demiseksualizm

Demiseksualizm – na czym polega ta orientacja seksualna?

Demiseksualizm (deminormatywizm) to stosunkowo niedawno wyodrębniona orientacja psychoseksualna. Często bywa mylona z aseksualizmem. Do kogo odczuwają pociąg osoby demiseksualne? Jakie są problemy tej grupy? Podpowiadamy!

Dla wielu osób synonimem dobrego związku jest nawiązanie silnej więzi emocjonalnej, której towarzyszy seksualne pożądanie. Z badań psychologów i seksuologów wynika, że dla większości osób pociąg seksualny funkcjonuje równolegle do uczuć romantycznych. Te dwa aspekty relacji mogą, ale nie muszą iść ze sobą w parze. W ostatnich latach ustalono, że w populacji istnieje niewielka grupa osób, dla których nie jest to bynajmniej kwestia oczywista. Mowa właśnie o osobach demiseksualnych. Czym jest demiseksualizm i jak się wyraża? Sprawdź!

Demiseksualizm – co to takiego?

Warto zacząć od kwestii zasadniczej – czym jest demiseksualizm? Tym słowem określa się orientację psychoseksualną, która zakłada odczuwanie pociągu seksualnego tylko do osób, z którymi wcześniej zbudowało się silną i głęboką relację emocjonalną.

Demiseksualiści nie są zainteresowani przygodami na jedną noc. To osoby, dla których stosunek seksualny będzie satysfakcjonujący tylko w momencie, kiedy towarzyszy mu głębokie przywiązanie do partnera. Nie odczuwają one żadnego pociągu fizycznego do nieznajomych niezależnie od ich potencjalnej atrakcyjności i cech fizycznych.

Demiseksualiści – nie tylko hetero

Bardzo ważnym aspektem orientacji demiseksualnej jest to, że nie można przypisać jej wyłącznie do osób heteronormatywnych. Ktoś, kto identyfikuje się jako demi nie musi odczuwać pociągu seksualnego wyłącznie do osób przeciwnej płci. Wręcz przeciwnie. Wielu demiseksualistów jest jednocześnie panseksualnych.

Sprawdź!
Dzień Jazdy Nago Na Rowerze – kiedy obchodzimy?

Tym, co determinuje demiseksualizm, jest niemożność stworzenia satysfakcjonującej relacji seksualnej z osobami, które są nam obce, lub z tymi, które znamy wyłącznie pobieżnie.

Demiseksualizm a aseksualizm

Demiseksualizm bardzo często bywa mylony z aseksualizmem. Co więcej, niektóre osoby, które są demiseksualne przez większość swojego życia odnajdywały się raczej w spektrum aseksualności. Wynika to bezpośrednio z tego, że dopóki nie zbudują z kimś naprawdę głębokiej więzi, nie odczuwają popędu seksualnego. Właśnie dlatego, szczególnie w młodym wieku, można łatwo postrzegać to jako jego całkowity brak.

Tacy ludzie swoją seksualność zaczynają odkrywać najczęściej w momencie, kiedy naprawdę głęboko się z kimś zaprzyjaźnią. Wówczas może pojawić się także pociąg seksualny do danej osoby, co nierzadko budzi w młodych ludziach skonfundowanie i lęk.

Jak odróżnić demiseksualizm od aseksualności?

Rozróżnienie tych dwóch pojęć jest bardzo ważne. Obecnie specjaliści umieszczają demiseksualizm dokładnie na środku spektrum między aseksualizmem a alioseksualizmem. Jest jednak odrębną jednostką, która nie jest klasyfikowana jako żadna z grup aseksualności.

Osoba deminormatywna posiada libido, które skierowane jest na inne osoby. Jedynym warunkiem jest tutaj zaistnienie więzi emocjonalnej.

Czy deminormatywność do nowa orientacja?

Bardzo często omawiany termin określa się jako nową orientację seksualną. Faktycznie, została ona wyodrębniona i opisana stosunkowo niedawno. Na dobrą sprawę jest to kwestia badań przeprowadzanych w ostatnim dziesięcioleciu.

Warto jednak pamiętać o tym, że osoby, które dzisiaj można określić jako deminormatywne istniały zawsze. Co prawda przez wieki kultura i religia narzucały (przede wszystkim kobietom) zaczekanie ze zbliżeniem do ślubu. Nie dla każdego stanowiło to problem, wręcz przeciwnie.

Nie można jednoznacznie określić jaki procent społeczeństwa stanowią osoby, które identyfikują się jako demi. To grupa bardzo słabo zbadania, dlatego więcej statystyk i informacji możemy spodziewać się w najbliższych latach.

Sprawdź!
Seks trójkąt – czy to fantazja naprawdę warta zrealizowania? Jakie są jego wady i zalety?

Deminormatywność – obawy i problemy

Tak jak inne mniejszości seksualne osoby deminormatywne napotykają w swoim życiu szereg przeszkód i problemów. Leżą one jednak głównie w sferze emocjonalnej. Dopóki nie zbudują swoje pierwszej głębokiej emocjonalnej więzi, w zasadzie nie odczuwają popędu seksualnego. Młode osoby mogą więc mieć głębokie poczucie, że odstawania od grupy rówieśniczej.

Z drugiej strony ich libido budzi się z całą mocą w momencie nawiązania szczerej więzi przyjacielskiej (chociaż oczywiście nie w każdym przypadku). Doprowadza to niekiedy do nieporozumień międzyludzkich.

Koncepcja obowiązkowego demiseksualizmu

W kontekście omawianej orientacji warto przywołać bardzo ciekawe badania australijskiej naukowczyni, Jodi MacAllister, która ukuła termin obowiązkowego demiseksualizmu. Odnosi się to do kultury popularnej, szczególnie zaś do romansów (filmowych i książkowych) targetowanych na kobiety.

Na przykładzie serii Fifty Shades of Grey autorstwa E.L. James, MacAllister wykazała, że w przypadku bohaterek tego typu dzieł kultury demiseksualizm jest orientacją oczekiwaną i wymaganą. Dotyczy on także męskich bohaterów. Oni z kolei stają się demiseksualni pod wpływem współżycia z przeznaczoną im kobietą. Po tym akcie nie odczuwają już pociągu do nikogo innego.

Demiseksualizm – podsumowanie

Demiseksualizm to stosunkowo nowa orientacja seksualna przypisywana do osób, które odczuwają pociąg fizyczny wyłącznie do osób, w których są zakochane, lub z którymi utworzyły głęboką więź emocjonalną. Nie ma jeszcze zbyt wielu opracowań na jej temat, jednak naukowcy stworzyli kilka interesujących koncepcji. Ważne jest to, aby nie utożsamiać tej orientacji z aseksualnością,


Zobacz także:

Sprawdź!
Czy rozmiar penisa ma znaczenie? Jaka jest prawidłowa średnia długość penisa? I jak można zwiększyć długość prącia?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
dzielnica czerwonych latarni

Dzielnica czerwonych latarni Amsterdam (Red Light District) – miejsce dla głodnych wrażeń

Next Article
Mięczak zakaźny

Mięczak zakaźny – objawy, rozpoznanie i leczenie