnie określany jako pociąg do osób, bytów nieożywionych, a nawet zwierząt. Pogląd nie ma jednak nic wspólnego z rzeczywistością.

Aseksualizm

Określenie aseksualność wiąże się z nie odczuwaniem zainteresowania (lub odczuwaniem go w stopniu niewielkim) do jakiejkolwiek formy aktywności seksualnej. Osoby aseksualne, jeżeli nie są również aromantyczne, mogą jednak nadal chcieć angażować się w romantyczne relacje.

Aseksualizm jest bardzo szerokim terminem. Niektóre osoby, identyfikujące się z tą orientacją, nie inicjują żadnych kontaktów seksualnych, które są uznawane wręcz za odstręczające; inni natomiast mogą mieć neutralny stosunek do seksu i uprawiać go z osobami im bliskimi. Aseksualizm często uznaje się za termin parasol, pod który wchodzą m.in. demiseksualizm lub grey-sexuality.

Sprawdź!
Orgazm sutkowy naprawdę istnieje! W jaki sposób stymulować kobiece sutki, by doprowadzić partnerkę do szczytowania?

Orientacja seksualna a tożsamość płciowa – różnice

Zdarza się, że niektórzy mają problem z rozróżnieniem terminów orientacja seksualna oraz tożsamość płciowa. Nie są to pojęcia tożsame. Orientacja seksualna to zainteresowanie, uczucia i pociąg do określonej płci. Tożsamość płciowa natomiast oznacza płeć, z którą dana osoba się identyfikuje. Np. osoby cispłciowe odczuwają przynależność do płci, którą przypisano im przy urodzeniu, natomiast genderfluid oznacza, że tożsamość jest płynna i może zmieniać się zależnie od okoliczności.

Warto pamiętać, że orientacja seksualna i tożsamość płciowa istnieją niezależnie od siebie; nie należy zatem nigdy zakładać, że orientacji osoba o określonej płci.

Ile jest osób LGBT w Polsce?

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie stowarzyszenia “Miłość nie wyklucza”, szacuje się, że w Polsce osoby identyfikujące się jako część społeczności LGBT, stanowią od 5 do 10 procent populacji. Oznacza to, że w naszym kraju jest ok. 2 mln osób o innej niż heteronormatywna orientacji lub tożsamości płciowej!

Orientacje seksualne – podsumowanie

Jak widać, trzy orientacje seksualne, które kojarzy większość osób, nie są jedynymi – ta lista jest znacznie dłuższa, niż mogłoby się niektórym wydawać. Dzięki zaś szerzeniu wiedzy na temat seksualności i ekspresji płciowej coraz więcej osób przekonuje się, jak różnorodna potrafi być ludzka natura!


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
tinder czy badoo

Tinder czy Badoo – która aplikacja randkowa wypada lepiej? Przy pomocy którejś z nich można znaleźć miłość? Sprawdź!

Next Article
Death grip

Death grip to pojęcie z języka slangowego, które wskazuje na niemożność osiągnięcia orgazmu. Z czego wynika ten syndrom?