tabletki antykoncepcyjne a alkohol

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy picie ma wpływ na ich skuteczność? Przekonaj się, jakie jest działanie tabletek antykoncepcyjnych po spożyciu alkoholu

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol nie muszą, choć mogą, stanowić niebezpieczną mieszankę. Wszystko zależy jednak od stanu zdrowia kobiety oraz ilości wypitego napoju wyskokowego. Sprawdź, kiedy warto uważać z łączeniem alkoholu i antykoncepcji.

Według wskaźnika Pearla pigułki antykoncepcyjne są jedną ze skuteczniejszych form zapobiegania niechcianej ciąży. Ich przyjmowanie wiąże się oczywiście z kilkoma regułami, których należy bezwzględnie przestrzegać. Wokół niektórych kwestii, jak tabletki antykoncepcyjne a alkohol, krąży wiele sprzecznych informacji: z jednej strony nie ma dowodów, że procenty osłabiają działanie pigułek, z drugiej wiadomo o przypadkach, kiedy to nadmierna ilość napojów wyskokowych może skończyć się zajściem w ciążę – nawet pomimo przyjmowania hormonów. Jeżeli chcesz przekonać się, jak spożywanie alkoholu może wpłynąć na działanie antykoncepcji, zapoznaj się z poniższym tekstem.

Antykoncepcja w formie tabletek – co warto o niej wiedzieć?

Pigułki hormonalne należą do jednej ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Tabletki zawierają syntetyczne hormony, których działanie polega na blokowaniu owulacji i zmianie konsystencji śluzu w szyjce macicy. Dzięki tej metodzie antykoncepcyjnej plemniki nie zostają przepuszczone do komórki jajowej, a tym samym nie ma szansy na zapłodnienie. Pigułki dzielą się na:

  • jednoskładnikowe – niehamujące owulacji, zalecane matkom karmiącym. Opakowanie zawiera 28 tabletek;
  • dwuskładnikowe jednofazowe – najczęściej przepisywane, opakowanie zawiera 21 tabletek (lub 28, z czego 7 to tabletki placebo);
  • dwuskładnikowe dwufazowe – w pierwszej części cyklu przyjmuje się pigułki z estrogenem, w drugiej tabletki z dodatkowym progesteronem;
  • dwuskładnikowe trójfazowe – tabletki są podzielone na trzy kolory; w drugiej części występują pigułki z największym stężeniem estrogenu, w trzeciej tabletki z najwyższym stężeniem progesteronu.
Sprawdź!
Zmiana tabletek antykoncepcyjnych – kiedy warto ją rozważyć? Jakie skutki uboczne powinny niepokoić?

Kto może wypisać receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Zakupienie antykoncepcji hormonalnej bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej nie jest w Polsce możliwe. Ma ona niemały wpływ na zmiany w organizmie, dlatego przed rozpoczęciem zażywania tabletek wizyta u ginekologa jest konieczna. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz zleci szereg badań. Dzięki temu możliwe jest stwierdzenie, czy nie występują przeciwwskazania do zażycia konkretnych środków zapobiegających ciąży. Ponadto lekarz ma obowiązek poinstruować, w jaki sposób przyjmować tabletki i co może mieć wpływ na obniżenie skuteczności tej metody antykoncepcji.

Metabolizm alkoholu i stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Naukowcy, którzy przeprowadzali badania o wpływie alkoholu na działanie antykoncepcyjne tabletek, odkryli dość zaskakującą zależność. Okazuje się, że organizmy kobiet, które przyjmują tzw. dwuskładnikowe tabletki, inaczej metabolizują procenty. Dzieje się tak przez estrogen, który spowalnia metabolizm alkoholu. W efekcie upojenie utrzymuje się dłużej, niż miałoby to miejsce przy braku antykoncepcji lub podczas przyjmowania tabletek niezawierających estrogenu. Dlatego, chociaż alkohol nie wpływa na skuteczność antykoncepcji dwuskładnikowej, warto mieć na uwadze jego działanie na organizm i ograniczyć jego spożycie.

Stosowanie tabletek a wymioty

Dość dużym problemem w przypadku picia alkoholu podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych są nie same procenty, a ich ilość i późniejsze konsekwencje. Syndrom dnia następnego, czyli popularnie zwany kac, wiąże się w najlepszym razie z kiepskim samopoczuciem, w najgorszym natomiast z biegunkami i wymiotami.

