tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – wpływ antykoncepcji hormonalnej na zajście ciążę, co trzeba wiedzieć?

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża, to temat, o który kobiety często pytają lekarzy. Coraz więcej kobiet decyduje się na tę metodę antykoncepcji, ze względu na wygodę. Zobacz, co warto wiedzieć o wpływie tabletek na płód oraz o ich skuteczności antykoncepcyjnej.

Po tabletki antykoncepcyjne sięga coraz więcej kobiet. Metoda ta jest bardzo wygodna. Może co prawda przynieść skutki uboczne, ale procent kobiet, u których one występują, jest stosunkowo niski. Trzeba jednak wspomnieć o temacie tabletki antykoncepcyjne a ciąża, ponieważ wciąż budzi on wiele kontrowersji. Często pojawiają się pytania, czy tabletki mają wpływ na rozwój płodu i jak wysoka jest ich skuteczność.

Co to jest antykoncepcja hormonalna?

Ten rodzaj antykoncepcji polega na oszukaniu organizmu kobiety, tak aby nie uwalniał komórki jajowej. Mimo tego, że plemniki dostają się do ciała kobiety, to nie dochodzi do zapłodnienia. Tabletki sprawiają też, że śluz szyjki macicy staje się zagęszczony, co jest dodatkową ochroną przed plemnikami. W takich warunkach zajście w ciąże jest prawie niemożliwe. Sztuczne hormony sprawiają też, że u kobiet nie dochodzi do miesiączki. Do antykoncepcji hormonalnej zalicza się:

Jak działają pigułki antykoncepcyjne?

Tabletki przyjmowane są doustnie, do organizmu przedostają się za pomocą układu pokarmowego. Wszystkie ich rodzaje działają bardzo podobnie. Pigułki hamują owulację w taki sposób, żeby nie doszło do zapłodnienia i powodują zmiany w śluzie szyjki macicy, przez co staje się on dużo gęstszy i bardziej lepki. Wyróżnia się tabletki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe.

Sprawdź!
Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co zrobić, kiedy zapomniałaś zażyć tabletkę?

Tabletki jednoskładnikowe

Mają one w sobie tylko jeden hormon, jest nim progestagen. Ten rodzaj pigułki uważany jest za najbezpieczniejszy dla zdrowia. Skutki uboczne są w jego przypadku nieodczuwalne lub bardzo słabe. Według badań ta metoda ma taką samą skuteczność, jak pigułka dwuskładnikowa, ale w praktyce nie zawsze się to sprawdza. W jej przypadku trzeba konsekwentnie przestrzegać godziny zażywania. Wśród jej działań niepożądanych można wymienić nieregularne krwawienia i plamienia międzymiesiączkowe.

Tabletki dwuskładnikowe

Również zawierają progestagen, ale ich kolejnym składnikiem jest estrogen. Hamuje on wzrost pęcherzyka Graafa i wzmacnia działanie progestagenu. Metoda zapobiegania ciąży przy użyciu tych pigułek jest prawie niezawodna. Stosuje się je przez 21 dni, po których następuje 7 dni przerwy. Pigułki dobrze wpływają na włosy i cerę, ich stosowanie zmniejsza ryzyko nowotworu trzonu macicy oraz jajnika.

Czy można zajść w ciąże, biorąc tabletki antykoncepcyjne?

W temacie tabletki antykoncepcyjne a ciąża często pojawia się temat skuteczności tej metody. Jest to możliwe, ponieważ żaden środek nie daje stuprocentowej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe są jednak jedną z najpewniejszych metod antykoncepcyjnych. Ich skuteczność w zapobieganiu ciąży to ponad 99%. Trzeba jednak pamiętać, że pewne błędy mogą negatywnie wpłynąć na działanie tabletek, głównie chodzi o:

  • zróżnicowane pory przyjmowania tabletek;
  • pomijanie pigułek;
  • zbyt duże przerwy pomiędzy opakowaniami.

Jaki wpływ na płód mają tabletki antykoncepcyjne?

Co może się stać w przypadku, kiedy tabletki zawiodą i kobieta je przyjmująca zajdzie w ciążę? Nie ma na ten temat dokładnych badań, ale istnieje prawdopodobieństwo, że dojdzie do poronienia lub wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Dlatego kobieta, która przyjmuje pigułki antykoncepcyjne, widząc u siebie objawy ciąży, powinna jak najszybciej wykonać test ciążowy. W przypadku pozytywnego wyniku należy natychmiast odstawić tabletki, aby nie narazić płodu. Kolejnym krokiem powinno być udanie się do ginekologa, który ostatecznie rozstrzygnie, czy doszło do zapłodnienia. Tabletki antykoncepcyjne a ciążą to temat tak kontrowersyjny właśnie z powodu zmian, które mogą dotknąć płód podczas ich przyjmowania podczas ciąży.

