Aktywność seksualna kobiet dojrzałych – czy warto stosować antykoncepcję po 40.?

Współczesne kobiety są coraz bardziej świadome własnych potrzeb, wiedzą jak zadbać o swój komfort w sypialni i nie rezygnują z aktywności seksualnej w okresie menopauzalnym. Jakie metody antykoncepcji stosują dojrzałe kobiety?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Poprzedza ją szereg zmian, które zachodzą w gospodarce hormonalnej kobiety i manifestują się między innymi nieregularnymi cyklami. To efekt naturalnego procesu starzenia się gonad i stopniowego zaniku aktywności jajników. Pierwsze symptomy premenopauzy możemy zauważyć już po czterdziestych urodzinach. Zaburzenia miesiączkowania utrudniają znacząco identyfikację dni płodnych, a stosowanie naturalnych metod antykoncepcji jako jedynego rodzaju zabezpieczenia przed niechcianą ciążą staje się bardzo ryzykowne.

Dlaczego aktywna seksualnie kobieta nie powinna rezygnować z antykoncepcji po 40. czy 50. roku życia? Jakie rodzaje antykoncepcji sprawdzają się u kobiet w okresie poprzedzającym menopauzę?

Życie seksualne kobiet po czterdziestce

Aktywność seksualna kobiet po 40. roku życia zależy od ich sytuacji życiowej oraz poziomu libido. Na życie seksualne wpływ ma między innymi sytuacja rodzinna i zawodowa, ale również zdrowie, aktywność fizyczna i ogólne samopoczucie. Specjaliści podkreślają, że współczesne kobiety pozostają aktywne seksualnie znacznie dłużej niż miało to miejsce w XX wieku.

W badaniach przeprowadzonych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego na przełomie XX i XXI wieku ankietowani wskazywali, że granica wieku, po przekroczeniu której spada zainteresowanie seksem wynosi 62 lata dla mężczyzn i 55 lat dla kobiet. Obecnie coraz głośniej mówi się o tym, że wskazywanie takiej granicy jest karkołomne, a kobiety chcą i mogą pozostawać aktywne seksualnie znacznie dłużej.

Amerykańskie badania, których wyniki zaprezentowano w 2016 roku podczas konferencji „North American Menopause Society” pokazały, że najwięcej obaw o jakość życia seksualnego mają kobiety po 40. roku życia. Powód? Samoakceptacja wyglądu własnego ciała. Z kolei po 50. roku życia kobiety czują się w sypialni znacznie pewniej, ale częściej borykają się z problemem bolesnego współżycia.

Sprawdź!
Dzień Bez Stanika – dlaczego obchodzimy to święto? Powód jest ważny!

Intensywna normalizacja tematu seksualności dojrzałych kobiet, z którą mamy do czynienia w ostatnich latach przekłada się na zwiększenie dostępności do wiedzy na temat życia seksualnego w ogóle. Dzięki temu wiemy, że mamy prawo do cieszenia się przyjemnym i bezbolesnym seksem również w okresie menopauzy i po niej. Zdajemy sobie również sprawę z konieczności stosowania antykoncepcji przez kobiety po 40. roku życia.

Płodność kobiety po czterdziestce 

Cykl miesiączkowy przebiega w sposób indywidualny u każdej kobiety. Najczęściej występuje co 28 dni, ale za normę uznaje się cykle o długości od 21 do 35 dni. Rezerwuar naszych jajników jest ograniczony i wynosi około 400 tysięcy komórek jajowych, z których średnio jedna co miesiąc osiąga biologiczną gotowość do zapłodnienia.

Średnia płodność kobiet w wieku 20 – 30 lat wynosi około 85 – 90%. Po 30. roku życia rozpoczyna się proces starzenia jajników, którego efektem jest zarówno ilościowy spadek liczby pęcherzyków, jak i pogorszenie ich zdolności do zapłodnienia. Płodność u kobiet po 35. urodzinach wynosi około 60%, po przekroczeniu przez kobietę czterdziestki plasuje się na poziomie 10 – 15%, a powyżej 45. roku życia wynosi zaledwie 5%.

Za wyraźnym spadkiem płodności w okresie menopauzalnym nie powinna jednak iść decyzja o rezygnacji z antykoncepcji! Dlaczego? Na rzeczywistą płodność danej kobiety ma wpływ wiele dodatkowych czynników. Do najważniejszych z nich należą uwarunkowania genetyczne, ale również ogólny stan zdrowia czy styl życia. Ponadto żaden specjalista nie zdecydował się jeszcze na wskazanie tzw. górnej granicy płodności.

Zarówno planowane, jak i nieplanowane zajście w ciąże zdarzyć się może również u kobiet w okresie menopauzalnym!

Czym jest menopauza?

Menopauzę definiuje się jako ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym w ciągu 12. miesięcy nie wystąpi miesiączka. Bezpośrednią przyczyną naturalnej menopauzy jest zanik aktywności jajników, który z kolei jest wynikiem starzenia się gonad. Średni wiek wystąpienia menopauzy u kobiet w Polsce wynosi około 49 – 50 lat. Menopauzę poprzedzają: premenopauza i perimenopauza. To okresy, w których pojawiają się rozmaite wahania hormonalne i zaburzenia cyklu miesiączkowego, które znacząco utrudnia określenie tzw. dni płodnych.