Nieprawidłowe wchłanianie tabletek osłabia ich skuteczność

Wchłanianie tabletek przy wystąpieniu tych ostatnich może zostać zaburzone. Jeżeli torsje nastąpią po mniej niż czterech godzinach od czasu zażycia pigułki, istnieje ryzyko, że nie wchłonęła się ona w całości lub co gorsza, w ogóle. W konsekwencji jej skuteczność się osłabia. W takiej sytuacji należy zastosować inną formę zabezpieczenia podczas stosunku, np. prezerwatywy. Niekiedy możliwe jest przyjęcie następnej pigułki, w innych wypadkach należy pominąć dawkę. Nie powinno się jednak zaprzestawać przyjmowania kolejnych tabletek, przeznaczonych na dalsze dni. W razie wątpliwości warto skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który na pewno rozwieje wątpliwości.

Sprawdź!
Podskórny implant antykoncepcyjny – przeciwwskazania, skutki uboczne antykoncepcji i skuteczność wszczepienia implantu

Pominięcie tabletki a alkohol

Najczęstszą przyczyną obniżenia działania antykoncepcji hormonalnej po piciu jest… zapominalstwo. Po spożyciu dużej ilości alkoholu ludzie mają tendencję do bardziej nieodpowiedzialnych i niedbałych zachowań; wiele kobiet znajdujących się pod wpływem promili zapomina o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej. W takiej sytuacji warto zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania pigułek albo skonsultować się z lekarzem. Czasami konieczne jest przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie, w innych przypadkach należy pominąć jedną dawkę.

Choroby wątroby a skuteczność tabletki antykoncepcyjnej

Picie alkoholu i jednoczesne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych może negatywnie wpłynąć na stan wątroby. Największe ryzyko stanowią pigułki dwuskładnikowe – zawarty w nich estrogen jest metabolizowany przez enzymatyczne układy wątroby. Przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej i częste spożywanie dużych ilości napojów wyskokowych zwiększa ryzyko chorób wątroby, miażdżycy, a nawet zawału serca.

Co, prócz alkoholu, wpływa na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Warto pamiętać, że nie tylko nadużywanie alkoholu może przyczynić się do obniżenia działania tabletek hormonalnych. Chociaż brak rozwagi przy jego piciu i przesadzanie z ilością nie pozostają bez winy, należy pamiętać, że wpływ na skuteczność antykoncepcji mają także spożywane codziennie produkty. Osłabienie działania wywołuje m.in.:

  • łączenie antykoncepcji z innymi lekami np. różnymi antybiotykami, środkami przeciwbólowymi, przeciwgrzybicznymi, przeciwbakteryjnymi, a nawet niektórymi antydepresantami;
  • spożywanie niektórych ziół np. dziurawca, senesu, babki płesznik, dzięgielu chińskiego;
  • duża ilość witaminy C (powyżej 1000 mg dziennie) w diecie, także ta z warzyw i owoców;
  • suplementacja chromu, węgla leczniczego, siemienia lnianego.

Tabletki antykoncepcyjne i alkohol – podsumowanie

Tabletki antykoncepcyjne cechuje wysoka skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży, dlatego decyduje się na nią wiele kobiet. Zarówno alkohol, jak i niektóre ze spożywanych na co dzień substancji mogą mieć wpływ na ich nieprawidłowe działanie! I chociaż same procenty nie przyczyniają się do obniżenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej, jego ilość i konsekwencje związane z nieodpowiedzialnym piciem, mogą przyczynić się do problemów z zapobieganiem ciąży. Ponadto spożywanie go równocześnie z dwuskładnikową antykoncepcją może negatywnie odbić się na zdrowiu i w konsekwencji prowadzić do poważnych chorób.


Sprawdź!
Tabletka „dzień po” – co musisz o niej wiedzieć?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
fetysz pępka

Fetysz pępka – co widzą fetyszyści w najstarszej bliźnie, którą posiadamy?

Next Article
o czym pisać z dziewczyną

O czym pisać z dziewczyną, a czego unikać? Ciekawe tematy do rozmowy, żeby poznać i poderwać dziewczynę. Randkowy poradnik