hebefilia

Hebefilia – pociąg seksualny do znacznie młodszych osób. Czym różni się od pedofilii i efebofilii?

Hebefilia to zaburzenie preferencji seksualnych, które należy do najbardziej piętnowanych społecznie. Realizacje hebefilskich fantazji są w Polsce karane więzieniem. Sprawdź, na czym dokładnie polega hebefilia i czym różni się od innych chronofilii.

Molestowanie nieletnich to temat bardzo wrażliwy, który budzi niemal jednogłośny sprzeciw społeczny. Choć istnieją kultury, w których małżeństwa i seks z nastolatkami nie stanowią dla nikogo problemu, nie powinno się przymykać oczu na spełnianie hebefilskich fantazji przez dorosłych mężczyzn lub kobiety. Poniżej wyjaśniamy, czym dokładnie jest to zaburzenie.

Hebefilia – co to takiego?

Termin hebefilia powstał z połączenia greckich słów młodość (hebe) i miłość (philia). Określenie to stosuje się w odniesieniu do zaburzenia preferencji seksualnych związanego ze znaczną różnicą wieku. Hebefil jest osobą dojrzałą, która odczuwa pociąg seksualny do nastolatków we wczesnym okresie dojrzewania i jest to pociąg silniejszy niż do osób dorosłych. Przyjmuje się, że obiektem zainteresowań hebefila są nieletni w wieku 11-14 lat. Granica ta jest oczywiście płynna, gdyż niektóre dziewczęta rozpoczynają okres dojrzewania w wieku 10 lat, zaś część chłopców wchodzi w tę fazę, mając lat 12.

Hebefilia nie jest zależna od płci obiektu czy orientacji seksualnej osoby zaburzonej. Częściej mówi się jednak o mężczyznach przejawiających takie skłonności. Dziewczynki, które rzekomo kuszą hebefili swoimi wdziękami, zachęcając ich do współżycia, zwykło się nazywać obraźliwie „nimfetkami” lub „lolitkami”. Obydwa te terminy wywodzą się z hebefilskiej powieści Vladimira Nabokova pt. „Lolita”.

Hebefilia – czym różni się od pedofilii i efebefilii?

Prawo polskie nie odróżnia pedofilii od hebefilii i karze podlegają niemal wszystkie osoby, które odbywają stosunek seksualny lub dopuszczają się innej czynności seksualnej z osobą, która nie ukończyła 15. roku życia. Wyjątek stanowią osoby poniżej 17. roku życia, które są maksymalnie pięć lat starsze od nieletniego, z którym współżyły.

Sprawdź!
Czym jest koprofilia? Definicja, przyczyny, sposoby leczenia

Z klinicznego punktu widzenia rozróżnia się jednak te pojęcia. Do chronofilii, czyli parafilii związanych z różnicami wieku, zalicza się m.in. pedofilię, hebefilię i efebofilię. Zgodnie z klasyfikacją zaburzeń psychicznych DSM-5 pedofilami określa się osoby, które dążą do kontaktów seksualnych z dziećmi, które nie ukończyły 13. roku życia. Za efebofili uznaje się natomiast osoby dojrzałe, które odczuwają pociąg seksualny do młodzieży w późnym okresie dojrzewania, a więc w wieku 15-19 lat. Efebofilia nie podlega karze i nie jest uznawana za chorobę bądź dewiację.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
samiec alfa

Samiec alfa – ja go rozpoznać? Cechy charakterystyczne

Next Article
robienie loda

Robienie loda, czyli sztuka fellatio. Sprawdź, jak zadowolić faceta ustami