stosunek przerywany

Stosunek przerywany – czy ta metoda antykoncepcji jest skuteczna? Przekonaj się, na czym polega oraz jakie są wady i zalety stosunku przerywanego

Stosunek przerywany uważa się za jedną z metod antykoncepcji. Korzystają z niej głównie pary, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą zdecydować się na inną formę zapobiegania ciąży. Sprawdź, czy taka metoda jest skuteczna.

Obecnie istnieje wiele metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Zdarza się jednak, że niektóre pary nie chcą korzystać z dostępnych, sztucznych form antykoncepcyjnych. Zwracają się wówczas w stronę tzw. naturalnych metod. Jedną z nich jest stosunek przerywany. Sprawdź, czy to skuteczna metoda oraz jakie są jej zalety i wady.

Na czym polega stosunek przerywany?

Forma antykoncepcji, jaką jest stosunek przerywany, nie wymaga stosowania żadnych sztucznych środków zabezpieczających takich jak pigułki doustne czy prezerwatywy. Czasami określa się ją jako naturalną antykoncepcję. Z tego powodu jest najczęściej wybierana przez osoby, które np.:

 • z powodów religijnych nie uznają sztucznych metod antykoncepcji za etyczne;
 • nie mają dostępu lub budżetu na inną formę zabezpieczenia;
 • obawiają się wizyty u ginekologa.

Szacuje się, że w Polsce ok. 1/4 osób stosuje stosunek przerywany jako metodę ochrony przed ciążą.

Na czym polega stosunek przerywany?

Stosunek przerywany polega na wyjęciu penisa z pochwy partnerki przed ejakulacją. W teorii sperma, która znajdzie się w wyniku wytrysku poza drogami rodnymi kobiety, nie doprowadzi do zapłodnienia. Aby zdążyć z wycofaniem członka tuż przed orgazmem, partner musi powściągnąć swoje podniecenie i wykazać się sporym refleksem.

Sprawdź!
EllaOne czy Escapelle – która tabletka „dzień po” będzie lepsza?

Stosunek przerywany w dni płodne i niepłodne

Ryzyko zajścia w ciążę podczas stosunku przerywanego w dni niepłodne jest nieco mniejsze, niż ma to miejsce podczas dni płodnych. Warunkiem jest dokładne kontrolowanie cyklu miesięcznego i świadomość, kiedy mogą nastąpić jego wahania. Na jego długość mogą mieć wpływ takie czynniki jak:

 • stres;
 • przyjmowane leki;
 • choroba.

Warto jednak pamiętać, że nawet znajomość cyklu nie gwarantuje skuteczności danej metody. W dni płodne, czyli w okolicach owulacji i podczas niej, ryzyko zapłodnienia jeszcze bardziej się zwiększa. Ponadto stosunek przerywany wymaga od mężczyzny ogromnej samokontroli. Nawet dorosły, który dobrze zna swoje ciało i jego reakcje, może podczas silnego podniecenia mieć problem z wycofaniem penisa z dróg rodnych kobiety na czas.

Stosunek przerywany a ciąża – skuteczność

Skuteczność metod antykoncepcyjnych wyraża się liczbowo za pomocą tzw. wskaźnika Pearla. Określa on ilość ciąż, do których doszło podczas stosowania konkretnego środka antykoncepcyjnego na 100 kobiet, w ciągu roku. Wynik podaje się w zakresie. Jeżeli wskaźnik wynosi 2 lub mniej, daną metodę uznaje się za bardzo skuteczną, tę, która przekracza 5 – za całkowicie nieskuteczną.

Ile wynosi wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego?

Wskaźnik Pearla dla stosunku przerywanego wynosi aż 1035 (według innych źródeł 1528). Nie jest to zatem efektywna metoda zapobiegająca zajściu w niechcianą ciążę. Co więcej, sama Światowa Organizacja Zdrowia nie uznaje jej za formę antykoncepcji. Co sprawia, że jest ona tak nieskuteczna?

Skuteczność stosunku przerywanego – dlaczego nie zapobiega ciąży?