Sprawdź!
Spirala a stosunek – w jaki sposób spirala antykoncepcyjna działa?

Tabletki antykoncepcyjne a płodność

Kobiety, które chcą w przyszłości urodzić dziecko, nie muszą się martwić. Nie ma badań, które by sugerowały, że przyjmowanie pigułek może doprowadzić do niepłodności, problemów z donoszeniem dziecka lub z samym zajściem w ciążę. Część kobiet, które stosowały pigułki przez kilka lat, ma problem z zajściem w ciążę, ale przyczyny tego mają prawdopodobnie inne podłoże. Najczęściej główną rolę odgrywa tutaj wiek, ponieważ wraz z upływem lat płodność staje się coraz niższa. Kobiety powinny odczekać trochę czasu po odstawieniu pigułek, zanim zaczną starać się o dziecko. Organizm musi odzyskać prawidłową równowagę hormonalną, co może trwać nawet rok.

Objawy ciąży a tabletki antykoncepcyjne

Pierwszym sygnałem, że doszło do zapłodnienia, jest brak krwawienia. Jeżeli po skończonym pudełku tabletek nie pojawi się krwawienie z odstawienia, to należy możliwie jak najszybciej zrobić test ciążowy. Kobieta nie powinna przyjmować kolejnej tabletki, jeżeli nie ma pewności co do ciąży. Kolejnymi objawami, które mogą się pojawić, są:

  • drażliwość;
  • senność;
  • tkliwość piersi;
  • apatia;
  • wymioty;
  • zmiana wyglądu biustu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża to temat mający cały czas wiele tajemnic. Może się zdarzyć, że kobieta przyjmująca tabletki przez kilka lat, po ich odstawieniu będzie miała podniesioną płodność, ponieważ w pierwszych cyklach uwalnia się więcej niż jedno jajeczko. Organizm będzie po prostu nadrabiał zaległości, które spowodowane były brakiem owulacji przez dłuższy czas. Liczba jajeczek może być jedną z przyczyn ciąży mnogiej. Płodność to nie tylko hormony. Reguluje ją wiele mechanizmów wewnątrz ciała kobiety. Po odstawieniu tabletek ważna jest odpowiednia dieta oraz zdrowy tryb życia. Stres może również wpłynąć na płodność. Chcąc zostać rodzicem, trzeba mieć na uwadze bardzo dużo czynników, co pozwoli na szybkie zajście w ciążę.

Sprawdź!
Antykoncepcja hormonalna – skuteczne metody zapobiegania ciąży

Przyjmowanie tabletek a zdrowie

Kobiety, które stosują pigułki, narażone są też na skutki uboczne niebezpieczne dla zdrowia. Może u nich wystąpić zwiększone ryzyko zakrzepicy, udaru mózgu oraz zawału serca. Część kobiet po długoletnim stosowaniu miała zdiagnozowaną kamicę żółciową. Zdarza się też, że kobiety mają problemy z cholesterolem oraz prawidłową tolerancją glukozy, która może prowadzić w przyszłości do cukrzycy. Część tych następstw może bezpośrednio zagrażać życiu, dlatego wystąpienie któregoś z symptomów powinno być powodem wizyty u lekarza specjalisty.

Stosowanie tabletek jest dużo wygodniejsze niż używanie męskich lub damskich prezerwatyw, które mogą wpłynąć na przyjemność odczuwaną podczas seksu. Należy jednak pamiętać, żeby przy pierwszych objawach ciąży, natychmiast je odstawić, zrobić test i udać się na konsultację z lekarzem specjalistą. Podczas stosowania pigułek ważna jest profilaktyka. Częste badania pozwolą na szybkie wykrycie zmian zachodzących w organizmie. Kobiety biorące pigułki muszą też pamiętać o odpowiedniej diecie i zdrowym trybie życia.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Lekarz zapomniał wystawić l4 w ciąży

Lekarz zapomniał wystawić l4 w ciąży. Kto ma prawo wystawić zwolnienie lekarskie dla ciężarnej i ile dni jej przysługuje?

Next Article
transseksualizm

Transseksualizm – definicja, pochodzenie terminu oraz etiologia. Poznaj wszystko, co warto wiedzieć o transseksualności.