aroace

Aroace – nie każdy szuka romantycznych relacji. Czym tak naprawdę jest aromantyczność?

Aroace to inne określenie aromantyczności, czyli jednej z orientacji romantycznych. Jak wygląda życie osób aro i jakie kryteria trzeba spełniać, że się do nich zaliczyć? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Niemal wszyscy zdają sobie sprawę z istnienia różnych orientacji seksualnych. Rzadko jednak mówi się o tym, że równolegle do nich funkcjonują także orientacje romantyczne, z którymi utożsamia się wiele osób. Jedną z najpowszechniejszych jest aromantyczność. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest aromantyczność?

Aromantyczność (aromantic) to kategoria, która pozwala zdefiniować się osobom postrzegającym romantyczne relacje w nieco inny sposób niż wymaga tego społeczeństwo. Osoba aromantyczna nie odczuwa pociągu romantycznego i najczęściej nie wykazuje żadnego zainteresowania relacjami romantycznymi. Nie zawsze, chociaż często identyfikuje się również jako ace, czyli aseksualista.

Podczas gdy większość z nas na przestrzeni swojego życia odczuwa mimowolny pociąg romantyczny do innych ludzi, u osób aromantycznych do takich sytuacji nie dochodzi. Romantyczne zainteresowanie, czy zakochanie to szerokie pojęcia, które często są różnie definiowane. Zazwyczaj jednak łączy się je z idealizowaniem drugiego człowieka, odczuwaniem potrzeby zbudowania z nim relacji i wykonywania czynności ogólnie rozumianych jako romantyczne (całowania, trzymania się za ręce, czy przytulania). Osoby aromantyczne w większości przypadków nie mają takich doświadczeń.

Czy aromantyczność to orientacja seksualna?

Wiele osób zastanawia się, czy aromantyczność jest jedną z orientacji seksualnych. Tak się składa, że nie. Orientacja romantyczna i orientacja seksualna nie są tym samym, chociaż funkcjonują równolegle. Kolejnym często powtarzanym mitem jest utożsamianie aromantyzmu z aseksualizmem. Tymczasem nie wszystkie osoby aromantyczne są aseksualne.

Sprawdź!
Orgazm pochwowy, czyli fakty i mity na temat kobiecego orgazmu. Czym jest, jak go osiągnąć i czy w ogóle istnieje?

Aby lepiej to zobrazować, często przywołuje się tak zwany model rozdzielonych pociągów. Pociąg romantyczny nie jest tożsamy z pociągiem seksualnym, a osoby, które nie mają potrzeby budowania relacji miłosnych bardzo często posiadają libido i uprawiają seks.

Aro/ace – czy są zdolni do miłości?

O osobach aromantycznych i aseksualnych często mówi się, że nie są zdolne do miłości. Padają także oskarżenia o samolubność, uwielbienie samotności, czy w przypadkach skrajnych nawet o socjopatię. Tymczasem fakt aromantyczności nie oznacza braku uczuć wyższych.

Osoby aromantyczne zazwyczaj odczuwają całą paletę uczuć, chociaż są to uczucia platoniczne. Miłość do dziecka, rodziców, czy bliskich przyjaciół jest w takim wypadku jak najbardziej możliwa. Osoby aro nie są pozbawione uczuć wyższych. Wręcz przeciwnie, bardzo często w ten sposób identyfikują się ludzie niezwykle wrażliwi i empatyczni. Nie mają po prostu żadnego stosunku do miłości romantycznej i nigdy jej nie odczuwają.

Czy osoby aromantyczne i aseksualne wchodzą w związki?

Nie jest prawdą, że osoby aro/ace są skazane na samotność. Ponieważ normalnie funkcjonują w społeczeństwie, mają rodzinę i przyjaciół, są zaangażowane zawodowo a często także społeczne.

Warto w tym kontekście przywołać pojęcie związku queerplatonicznego (QPR), którego zasady funkcjonowania wymykają się standardowym normom społecznym. Relacje w nich często wykraczają poza standardowe zachowania przyjacielskie, nie mogą także zostać uznane za romantyczne.

W niektórych związkach QPR funkcjonują relacje seksualne, w innych w ogóle ich nie ma. Tak naprawdę każdy taki związek jest inny, chociaż zawsze tworzą go osoby, które chcą funkcjonować poza ramami społecznego konwenansu i oczekiwań.

Widoczność i prawa osób aromantycznych

Osoby ace i aro nie są oficjalnie prześladowane w żadnych z krajów, w których wykluczenia doświadczają inne mniejszości. Chociaż takie osoby istniały od zawsze to jednak w dużej mierze pozostawały niewidoczne. Wszystko ze względu na bardzo małą świadomość oraz to, że wiele osób po prostu nie wierzy w istnienie aromantyzmu i aseksualizmu.

Sprawdź!
Wstrzemięźliwość seksualna i abstynencja – jak brak seksu w małżeństwie wpływa na relacje? Seks w związku a seksuolog

Aromantyzm reprezentowany jest przez flagę, która składa się z pięciu poziomych pasów:

  • ciemnozielonego i jasnozielonego – zieleń często utożsamiana jest z opozycją do czerwieni, czyli koloru symbolizującego miłość.
  • białego – ten pasek często nazywa się platonicznym.
  • jasnoszarego i ciemnoszarego – to kolory, które reprezentują spektrum seksualności.

Aroace – podsumowanie

Ruch LGBT obecnie określany jest raczej jako LGBTQA+. Wszystko dlatego, że ludzka seksualność i romantyczność to naprawdę szerokie spektrum, które bardzo często wymyka się utartym schematom. We wszystkich społeczeństwach zawsze żyły zarówno osoby, które nie odczuwały pociągu seksualnego, jak i te, które nigdy się nie zakochiwały. Na szczęście dzisiaj mają one coraz szerszą reprezentację, a ich istnienie jest zauważane.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Squirt – czym jest i jak do niego doprowadzić?

Next Article
cisgender

Cisgender – kim jest osoba cispłciowa i skąd wziął się ten termin? Dowiedz się wszystkiego o cispłciowości