Nieefektywność stosunku przerywanego, jako metody zapobiegania ciąży wynika z kilku powodów. Po pierwsze przerwanie stosunku w chwili podniecenia jest niezwykle trudne, dlatego bywa, że nawet bardzo pewny i doświadczony partner nie zdąży zrobić tego w odpowiednim czasie. Po drugie, nawet wycofanie członka tuż przed wytryskiem nasienia nie gwarantuje ochrony przed zapłodnieniem. Wynika to z obecności tzw. preejakulatu. Jest to substancja, która wydziela się z penisa przed ejakulacją. Jego zadaniem jest zamiana odczynu pH z kwaśnego na zasadowy oraz nawilżenie pochwy. Ma to zapobiec uszkodzeniu plemników. W sytuacji, kiedy stosunek seksualny trwa długo, preejakulat może wydostać się na zewnątrz, do dróg rodnych partnerki; a ponieważ w jego składzie znajduje się śladowa ilość żywych plemników, możliwe jest zapłodnienie, nawet po wyjęciu członka przed właściwym wytryskiem.

Sprawdź!
Tabletka „dzień po” – co musisz o niej wiedzieć?

Wady i zalety stosunku przerywanego

Stosunek przerywany posiada szereg wad. Wśród najważniejszych warto wymienić:

 • brak skuteczności – skuteczność tej metody w kwestii zapobiegania niechcianej ciąży określa się jako bardzo niską;
 • duże ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową;
 • możliwość wystąpienia wielu zaburzeń seksualnych np. nerwicy na tle seksualnym, impotencji, przedwczesnego wytrysku, wzmożenia niepokoju i stresu, bólu w obrębie miednicy mniejszej itp.;
 • gorsze życie seksualne – stały stres przed prawdopodobieństwem zajścia w ciążę sprawia, że bardzo trudno cieszyć się z bliskości i doznań, jakie płyną z seksu.

Zalety stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji są bardzo nieliczne. Niektórzy uważają, że seks bez dodatkowych zabezpieczeń jest bardziej ekscytujący i podniecający. Ponadto jest on zawsze „dostępny” i nie wymaga nakładów finansowych. Mimo to, jak widać, wady stosunku przerywanego zdecydowanie przeważają.

Co zamiast stosunku przerywanego? Jak zapobiec zapłodnieniu?

Osoby, które stosują metodę stosunku przerywanego, są narażone nie tylko na zajście w nieplanowaną ciążę, ale także zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ci, którzy nie czują się związani nakazami religijnymi, mogą jednak korzystać z innych dostępnych form antykoncepcji, które gwarantują większe bezpieczeństwo podczas zbliżeń seksualnych.

 • antykoncepcja mechaniczna – prezerwatywy męskie i kobiece, kapturki i błony dopochwowe należą do metod zapobiegających zarówno ciąży, jak i przenoszeniu groźnych chorób drogą płciową. Chociaż kapturki i kobiece kondomy mogą być niedostępne dla niektórych osób ze względów finansowych, prezerwatywy męskie oraz błony dopochwowe charakteryzuje znacznie niższy koszt;
 • antykoncepcja hormonalna tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki, implanty i plastry produkowane są wyłącznie dla kobiet. Charakteryzuje je jednak duża skuteczność antykoncepcyjna, ponadto niektóre z metod pomagają paniom w uregulowaniu cyklu miesiączkowego, zapobiegają pewnym schorzeniom itp.;
 • antykoncepcja chemiczna – kremy, żele i globulki plemnikobójcze, chociaż charakteryzują się nieco mniejszą skutecznością antykoncepcyjną niż powyższe formy zapobiegające ciąży, nadal są dużo efektywniejsze niż stosunek przerywany.
Sprawdź!
Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się pojawiają? W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój?

Stosunek przerywany – podsumowanie

Chociaż stosunek przerywany przez wiele par uważany jest za skuteczną metodę antykoncepcji, w rzeczywistości ryzyko zajścia w ciążę podczas jej stosowania jest bardzo duże. Biorąc pod uwagę także jej pozostałe wady, być może warto zdecydować się na inną formę antykoncepcji.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste – objawy, przyczyny. Diagnostyka i leczenie

Next Article
fetysz skarpetek

Fetysz skarpetek? Czy czyste, białe skarpetki fetysz ten w pełni realizuje? Jaka skarpeta może pobudzać?