Tabletka dzień po co musisz o niej wiedzieć

Tabletka „dzień po” – co musisz o niej wiedzieć?

Tabletka „dzień po” wzbudza w Polsce spore kontrowersje. Naszym zdaniem niesłusznie i właśnie dlatego chcielibyśmy dziś zająć się tym tematem. Przyjrzymy się popularnym mitom i postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii tej pastylki.

Czym jest tabletka „dzień po”

Na początek zacznijmy od tego, czym w ogóle ta tabletka jest. Warto od razu podkreślić, że należy ona do jednej z metod antykoncepcji awaryjnej. Nie powinna jednak zastępować klasycznych form antykoncepcji, takich jak na przykład prezerwatywy. 

Celem tabletki jest zapobiegnięcie niechcianej ciąży. Istotne jest to, że jej rolą jest zahamowanie owulacji, wskutek czego ma nie dojść do zapłodnienia. Z tego powodu mówimy o antykoncepcji, ponieważ kobieta nie zachodzi jeszcze w ciążę. Podkreślmy również, że nie występuje tu działanie wczesnoporonne. Jeśli komórka jajowa została zapłodniona, to tabletka nie przerwie ciąży. Właśnie z tego powodu uważamy, że kontrowersje wokół niej są zbyt duże. Być może wynikają one z braku wiedzy odnośnie dokładnego jej działania. 

Na polskim rynku możemy nabyć tabletki „dzień po” od dwóch producentów. Zarówno EllaOne jak i Escapelle dostępne są wyłącznie za okazaniem recepty. Przyjrzyjmy się im więc nieco bliżej.

W przypadku EllaOne lek opóźnia owulację, a ponadto struktura błony śluzowej zmienia się w taki sposób, aby implementacja zarodka była dodatkowo powstrzymywana. Tę tabletkę w teorii możemy przyjąć nawet pięć dni po odbytym stosunku. Musimy jednak mieć świadomość tego, że z biegiem czasu szanse na skuteczne działanie tabletki maleją. Z tego powodu najlepiej zażyć ją możliwie jak najszybciej po odbytym stosunku seksualnym. W ciągu pierwszych 24h skuteczność tabletki wynosi aż 98%. Producent zastrzega również, że w przypadku wymiotów po przyjęciu tabletki konieczne będzie zażycie kolejnej pastylki. 

Sprawdź!
Tabletki poronne, gdy jesteś w ciąży? Tabletka wczesnoporonna jako aborcja farmakologiczna

Jeśli chodzi o Escapelle, to w przypadku zażycia tabletki w ciągu 24h od stosunku jej skuteczność wynosi 99%. Dawkę musimy przyjąć jednak maksymalnie trzy dni po odbyciu aktu seksualnego. W przypadku tych pastylek skład śluzu szyjkowego staje się bardziej lepki przez co plemnikom ciężej się przemieszczać. Dodatkowo tabletki hamują także owulację oraz wpływają na błonę śluzową macicy. 

Działania niepożądane

Niestety, wiele kobiet przekonuje, że tabletki „dzień po” nie mają skutków ubocznych. Jest to nieprawda. Jeśli zażyłyśmy ten lek, to musimy być gotowe na ewentualne bóle głowy, wymioty oraz nudności, bóle brzucha, obrzęk piersi czy bóle pleców. W dodatku po zażyciu tabletki nie można prowadzić pojazdów, ponieważ nasza percepcja staje się zaburzona. 

Może zdarzyć się, że przez dłuższy czas od zażycia tego środka będziemy czuły się źle. W takiej sytuacji absolutnie kluczowym jest zwrócenie się do lekarza z prośbą o konsultację. 

Dodajmy, że efekty uboczne nie są często spotykane, jednak jak najbardziej się zdarzają. Z tego powodu absolutnie nie zgadzamy się z narracją odnośnie w pełni bezproblemowej tabletki. Również dlatego nie powinno się zażywać ich regularnie – ingerują one mocno w nasz organizm, dlatego są one przeznaczone jedynie na sytuacje kryzysowe.

