Dzień Bez Stanika

Dzień Bez Stanika – dlaczego obchodzimy to święto? Powód jest ważny!

Biustonosz to część bielizny, którą większość kobiet nosi praktycznie codziennie. Wiele z nich nie wyobraża sobie, by bez tego elementu garderoby wyjść z mieszkania! Dzień Bez Stanika to doskonała okazja, by uwolnić biust, ale także zatroszczyć się o swoje zdrowie.

Co jest najprzyjemniejszym momentem dnia każdej kobiety? Czas, kiedy po powrocie do domu może zdjąć stanik – ulga jest niesamowita! Jednak Dzień Bez Stanika, mimo że panie są zachęcane, by na 24 godziny pozbyć się biustonoszy, ma głębsze znaczenie. Dotyczy bowiem zdrowia kobiecych piersi.

Dlaczego obchodzimy to nietypowe święto?

Międzynarodowy Dzień Bez Stanika to święto o dość krótkiej historii. Zostało bowiem ustanowione 9 lipca 2011 roku w Stanach Zjednoczonych – obecnie obchodzi się je w kilkunastu krajach na świecie. Poza USA znane jest przede wszystkim w państwach Europy Zachodniej, ale coraz głośniej robi się o nim również w Polsce. Dzień Bez Stanika ma zwrócić uwagę na profilaktykę raka piersi. W 2021 roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że jest to najczęściej diagnozowany nowotwór na świecie. Według statystyk WHO obecnie może na niego cierpieć nawet 140 tysięcy polskich kobiet.

Kiedy świętujemy Dzień Bez Stanika?

Mimo że pierwotnie Światowy Dzień Bez Stanika obchodzony był w lipcu, po kilku latach zdecydowano się przenieść obchody na październik (dokładnie na 13 października). Jest to bowiem Miesiąc Świadomości Raka Piersi, znany na całym świecie od 1985 roku. Oprócz Dnia Bez Stanika świętujemy wtedy także Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi (15 października), którego symbolem jest różowa wstążka. W Polsce dniem bez biustonosza jest również 30 maja, tu jednak trudno uzasadnić wybór takiej daty – zawsze warto pamiętać o przesłaniu, jakie ze sobą niesie to święto. Czasami jednak autorów sloganów trudno nie posądzić o szowinizm.

Sprawdź!
Jak być bad boyem? Co kryje się pod tym terminem?

Jak rozpoznać raka piersi?

Przy okazji Dnia Bez Stanika należy przypomnieć, na czym polega profilaktyka raka piersi. Najprostszą metodą jest samodzielna regularna kontrola w domu, którą wystarczy wykonywać raz w miesiącu. Oprócz tego ważne są również bardziej specjalistyczne badania jak USG piersi oraz mammografia. Dzięki temu kobiety mają większe szanse, że zmiany nowotworowe zostaną wykryte we wczesnym stadium. Warto również poznać najbardziej charakterystyczne objawy raka piersi:

  • wyczuwalny guz;
  • zmienia się wygląd brodawek;
  • zmiany wyglądu oraz wielkości piersi;
  • sączenie się wydzieliny.

Biustonosz symbolem walki o równe postrzeganie kobiet

Kiedy w latach 80. XIX wieku powstał pierwszy biustonosz, nikt nie przypuszczał, że stanie się symbolem walki o równouprawnienie kobiet. Konstrukcja w niczym nie przypominała współczesnych modeli – składała się przede wszystkim z drutu i jedwabiu. Bardziej nowoczesny kształt zyskano w 1905 roku, dzięki Herminie Cadolle, która uwolniła kobiece przepony i umożliwiła swobodne oddychanie. Od tego czasu stanik przeszedł prawdziwą rewolucję, brał nawet „udział” w feministycznej rewolucji, która przypadała na lata 60. Zaczęło się od dwóch studentek San Francisco Stan College, które topless protestowały przeciwko wpisanemu w statut ich uczelni nakazowi noszenia stanika. Amerykańskie feministki postrzegały staniki jako symbol męskiej dominacji zwłaszcza w pracy. Podczas protestów wielokrotnie zrzucały swoje biustonosze. Słynna stała się manifestacja, która miała w 1968 roku podczas wyborów Miss America. Jej uczestnicy zwracali uwagę na uprzedmiotowienie kobiet – stawianie ich wyglądu ponad umiejętności oraz intelekt. Mylnie uważa się, że palono wtedy staniki. Tak naprawdę trafiały one do koszy wraz z innymi gadżetami uważanymi za atrybuty kobiecości.

Stanik – nosić czy nie?

Spór o to czy zakładać stanik, czy go nie zakładać, nie został rozstrzygnięty do dzisiaj. Niektóre kobiety nadal uważają, że „muszą” decydować się na ten element garderoby, ponieważ wymagają tego od nich normy społeczne. Jednak inne, idąc za przykładem poprzednich dekad, świadomie rezygnują z biustonoszy. Dla nich Dzień Bez Stanika nie jest codziennie, a swojego wyboru nie muszą niczym usprawiedliwiać. Najważniejsze, że każda kobieta ma prawo do własnego zdania i wyrażania siebie.

Sprawdź!
Wibratory erotyczne - rodzaje. Znajdź idealny dla siebie!

Jak dobrać stanik?

Dla wielu kobiet stanik jest wygodnym rozwiązaniem – o ile zostanie dobrze dopasowany do rozmiaru piersi oraz obwodu klatki piersiowej. Według profesjonalnych brafitterek większość pań wybiera niedopasowane do siebie biustonosze. Konsekwencją tego bywają dolegliwości bólowe kręgosłupa. Aby uniknąć wpadki, warto skorzystać z usług specjalistki od dobierania bielizny. Coraz częściej spotyka się odpowiednio przeszkolony personel. Natomiast gdy zakup dokonywany jest samodzielnie, trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • tego rodzaju bieliznę zawsze należy mierzyć, wykluczamy zakup „na oko”;
  • pierś musi dobrze wypełniać miseczkę, ale nie może się z niej „wylewać” ani w niej ginąć;
  • do podtrzymywania biustonosza nie służą ramiączka, a obwód stanika, dlatego powinien dobrze przylegać do ciała;
  • przy dobrze dobranym biustonoszu znajduje się pod barkami, a nie na ich wysokości.

To czy podczas Dnia Bez Stanika kobiety uwolnią swoje piersi, jest tylko ich decyzją – nie powinny poddawać się presji. Najistotniejsze jest bowiem przesłanie, jakie niesie to święto. Jak zaznaczaliśmy, najważniejszy jest tu problem nowotworów oraz profilaktyki raka piersi. Dlatego samo zrzucenie tego dnia górnej bielizny będzie tylko pustym gestem, jeśli nie zostanie poparte działaniami, takimi jak wizyta w gabinecie lekarskim.


Zobacz także:

Sprawdź!
Seks z babcią: tabu czy spełnienie erotycznych marzeń?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
poliamoria

Poliamoria. Na czym polega wielomiłość?

Next Article
Kandaulezizm

Czym jest kandaulezizm? Czy to zaburzenie może być szkodliwe?