samiec alfa

Samiec alfa – ja go rozpoznać? Cechy charakterystyczne

Samiec alfa to określenie znane nam głównie ze świata zwierząt. Jednak okazuje się, że ma również zastosowanie pośród ludzi. Sprawdź po czym rozpoznać, że masz z nim styczność.

 

W świecie zwierząt panują żelazne zasady gry. Ten kto jest silny przetrwa. Ten kto jest słaby, może przypłacić to życiem. Silny osobnik o zdolnościach przywódczych nazywany jest samcem alfa. Także pośród ludzi jest to określenie używane w stosunku do mężczyzn, którzy wyróżniają się wyjątkowo silnym charakterem.

Samiec alfa – pochodzenie nazwy

Samiec alfa to popularna nazwa na osobnika, który wyróżnia się od innych chęcią dominacji. Jest on najsilniejszy i w stadzie przejmuje rolę lidera. Często określenie to stosowane jest w stosunku do zwierząt, jednak znalazło swoje zastosowanie także u ludzi. Mężczyzna nazywany samcem alfa jest władczy, chce rządzić innymi. Jest też pewny siebie i śmiało sięga po wyznaczone wcześniej cele. Nie lubi sprzeciwu, który często wywołuje u niego zachowania agresywne.

Samiec alfa – podtypy

Można wyróżnić dwa podtypy, dzięki którym klasyfikujemy samców alfa:

 

  • lider pozytywny – mężczyzna, który jest uznawany za ideał wśród kobiet, jest stanowczy, a równocześnie wrażliwy na potrzeby innych, czasem ciężko przewidzieć jego zachowania, jednak zazwyczaj potrafi pozytywnie zaskoczyć;
  • niegrzeczny chłopiec – lubi afiszować się, dominować i okazywać swoją wyższość, nie cofnie się przed niczym, zrobi wszystko, by osiągnąć swój cel, jest egoistą, nie liczy się z innymi.
Sprawdź!
Sexworking, czyli praca seksualna. Jakie są jej oblicza i czy jest legalna w Polsce?

 

Nie zawsze każdy samiec alfa może być sklasyfikowany wedle dwóch podtypów. Bardzo często zdarza się, że prezentuje obydwa podtypy, z tym że jeden z nich jest dominującym elementem jego charakteru.

Samiec alfa – wygląd zewnętrzny

Mężczyzna określany mianem samcem alfa wyróżnia się nie tylko pewnym siebie zachowaniem. Jego postawę podkreśla też wygląd. O pewności siebie świadczy także chód, ale również wyprostowana sylwetka. Samiec alfa dba o swój zewnętrzny wygląd, przywiązuje dużą wagę do swojego stroju. Starannie dobiera dodatki, oraz styl i kolorystykę swojego ubioru. Regularnie odwiedza też fryzjera lub barbera, a jego aparycja wzbudza podziw nie tylko wśród kobiet.

Zachowania charakterystyczne dla samca alfa

Zachowanie samca alfa jest dosyć charakterystyczne, dlatego z pewnością nie umknie on twojej uwadze. Po czym dokładnie poznać, że masz z nim doczynienia?

Pewność siebie

Typowy samiec alfa uwielbia podkreślać swoje dokonania. Jest niezwykle pewny siebie, dlatego bardzo często zamęcza swoje otoczenie opowieściami o swoich sukcesach. Nie zawsze jest to mile widziane, a z czasem najbliżsi znajomi próbują unikać bezpośrednich rozmów na takie tematy.

Poczucie wyższości

Samiec alfa jest przekonany o swojej wyższości i zawsze przedstawia siebie w jak najlepszym świetle. Ma skłonności do zachowań narcystycznych, uważa siebie za kogoś o wyjątkowych zdolnościach.

Wie, czego naprawdę chce

Ta cecha z pewnością jest szczególnie warta uwagi, gdyż w rzeczywistości mało osób wie, czego oczekuje od życia. Samiec alfa doskonale wie, czego pragnie  i konsekwentnie dąży do wyznaczonych celów.

