gerontofilia

Gerontofilia – kiedy starość jest podniecająca. Na czym dokładnie polega ten rodzaj parafilii?

Gerontofilia to jedno z zaburzeń preferencji seksualnych, które polega na osiąganiu satysfakcji erotycznej wyłącznie poprzez kontakty z osobami w podeszłym wieku. Czy zaburzenie to wymaga leczenia? Kiedy należy uznać je za groźne? Sprawdź w poniższym artykule.

Pociąg seksualny jest rzeczą szalenie indywidualną i tak naprawdę każdy z nas ma swoje specyficzne ciągoty i upodobania. To, że podnieca nas coś lub ktoś, kto odstaje od ogólnie przyjętej normy idealnego obiektu seksualnego, nie oznacza jeszcze, że jesteśmy dewiantami albo cierpimy na zaburzenia w sferze seksu. Kiedy powinniśmy się zacząć martwić naszymi popędami? I które zachowania są niebezpieczne? Wszystko to stara się uporządkować psychiatria. Sprawdź, co specjaliści twierdzą na temat gerontofilii.

Definicja słowa gerontofilia

Gerontofilia to określenie powstałe z połączenia greckich słów gérontos (starość) i filia (miłość). Jak łatwo się zatem domyślić, oznacza pociąg seksualny, którego obiektem są osoby starsze. Gerontofilię uznaje się za jedną z parafilii, a zatem za zaburzenie seksualne, w ramach którego niektórych ludzi podniecają tylko specyficzne obiekty, osoby, rytuały bądź sytuacje, uznawane za niemieszczące się w normach społecznych. Gerontofilami mogą być zarówno mężczyźni, dążący do spełnienia seksualnego z kobietami w podeszłym wieku, jak i kobiety, które podniecają dużo starsi partnerzy. Gerontofilia może równie dobrze dotyczyć osób homoseksualnych.

Gerontofilia – czy trzeba ją leczyć?

Gerontofilia nie jest schorzeniem, lecz jedynie preferencją sprzeczną z przyjętymi normami społecznymi. Nie jest tożsama z zaburzeniem osobowości, a tym bardziej z chorobą psychiczną. Nie jest też „zboczeniem” czy „dewiacją”, jak zwykło się kiedyś określać wszelkie zachowania parafilne. Należy do parafilii „niespecyficznych”, które nie pojawiają się w klasyfikacjach chorób.

Sprawdź!
Sadyzm seksualny, czyli przemoc podczas stosunku

Każdy człowiek posiada inne preferencje. To, że podniecenie seksualne wywołują u nas akurat osoby w podeszłym wieku jest rzadkie, ale nie patologiczne. Samo osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez kontakty z dużo starszymi osobami nie jest więc powodem do zmartwień, a tym bardziej do leczenia.

Kiedy zaburzenie seksualne należy uznać za niebezpieczne?

Choć wielu ekspertów dąży do doprowadzenia do większej akceptacji seksualnej różnorodności, a dyskusja na temat usunięcia wszystkich parafilii z klasyfikacji chorób toczy się w środowisku naukowym od lat, istnieje szereg czynników, które powinny nas zaniepokoić w przypadku każdego zaburzenia na tle seksualnym.

O zachowaniu patologicznym mówimy wtedy, kiedy preferencje seksualne bardzo niekorzystnie wpływają na życie i zdrowie psychiczne jednostki. W momencie, gdy gerontofilia uniemożliwia nawiązanie związku z drugą osobą, a długotrwałe, nawracające i silnie podniecające fantazje powodują pogorszenie stanu emocjonalnego i psychicznego osoby o tym zaburzeniu, trzeba udać się do specjalisty.

Należy jednak pamiętać, że nawet wtedy celem leczenia nie jest usunięcie gerontofilii, lecz uwolnienie pacjenta od cierpienia z nią związanego.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
heteroseksualizm

Heteroseksualizm – charakterystyka najpowszechniejszej orientacji seksualnej

Next Article
Opryszczka narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych – przyczyny, objawy oraz leczenie