efebofilia

Efebofilia seksualna – zaburzenie czy karalne przestępstwo?

Czym jest efebofilia? Jakie są cechy charakterystyczne tego zaburzenia na tle seksualnym i kiedy jest ono karalne? Wyjaśniamy!

Choć niewątpliwie najbardziej znaną i wzbudzającą najwięcej negatywnych emocji parafilią związaną z kontaktami z osobami niepełnoletnimi jest pedofilia, nie można zapominać również o innych zaburzeniach. Jednym z nich jest właśnie efebofilia. Dowiedz się więcej na jej temat i sprawdź, czym się wyróżnia!

Efebofilia – definicja pojęcia

Czym jest efebofilia? Ta parafilia definiowana jest jako preferencja dorosłych do kontaktów z osobami w późnym okresie dojrzewania (czyli z młodzieżą w wieku ok. 15-19 lat). Dawniej termin ten zarezerwowany był wyłącznie dla kontaktów seksualnych pomiędzy dorosłymi mężczyznami a młodymi chłopcami. Dziś jednak uległ rozszerzeniu i odnosi się również do kontaktów kobiet z dziewczynami (które nosiły niegdyś nazwę korofilii) albo wybierania sobie przez dorosłych nieletnich partnerów odmiennej płci.

Samo pojęcie efebofilia (a właściwie ephebophilia) wywodzi się z języka starogreckiego. Jest to zbitka dwóch słów: “ephebos”, czyli ktoś, kto osiągnął już dojrzałość płciową (niekoniecznie psychiczną) oraz “philia”, czyli miłość albo przyjaźń.

Czy efebofilia to przestępstwo?

Efebofilia znajduje się w katalogach zaburzeń przygotowanych zarówno przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, jak i WHO. Została zapisana w dziale zaburzeń psychicznych jako jedna z parafilii niespecyficznych. W takim rozumieniu może prowadzić do wykorzystywania seksualnego młodzieży i nadużyć seksualnych – i wówczas jest karalna niemal w każdym kraju na świecie.

Jednak parafilii tej (i wiążących się z nią ewentualnych aktów wykorzystania seksualnego) nie należy przekładać na wszystkie związki dorosłych z młodszymi osobami. Inną sytuacją jest związek dorosłego z młodą dziewczyną (albo chłopakiem) oparty na wzajemnym szacunku i uczuciu miłości, a czym innym związek, w którym partner staje się jedynie narzędziem do zaspokojenia potrzeb seksualnych. W tym drugim przypadku można stwierdzić, że dorosłego nie interesuje osobowość partnera seksualnego, ale atrakcyjny jest jedynie jego wiek.

Sprawdź!
Urofilia – fetysz związany z moczem. Czy czerpanie satysfakcji z pissingu wymaga leczenia?

Warto przy tym wspomnieć również, że badania wykazały, iż właśnie efebofilii, a nie pedofilii dotyczyło większość przypadków wykorzystywania nieletnich przez katolickich duchownych w Stanach Zjednoczonych.

Przyczyny efebofilii. Czy jest ona stanem, który wymaga leczenia?

Przyczyny wystąpienia u danej osoby efebofilii nie są do końca zbadane. Jako, że jest ona jedną z parafilii niespecyficznych, nie ma zbyt wielu badań odnoszących się jedynie do tego zaburzenia. Jednak badacze podkreślają, że odczuwanie seksualnego pociągu w stosunku do młodszych (a czasem nawet dużo młodszych) partnerów seksualnych może wiązać się z traumami z okresu dzieciństwa i dojrzewania. Wpływ może mieć także niska samoocena jednostki, a tym samym brak wiary we własną atrakcyjność w oczach rówieśników (nierzadko doświadczonych już seksualnie).

Nie wiadomo, czy leczenie efebofilii jest na pewno możliwe i zakończy się pozytywnym rezultatem – zwłaszcza, że najczęściej nie utrudnia ona dorosłym życia w społeczeństwie, więc rzadko zgłaszają się oni po pomoc. Można jednak próbować zmienić swoje seksualne preferencje podczas sesji psychoterapii prowadzonej w gabinecie psychologa lub seksuologa.

Efebofilia to jedno ze sklasyfikowanych zaburzeń psychicznych występujących na tle seksualnym. Inaczej niż pedofila, osobę z tym zaburzeniem podnieca dopiero dojrzewające ciało nastolatków. W związku z tym na tym tle może dochodzić do wykorzystywania i nadużyć seksualnych. Każda taka praktyka powinna być natychmiast zgłaszana oraz odpowiednio karana.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Aktywność seksualna kobiet dojrzałych – czy warto stosować antykoncepcję po 40.?

Next Article
lewatywa przed seksem analnym

Lewatywa przed seksem analnym – na czym polega? Wpływ na zdrowie