Powalająca inteligencja

To człowiek niezwykle inteligentny, który wyłapie w mgnieniu oka wszystkie najważniejsze informacje. Jest również sprytny i wyjątkowo zaradny, dzięki czemu doskonale radzi sobie z wszelkimi wyzwaniami, jakie stawia przed nim życie.

Bywa egoistą

Egocentryzm to jedna z nie pozytywnych cech którymi wyróżnia się samiec alfa. Nie jest on czuły na uczucia innych, a także na ich osiagnięcia, szczególnie takie, które mogłyby przyćmić jego blask. Nie jest skłonny do pochwał, dlatego zastanów się, zanim spróbujesz się czymś przed nim pochwalić.

Sprawdź!
Od ilu lat można kupić prezerwatywy? Czy istnieją jakieś ograniczenia w sprzedaży antykoncepcji nieletnim?

Nie przyjmuje krytyki

Mężczyzna o chechach lidera bardzo źle odbiera krytykę wymierzona w swoje działania. Zazwyczaj wszelkie próby zwrócenia uwagi kończą się na odbiciu piłeczki i ataku z jego strony. Takie zachowania wywołują w nim agresję i są odbierane jako osobisty zamach.

Uwielbia być w centrum zainteresowania

Samiec alfa lubi, gdy uwaga skupiona jest na jego osobie. Co ciekawe, wcale nie musi o nią specjalnie zabiegać. Jego wyjątkowa charyzma przyciąga ludzi jak magnes, więc zazwyczaj nie ma problemu, aby być w centrum zainteresowania.

Stawia sobie najwyższe cele

Pragnie odnosić sukcesy nie tylko w pracy, ale również w życiu osobistym. Kieruje nim głównie potrzeba bycia najlepszym w każdej dziedzinie życia, dlatego chce mieć idealną rodzinę, a także możliwie najlepsza pracę, w której będzie doceniany i uznawany. 

Typ uwodziciela

Samiec alfa jest również zdobywcą. Związki z kobietami traktuje raczej przelotnie, a same kobiety jako trofeum. Dopiero, gdy wyznaczy sobie za cel założenie rodziny, dąży uparcie do osiągnięcia swojego kolejnego planu.

Samiec alfa – czy można z nim zbudować trwały związek?

Samiec alfa wbrew pozorom, może być też dobrym partnerem w związku. Jednak to on musi najpierw wykazać chęć. Skrupulatnie dąży on do osiągnięcia swojego celu. Potrafi być czuły, romantyczny, ale również zaborczy i zazdrosny. Lubi dominować w związku, a gdy naprawdę na kimś mu zależy, wytrwale dąży by zwrócić na siebie uwagę.

Czy samiec alfa potrafi dochować wierności?

Wedle niektórych źródeł mężczyźni o cechach liderów, mogą mieć problem z dochowaniem wierności. Może to być spowodowane ciągłą chęcią szukania nowych wyzwań. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, dlatego nie można sugerować się ogólną charakterystyką tego typu człowieka. Z pewnością budowanie związku z człowiekiem o tak silnej osobowości nie jest łatwe, ale możliwe.

Sprawdź!
Edukacja seksualna w Polsce. Jak wygląda model edukacji seksualnej w szkole dzieci i dorosłych?

 

Samiec alfa posiada szereg cech, dzięki którym można go rozpoznać. Nie tylko swoim zachowaniem, ale postawa i wyglądem wzbudza zainteresowanie otoczenia. To człowiek o bardzo dominującym charakterze, który lubi, gdy wszystko toczy się zgodnie z jego planem. Nie znosi sprzeciwu, a jego otoczenie chętnie widzi w nim lidera. Związek z samcem alfa może być wyzwaniem. Dlatego, bardzo często wybiera on kobiety o charakterach uległych, które nie sprzeciwiają się przywódczym skłonnościom partnera.

 


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
pozycja na pieska

Pozycja na pieska – najpopularniejsza pozycja od tyłu. Sprawdź, jakie ma wady i zalety!

Next Article
hebefilia

Hebefilia – pociąg seksualny do znacznie młodszych osób. Czym różni się od pedofilii i efebofilii?