zakladanie prezerwatyw

Zakładanie prezerwatyw – jak sprawić, aby ta metoda antykoncepcji była skuteczna?

Prezerwatywy to najpopularniejszy sposób antykoncepcyjny. Są one łatwe w użyciu i dostępne w większości sklepów. Ich skuteczność nie jest co prawda stuprocentowa, ale mimo to i tak pozostaje bardzo wysoka. Zakładanie prezerwatyw to czynność wymagająca pewnego skupienia, zobacz, jak to odpowiednio zrobić!

Pierwsze prezerwatywy pojawiły się już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Nie przypominały one jednak tych używanych dzisiaj. Do męskiej antykoncepcji używano głównie skóry i jelit zwierzęcych, a także lnu. Przez wieki zmieniała się forma i materiały. Historia prezerwatyw w dzisiejszej formie zaczęła się od 1839 roku, kiedy Charles Goodyear wynalazł proces wulkanizacji kauczuku. Produkowane dzięki tej technologii prezerwatywy pojawiły się w 1855 roku. Prezerwatywy z gumy dobrze chroniły przed ciążą oraz chorobami wenerycznymi. Prezerwatywy lateksowe znane są od 1919 roku. Poznaj więcej informacji o tym środku antykoncepcji i dowiedz się, jak bezpiecznie i prawidłowo powinno przebiegać zakładanie prezerwatyw.

Z czego robi się prezerwatywy?

Przez lata do produkcji prezerwatyw wykorzystywany był lateks, czyli koloidalny roztwór kauczuku. Materiał ten jest elastyczny, bardzo wytrzymały oraz miękki. Okazało się jednak, że nie wszyscy mogą go używać, ponieważ lateks wywołuje silną reakcję alergiczną. Zaczęto więc szukać bezpiecznych zamienników. Powstała prezerwatywa bez lateksu, wykonana z poliuretanu. Kondom wykonany z tego materiału jest jednak bardziej podatny na pękanie, dlatego dzisiaj większość producentów używa poliizoprenu, który jest zbliżony do lateksu, nie ma jednak alergenów, które mogą uczulać. Poza tym jest miękki i wytrzymały. Pozwala też na łatwe zakładanie prezerwatyw.

Sprawdź!
Tabletki antykoncepcyjne – jak brać i czego spodziewać się po przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej?

Skuteczność prezerwatyw

Prezerwatywa swoją popularność zawdzięcza łatwości użytkowania, niewielkiej cenie oraz łatwej dostępności, kupić ją można bez recepty w prawie każdej drogerii. Trzeba jednak pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie ma stu procent skuteczności. Skuteczność prezerwatyw ocenia się na 98%. To, czy prezerwatywa będzie dobrze chroniła przed ciążą, zależy od wielu czynników i tego, czy osoba, która jej używa, przestrzega pewnych zasad.

Na co zwracać uwagę przed zakładaniem prezerwatywy?

Wybierając prezerwatywę, należy sprawdzić datę ważności, stan opakowania i to, czy na pudełku znajduje się informacja o posiadanym certyfikacie. Ważne jest także, by wybrać odpowiedni rozmiar uniwersalne prezerwatywy mają od 180 do 200 milimetrów. Produkuje się jednak też prezerwatywy mniejsze lub większe. Aby dobrać rozmiar, trzeba zmierzyć obwód oraz długość penisa we wzwodzie. Nie powinien on ani zbyt mocno uciskać, ani się zsuwać. Dzięki temu nie dojdzie do uszkodzenia lub zsunięcia się prezerwatywy podczas stosunku i zachowa ona swoje funkcje ochronne. Umiejętne zakładanie prezerwatyw jest również bardzo istotną kwestią.

