poliseksualizm

Poliseksualizm – co to za orientacja i jakie osoby się z nią utożsamiają?

Poliseksualizm bardzo często mylony jest z pojęciem panseksualizmu. Te dwie orientacje psychoseksualne nie są jednak tożsame. Jakie są między nimi różnice i jaka jest tożsamość osób poliseksualnych?

Obok trzech głównych orientacji seksualnych – heteroseksualizmu, homoseksualizmu i biseksualizmu funkcjonuje jeszcze wiele innych, które pozwalają określić się osobom nieprzystającym do żadnej z wyżej wymienionych. Właśnie dlatego obok liter LGBT znajduje się ten osławiony plus – w nim wyrażają się pozostałe tożsamości i orientacje, między innymi poliseksualna. Z poniższego artykułu dowiesz się, co oznacza poliseksualizm.

Poliseksualizm jako orientacja seksualna

Poliseksualizm to stosunkowo nowy termin, który w opracowaniach i badaniach naukowych używany jest mniej najwyżej od dwudziestu lat. Najogólniej można określić go jako pociąg seksualny do wielu płci kulturowych, ale nie wszystkich.

W próbach zdefiniowania tej kategorii często stawia się ją w opozycji do biseksualizmu. Poliseksualiści odrzucają bowiem koncepcję pociągu wyłącznie do dwóch płci. Osoba identyfikująca się z tą orientacją może czuć pociąg emocjonalny i seksualny do więcej niż jeden płci, jednak nie musi odczuwać go w stosunku do wszystkich.

Poliseksualizm a panseksualizm

Dlaczego poliseksualizm tak często mylony jest z panseksualizmem? Przede wszystkim zachodzi tu podobieństwo semantyczne – nazwy te brzmią podobnie, co dla osób niezaznajomionych z tematem może być nieco mylące. Zarówno osoby pan- jak i poliseksualne mogą odczuwać pociąg do różnych tożsamości płciowych. Różnica jest jednak taka, że panseksualiści zakochują się w ludziach niezależnie od ich płci kulturowej i orientacji seksualnej.

Poliseksualiści nie odczuwają pociągu do wszystkich. Ich krąg zainteresowań jest szerszy niż osób biseksualnych, jednak węższy niż panseksualistów. Co istotne, nie ma jednego wzoru tożsamości seksualnych i płci, do których odczuwają one pociąg. Podczas gdy jedna osoba poliseksualna może interesować się wyłącznie cis kobietami i trans kobietami, inna będzie preferowała związki z mężczyznami i trans kobietami, ale już nie z cis kobietami. Te zależności są niezwykle zróżnicowane i osobnicze.

Sprawdź!
Sexting – na czym polega przesyłanie nagich i erotycznych zdjęć?

Poliseksualizm a poliamoria

Poliseksualizm nierzadko mylony jest także z poliamorią. Tutaj również zachodzi podobieństwo semantyczne, jednak definicja tych dwóch pojęć jest zgoła inna. Poliamoria, zwana także jako wielomiłość polega na odczuwaniu potrzeby nawiązywania relacji (emocjonalnych i seksualnych) z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie. Jak więc widać nie ma ona wiele wspólnego z poliseksualizmem i jest pojęciem z zupełnie innego zbioru.

Poliseksualizm – kontrowersje i niejasności

Poliseksualiści nie uznają koncepcji dychotomii płci, które jest używana przez ludzi biseksualnych. Pod wieloma względami jest to jednak kwestia niejasna i kontrowersyjna, ponieważ biseksualizm nierzadko definiowany jest szerzej niż tylko poprzez zainteresowanie tylko dwiema płciami biologicznymi.

Są to jednak przede wszystkim dyskusje akademickie. Na potrzeby codziennego dyskursu można wyjść z założenia, że każda osoba ma taką orientację seksualną, z jaką się identyfikuje.

Flaga poliseksualistów

Za symbol poliseksualistów uznaje się flagę, która została stworzona i opublikowana w 2012 roku na portalu Tumblr. Opiera się ona na trzech poziomych pasach w kolorach (od góry):

  • różowym – symbolizującym osoby, które identyfikują się jako kobiety,
  • zielonym – symbolizującym osoby, które nie identyfikują się ani jako kobiety, ani jako mężczyźni,
  • niebieskim – symbolizującym osoby, które identyfikują się jako mężczyźni.

Poliseksualizm – podsumowanie

Poliseksualiści czują pociąg do osób więcej niż jednej płci, ale nie do wszystkich. To odróżnia ich zarówno od biseksualistów, jak i od osób panseksualnych. Ludzka seksualność jest bardzo płynna, dlatego możliwość identyfikowania się w ten sposób daje bezpieczne miejsce wielu osobom, które nie czują się komfortowo w innych (często bardziej rozpoznawalnych) etykietkach.


Zobacz także:

Sprawdź!
Problemy z orgazmem u mężczyzn, czyli jak osiągnąć orgazm i prowadzić satysfakcjonujące życie erotyczne?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
pominięcie tabletki antykoncepcyjnej

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co zrobić, kiedy zapomniałaś zażyć tabletkę?

Next Article
punkt-g

Punkt G – gdzie się znajduje, jak go znaleźć i w jaki sposób stymulować? Czy mężczyźni również posiadają punkt G?