Sprawdź!
Przychodnie online – dlaczego warto korzystać z ich usług?

Premenopauza i perimenopauza

Okres premenopauzalny, czyli okres przed menopauzą może pojawić się u kobiety po 35. roku życia, choć znacznie częściej jego mało charakterystyczne symptomy obserwuje się dopiero po czterdziestce, najczęściej na około 6 lat przed menopauzą. Z kolei perimenopauza to okres bezpośrednio przed wystąpieniem menopauzy („peri” – bliski). U większości kobiet pojawia się po 45.urodzinach, czyli około 3 – 4 lata przed menopauzą.

W okresie premenopauzy występuje zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graafa i jajeczkowania oraz spadek ilości progesteronu. Pojawiają się tzw. cykle bezowulacyjne, a stężenie poszczególnych hormonów zaczyna spadać (estrogeny, androgeny jajnikowe) lub wzrastać (hormon folikulotropowy, FSH). W okresie perimenopauzalnym, następuje gwałtowny spadek ilości cykli z owulacją. Występują w coraz większym natężeniu zaburzenia miesiączkowania i nieregularność cykli. Miesiączki mogą pojawiać się rzadziej, ale mogą trwać dłużej i charakteryzować się obfitszym krwawieniem.

To czas, w którym określenie dni płodnych jest naprawdę bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Równocześnie wciąż istnieje stosunkowo wysokie ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę.

Nowoczesne metody antykoncepcji umożliwiają skuteczną i bezpieczną ochronę kobietom w każdym wieku!

Menopauza a aktywność seksualna kobiet  

W okresie poprzedzającym menopauzę kobiety borykają się ze zmianami hormonalnymi, które mogą negatywnie wpływać na ich samopoczucie, powodować chroniczne zmęczenie i bezsenność. W tym okresie wzrasta ryzyko zachorowania m.in. na cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie. Wolniejsza przemiana materii może prowadzić do wzrostu masy ciała.

Okres menopauzalny to również problem obniżonego libido i bolesnych zbliżeń, które mogą dotyczyć sporej części kobiet. Na szczęście wiemy już, że dyskomfort odczuwany podczas seksu nie musi być naszym udziałem! Kobiety, które nie chcą rezygnować z życia seksualnego mogą skorzystać z pomocy ginekologa oraz zdecydować się na bezpieczną antykoncepcję hormonalną, która optymalnie wpisze się w ich potrzeby.

Sprawdź, jaka antykoncepcja po 40. roku życia będzie dla Ciebie odpowiednia.

Sprawdź!
Jak walczyć z trądzikiem na plecach? Uporaj się z niedoskonałościami i zyskaj pewność siebie

Podsumowanie 

Życie seksualne może być źródłem przyjemności dla kobiet w każdym wieku, również kobiet dojrzałych – w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie. Aktywność seksualna po czterdziestce powinna być satysfakcjonująca i bezbolesna oraz całkowicie bezpieczna. Nie wahajmy się szukać rozwiązań, które zapewnią nam komfort w sypialni. Pamiętajmy również, że mimo obniżonej płodności po 40. roku życia – ryzyko zajścia w nieplanowaną ciąże wciąż istnieje i może być stosunkowo wysokie. Niemożność precyzyjnego określenia dni płodnych w okresie premenopauzy i perimenopauzy to dobry powód, by sięgnąć po jedną z nowoczesnych metod antykoncepcji.

Materiał promocyjny.

Źródła:

https://antykoncepcjanowejgeneracji.pl/artykuly/antykoncepcja-jednoskladnikowa-zalety-i-przeznaczenie#tabletki-antykoncepcyjne-po-40-roku-zycia

https://umwd.dolnyslask.pl/uploads/media/Seksualnosc_czlowieka_w_wieku_poznej_doroslosci_01.pdf

Seksualność kobiet w okresie klimakterium Agata Gardziejewska , Agnieszka Różańska-Kohsek1 , Maciej Zalewski , Jerzy Heimrath , Jerzy Zalewski – Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, Tom 20, Nr 4, 400–404

Izdebski Z., Ostrowska A.: Seks po polsku. Wyd. Muza S.A. Warszawa 2003.

https://sexed.pl/artykuly/miesiaczka

https://www.exeltis.pl/media/SLINDA_PIL_17.03.2022.pdf

https://exeltis.pl/index.php?p=produkty&pp=lekarz&c=recepta&g=

http://www.medical-technologies.eu/upload/menopauza_a_problemy_seksualne_kobiet_-_stec.pdf

https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/134810/macura_sliwa_parametry_rezerwy_jajnikowej_2014.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=889402

https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=987253

https://dimedic.eu/pl/wiedza/menopauza-a-antykoncepcja-jakie-metody-stosowac-i-czy-mozna-laczyc-tabletki-z-htz

https://portal.abczdrowie.pl/zycia-seksualne-kobiet-utrudnione-przez-lek-dlaczego-40-stka-to-najtrudniejszy-okres-w-zyciu-seksualnym-kobietyZobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Nowoczesny sklep erotyczny: Odkryj pełną gamę produktów dla satysfakcji i intymności

Next Article
efebofilia

Efebofilia seksualna - zaburzenie czy karalne przestępstwo?