jak rozpoznac ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne

Jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne? Czy zajście w ciążę podczas brania tabletek jest możliwe?

Jak rozpoznać ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne? To pytanie spędza sen z powiek wielu kobietom. Sprawdź, jaka jest zależność między ciążą a antykoncepcją hormonalną i kiedy po jej odstawieniu można planować dziecko.

Antykoncepcja hormonalna, szczególnie w formie doustnej (czyli tabletek) jest obecnie jedną z najczęściej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Jej skuteczność, przy prawidłowym stosowaniu i dobrym dopasowaniu jest bardzo wysoka. Tabletki antykoncepcyjne bywają także przepisywane na różnego rodzaju problemy hormonalne. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne oraz co robić, aby jej uniknąć.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Jak dokładnie działa doustna antykoncepcja hormonalna? Obecnie do wyboru są dwa rodzaje tabletek: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Te ostatnie zawierają pochodne estrogenu i progesteronu, podczas gdy w pierwszych znajdziemy tylko progesteron.

Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na płodność

Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne doprowadzają do zahamowania owulacji i zagęszczenia śluzu. Dwuskładnikowe dodatkowo wpływają na strukturę endometrium i uniemożliwiają komórce jajowej zagnieżdżenie się w macicy. Nowoczesne hormonalne środki antykoncepcyjne zawierają stosunkowo niewiele syntetycznych hormonów. Dzięki temu problemy z zajściem w ciążę po ich odstawieniu są niezwykle rzadkie. W ciągu pierwszych trzech lat po zaprzestaniu przyjmowania pigułek w ciążę może zajść nawet 90% kobiet.

Na jakie problemy lekarze przepisują tabletki antykoncepcyjne?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie tylko zapobiega niechcianej ciąży. Może także:

 • regulować cykl miesiączkowy;
 • poprawiać wygląd cery;
 • zmniejszać obfitość krwawień miesięcznych;
 • zmniejszać ryzyko torbieli na jajnikach;
 • redukować bóle miesiączkowe.
Sprawdź!
Wazektomia – skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Poznaj ceny zabiegów i możliwe powikłania po podwiązaniu nasieniowodów

Czy podczas zażywania tabletek można zajść w ciążę?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo wysoka. Czy to jednak oznacza, że podczas ich przyjmowania nie ma ryzyka zajścia w ciążę? Niestety, żaden środek nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed niechcianą ciążą. Na skuteczność tabletek wpływa natomiast bardzo wiele czynników. Tym, co sprawia, że pigułki antykoncepcyjne spełniają swoją rolę, jest przede wszystkim ich prawidłowe stosowanie. Niestety, tutaj bardzo ważnym kryterium jest regularność ich przyjmowania.

Jakich zaleceń należy przestrzegać podczas przyjmowania tabletek?

W przypadku tabletek jednoskładnikowych trzeba ściśle trzymać się konkretnych godzin. Nawet kilkadziesiąt minut opóźnienia może zmniejszać skuteczność ich działania. Jeżeli natomiast będzie ono dłuższe niż dwie godziny, zaleca się zastosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych – na przykład prezerwatyw. W przypadku środków dwuskładnikowych dopuszczalne jest nieco większe odstępstwo – nawet dwunastogodzinne.

Co jeszcze wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Skuteczność tabletek może być zaburzona także przez kilka innych czynników. Jakich?

 • spożywanie określonych ziół (ostropestu, czy dziurawca);
 • wymioty i biegunki;
 • infekcje i przeziębienia.

Zajście w ciążę może być możliwe także podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych z innymi lekami. Na ich działanie wpływają bowiem:

 • środki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne;
 • leki moczopędne;
 • silne leki nasenne;
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (przyjmowane długotrwale).

Jak rozpoznać ciążę podczas przyjmowania hormonów?

Zazwyczaj jednym z pierwszych objawów ciąży jest brak krwawienia miesięcznego. Spóźniający się okres jest wyraźną wskazówką do wykonania testu ciążowego. Tymczasem podczas przyjmowania antykoncepcji nie dochodzi do owulacji, a co za tym idzie, nie pojawiają się klasyczne miesiączki. A więc jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne? Jednym z najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę, jest brak krwawienia z odstawienia. To jednak niejedyny objaw potencjalnej ciąży na hormonach. Do ginekologa warto zapisać się także wtedy, kiedy zaobserwujesz u siebie:

 • tkliwość piersi;
 • rozdrażnienie;
 • senność i apatię;
 • nudności i wymioty;
 • biegunki;
 • większą ilość śluzu w drogach rodnych;
 • bóle podbrzusza;
 • wzrost temperatury ciała.
Sprawdź!
Czym jest antykoncepcja? Które środki antykoncepcyjne i hormonalne stosować? Najskuteczniejsza, nowoczesna antykoncepcja

Pamiętaj, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie wyklucza ciąży

Dlatego jeżeli pojawią się objawy, które mogą ją sugerować, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie domowego testu, a potem dla pewności wybranie się do lekarza na badanie stężenia beta-HCG we krwi. Samo plamienie nie jest objawem ciąży. Może się ono pojawić na początku przyjmowania tabletek lub w trakcie siedmiodniowej przerwy przyjmowaniem hormonów.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – fakty i mity

Wiesz już, jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne. Na koniec warto jeszcze rozprawić się z kilkoma mitami, które są ciągle żywe w kontekście wpływu hormonalnej antykoncepcji na ciążę i płodność kobiety. Niestety wiele z nich ma wpływ na to, że mnóstwo osób ma wątpliwości, czy w ogóle sięgać po takie środki.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają płodność

Nowoczesne tabletki antykoncepcyjne nie obniżają płodności i nie powodują potencjalnych wad płodu. Nie istnieją żadne wiarygodne dowody naukowe, które mogłyby przemawiać za taką tezą. Już w pierwszych trzech miesiącach po odstawieniu tabletek kobieta może rozpocząć starania o dziecko i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że z powodzeniem zajdzie w ciążę. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powinno odbywać się pod nadzorem ginekologa, dlatego jeżeli masz takie plany, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jak rozpoznać ciążę, biorąc tabletki antykoncepcyjne? Podsumowanie

Podczas przyjmowania hormonalnej antykoncepcji można zajść w ciążę. Na potencjalne zapłodnienie mimo przyjmowania hormonów ma wpływ wiele czynników – od infekcji po zapominalstwo. Jeżeli kobieta zachodzi w ciążę pomimo tej metody antykoncepcji, objawy można zauważyć nieco później, głównie ze względu na brak typowego cyklu menstruacyjnego. Jeżeli zauważysz u siebie symptomy takie jak tkliwość i powiększenie piersi, bóle brzucha, czy nadmierna senność i apatia, to dobrym pomysłem będzie zrobienie testu ciążowego. Żadna metoda antykoncepcji, nawet ta w formie tabletek nie daje bowiem stuprocentowej skuteczności.


Sprawdź!
Biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostałam okresu! Co to może oznaczać? Czy taka sytuacja powinna niepokoić?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kobieta leżąca na łóżku w komplecie bielizny

Komplety bielizny damskiej: Połączenie komfortu, funkcjonalności i stylu w codziennej garderobie

Next Article
zazdrość w związku

Zazdrość w związku – czym jest spowodowana? Jak chorobliwa zazdrość potrafi zniszczyć związek?