Zakładanie prezerwatyw a ich skuteczność

Odpowiednie założenie prezerwatywy to podstawa bezpieczeństwa w trakcie stosunku. Skuteczność działania prezerwatyw opisana jest przez wskaźnik Pearla, który wynosi 2–3. Oznacza to, że tyle kobiet na 100 zaszło w ciążę pomimo użycia prezerwatywy. Dlatego też skuteczność prezerwatywy określa się na około 98%. Dotyczy to jednak tylko seksu, podczas którego prezerwatywa została założona w odpowiedni sposób. W innym wypadku wskaźnik ten wynosi nawet 15. Trzeba pamiętać, że prezerwatywa chroni nie tylko przed zapłodnieniem, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jak założyć prezerwatywę krok po kroku?

Zakładanie prezerwatyw może wydawać się bardzo łatwe, jednak ten proces powinien być wykonany z dużą dokładnością. Dzięki temu prezerwatywa zachowa swoją skuteczność. Oto jak powinno się to odpowiednio zrobić:

  1. Zanim prezerwatywa zostanie wyjęta z opakowania, należy sprawdzić, czy nie jest ono uszkodzone. Opakowanie otwierać trzeba od strony ząbkowanej, tak aby nie uszkodzić kondoma paznokciami lub biżuterią. Nie powinno się przegryzać opakowania, ponieważ można łatwo uszkodzić prezerwatywę, która nie będzie się już nadawała do użytku;
  2. Prezerwatywę trzeba zakładać, kiedy penis jest w pełnej erekcji. Po wyjęciu z opakowania jest ona zrolowana i nie można jej rozwijać przed założeniem. Aby upewnić się, która strona jest właściwie, można delikatnie dmuchnąć w prezerwatywę;
  3. Końcówkę kondoma trzeba ścisnąć, żeby usunąć z niej powietrze, a drugą ręką rozwinąć całość wzdłuż penisa;
  4. Później warto sprawdzić, czy prezerwatywa dobrze przylega, a w jej górnej części znajduje się wolna przestrzeń, w której zgromadzi się nasienie;
  5. Podczas stosunku można sprawdzać, czy prezerwatywa nie zsuwa się lub nie zwija, dzięki temu będzie można zachować większe bezpieczeństwo;
  6. Po wytrysku trzeba przytrzymać prezerwatywę u podstawy penisa i zacząć ją delikatnie ściągać;
  7. Zużytą prezerwatywę należy zawinąć w chusteczkę i wyrzucić do kosza na śmieci. Nie można wyrzucać prezerwatyw do odpływu toaletowego, ponieważ mogą go zatkać.
Sprawdź!
Podskórny implant antykoncepcyjny – przeciwwskazania, skutki uboczne antykoncepcji i skuteczność wszczepienia implantu

O czym trzeba pamiętać podczas używania prezerwatyw?

Prezerwatywy trzeba trzymać w temperaturze pokojowej, drastyczne zmiany temperaturowe mogą negatywnie wpłynąć na ich właściwości. Nie powinno się ich trzymać w portfelu, ponieważ może dojść do przetarcia. Do rozpakowania prezerwatywy musi dojść bezpośrednio przed stosunkiem. Kondomów nie można stosować wiele razy. W przypadku słabego nawilżenia pochwy można używać żelów intymnych, ich skład nie ma negatywnego wpływu na ścianki prezerwatywy. Pęknięcie prezerwatywy może nie być odczuwalne, jednak po wyjęciu członka z pochwy będzie to od razu widoczne. Prezerwatywa może pęknąć na różne sposoby: u podstawy, z boku lub u góry.

Zakładanie prezerwatywy męskiej to czynność mechaniczna, która ma duże znaczenie w skuteczności tego środka antykoncepcyjnego. Umiejętność ta jest bardzo ważna, ponieważ dzięki odpowiednio założonej prezerwatywie można uprawiać bezpieczny seks. Pamiętaj jednak, że żadna metoda antykoncepcyjna nie daje stuprocentowej pewności.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
pozycja 69

Pozycja 69 – nietypowy seks oralny. Jak osiągnąć orgazm przy tej pozycji seksualnej?

Next Article
jak opóźniać wytrysk

Jak opóźnić wytrysk i przedłużyć stosunek seksualny? Sposoby na przedwczesny wytrysk i lepszy seks!