Tabletka „dzień po” – przeciwwskazania

Nie każda kobieta powinna przyjmować ten lek. Istnieją bowiem konkretne przeciwskazania. Nie możemy ich zażywać, jeśli jesteśmy w ciąży, karmimy piersią (ewentualnie musimy powstrzymać się od karmienia na siedem dni od momentu przyjęcia tabletki), mamy zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, mamy astmę oskrzelową, cierpimy na niewydolność wątroby, mamy nietolerancję laktozy, mamy podwyższone ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. 

Zwracamy również uwagę na to, że zażycie takiej tabletki należy skonsultować z lekarzem. Jak widać istnieje naprawdę wiele przeciwskazań, które mogłyby zaszkodzić naszemu zdrowiu. 

Sprawdź!
Zmiana tabletek antykoncepcyjnych – kiedy warto ją rozważyć? Jakie skutki uboczne powinny niepokoić?

Otrzymanie recepty

Wiemy już, że tabletkę „dzień po” należy zażyć możliwie jak najszybciej po odbytym stosunku seksualnym. Ponieważ musimy zdobyć receptę, to konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Dobrze wiemy, że kolejki w polskich przychodniach bywają naprawdę długie. W dodatku doktor ma prawo powołać się na klauzulę sumienia i nie wydać nam recepty. Co prawda w takiej sytuacji lekarz jest zobligowany do udzielania nam informacji, kto wyda nam potrzebny dokument, jednak to również zajmuje czas. Co w takim razie powinnyśmy zrobić?

Naszym zdaniem w takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie e-recepta. Możemy otrzymać ją drogą online, dzięki czemu zyskamy na czasie. Dokument otrzymamy szybko, a następnie musimy jedynie udać się do dowolnej apteki w Polsce. W ten sposób zareagujemy na tyle sprawnie, że niechciana ciąża nie powinna nam zagrażać. 

Mimo wszystko chcielibyśmy raz jeszcze powtórzyć, że przyjęcie takiego leku powinno się konsultować z lekarzem. Na szczęście możemy zrobić to w formie teleporady. Wiemy, że takie rozmowy bywają bardzo stresujące, natomiast nie mamy się czego bać. Po drugiej stronie będzie człowiek, który nas zrozumie i pomoże nam zapobiec ciąży. Warto wiedzieć, że receptę może wystawić dowolny lekarz, nie musi być to ginekolog.

Zaznaczmy również, że tabletkę „dzień po” powinnyśmy kupować jedynie w sprawdzonym źródle, czyli w aptece. Czasami w internecie można natrafić na różne ogłoszenia, jednak absolutnie nie powinnyśmy im ufać. Zdobycie recepty jest bardzo proste, a apteki są dostępne nawet w małych miejscowościach. Z tego powodu absolutnie nie ma sensu ryzykować i przyjmować lek niewiadomego pochodzenia. 

Podsumowanie

Jak wspomnieliśmy na samym początku, tabletki „dzień po” budzą sporo kontrowersji. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiecie już, jak podejść do tego tematu. Z jednej strony nie jest to przerywanie ciąży, a jedynie jej zapobieganie. Z drugiej jednak nie można traktować jej jako antykoncepcji alternatywnej – jest ona przeznaczona jedynie na kryzysowe sytuacje, gdy inne formy antykoncepcji nas zawiodły albo byliśmy nieostrożni. Skutki uboczne czasem występują, a w dodatku istnieje szereg przeciwskazań. Z tego powodu zawsze powinno się skonsultować jej przyjęcie z lekarzem. 


Sprawdź!
Uczulenie na prezerwatywy. Jakie są objawy uczulenia na lateks i jak z nim walczyć?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Klizmafilia

Klizmafilia – dowiedz się, skąd bierze się to zaburzenie

Next Article
jak podniecić faceta

Jak podniecić faceta? Poznaj ciekawe sposoby na rozpalenie faceta do czerwoności!