tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, skutki uboczne i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Istnieją cztery rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Różnią się one między sobą działaniem i zawartością hormonów. Jak wybrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne dla siebie? Przeczytaj o ich różnicach i sposobie działania.

Jak cieszyć się bogatym i satysfakcjonującym życiem seksualnym bez lęku o niechcianą ciążę? Jednym z najprostszych rozwiązań tego problemu jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Obecnie jest to właściwie najbardziej popularna metoda antykoncepcji, nie licząc prezerwatyw. Takie tabletki są proste w użyciu i przeważnie bardzo skuteczne. Zastanawiasz się, jak dobrać tabletki antykoncepcyjne do swoich potrzeb? A może obawiasz się skutków ubocznych związanych z antykoncepcją hormonalną? Czytaj dalej, aby rozwiać wszelkie swoje wątpliwości.

Tabletki antykoncepcyjne – działanie

Podstawowe i najważniejsze działanie wszystkich tabletek antykoncepcyjnych to zapobieganie niechcianej ciąży. Bez względu na ich konkretny rodzaj, wszystkie charakteryzują się tym, że uwalniają do krwiobiegu określoną dawkę hormonów. W ten sposób owulacja zostaje zahamowana. Co to oznacza w praktyce? Komórki jajowe nie zostają uwolnione z jajników, co z kolei uniemożliwia ich zapłodnienie.

Zmienia się też konsystencja śluzu szyjkowego. Staje się bardziej gęsty i lepki, co utrudnia poruszanie się plemników. Jest to kolejny element, który skutecznie chroni kobietę przed zajściem w ciążę.

Czym więc różnią się między sobą rodzaje dostępnych w aptekach tabletek? Przede wszystkim zawartością hormonów. Niektóre mają ich większe stężenie, inne mniejsze. Mają więc też inny wpływ na organizm.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Istnieją dwie główne odmiany tabletek antykoncepcyjnych:

 • jednoskładnikowe;
 • dwuskładnikowe.

Tabletki jednoskładnikowe składają się tylko z progesteronu. Zaletą tego rodzaju jest fakt, że można stosować go nawet podczas karmienia piersią. Są znacznie łagodniejsze i powodują mniej skutków ubocznych, jednak nie u każdej kobiety są jednakowo skuteczne.

Sprawdź!
Zmiana tabletek antykoncepcyjnych – kiedy warto ją rozważyć? Jakie skutki uboczne powinny niepokoić?

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – rodzaje

Tabletki dwuskładnikowe oprócz progesteronu zawierają też pochodne estrogenów. Istnieją trzy rodzaje tego typu pigułek:

 • jednofazowe – najbardziej uniwersalne, z najmniejszą zawartością hormonów. Wszystkie 21 (lub 24) tabletki w jednym opakowaniu posiadają ten sam skład;
 • dwufazowe – wszystkie tabletki w jednym blistrze posiadają taką samą ilość estrogenu, lecz różnią się zawartością progestagenu. Dzięki temu lepiej odzwierciedlają naturalną zmienność hormonów w ciele kobiety podczas każdego cyklu menstruacyjnego. Pierwsze 11 tabletek ma małe stężenie progestagenu, a kolejne 10 – większe. Ich stosowanie jest bardzo skutecznym sposobem leczenia bolesnych miesiączek. Są jednak mało skuteczne w przypadku pomijania tabletek lub nawet kilkugodzinnych opóźnień ich przyjmowania;
 • trójfazowe – najrzadziej przepisywany rodzaj antykoncepcji. Każdy blister składa się z trzech różnych rodzajów pigułek, z czego każdy ma inne stężenie progestagenu i estrogenu. Trzeba być bardzo uważnym w ich stosowaniu i ściśle trzymać się ustalonej kolejności przyjmowania tabletek.

Skuteczność antykoncepcji hormonalnej

Doustne tabletki hormonalne są bardzo skuteczną formą antykoncepcji. Warunkiem jej prawidłowego działania jest jednak ścisłe trzymanie się zaleceń co do przyjmowania preparatu. Jeśli jednak trzymasz się wskazówek, nie masz się czego obawiać. Taka forma antykoncepcji jest znacznie skuteczniejsza od prezerwatyw i preparatów plemnikobójczych. Jej skuteczność wynosi aż 99%. Według danych statystycznych, tylko jedna kobieta na 100 tys. zachodzi w ciążę podczas stosowania tabletek. Warto przy tym zaznaczyć, że powodem najczęściej jest nieregularne przyjmowanie pigułek.

Co jeszcze może wpłynąć na obniżoną skuteczność działania antykoncepcji doustnej? Do takich czynników zalicza się:

 • wymioty, biegunkę i inne objawy zatrucia pokarmowego – uniemożliwia to wchłonięcie się hormonów do krwi;
 • dużą ilość alkoholu, który osłabia działanie tabletek;
 • picie niektórych rodzajów naparów ziołowych. Szczególnie problematyczny może tu być dziurawiec. Najbezpieczniej jednak dokładnie omówić ten temat ze swoim lekarzem;
 • przyjmowanie jednocześnie innych rodzajów leków oraz preparatów na odchudzanie – mogą to być niektóre antybiotyki, środki psychotropowe lub antydepresyjne, leki nasenne, a nawet zwykły paracetamol. Najlepiej upewnić się u swojego lekarza, jakie substancje mogą zakłócić twoją antykoncepcję hormonalną;
 • popijanie tabletek sokiem z grejpfrutów – okazuje się, że zawarte w tym cytrusie substancje mogą zakłócić metabolizowanie niektórych leków, w tym antykoncepcji. Należy odczekać minimum 4 godziny pomiędzy ich spożyciem.
Sprawdź!
EllaOne czy Escapelle – która tabletka „dzień po” będzie lepsza?

Jeżeli uważasz, że coś mogło zakłócić działanie twoich tabletek antykoncepcyjnych, najlepiej uprawiać seks z prezerwatywą aż do momentu rozpoczęcia kolejnego cyklu.

Jak stosować antykoncepcję hormonalną?

Zależy to od wybranej formy antykoncepcji. Jednoskładnikowe tabletki doustne stosuje się przez 28 dni bez przerwy. Po skończeniu jednego opakowania, od razu rozpoczyna się kolejne. Aby były one jak najbardziej skuteczne w zapobieganiu ciąży, należy przyjmować je codziennie dokładnie o tej samej godzinie.

Tabletki dwuskładnikowe stosuje się nieco inaczej. Każde opakowanie zawiera 21 lub 28 tabletek. W tym drugim przypadku 7 z nich to tylko placebo, które nie zawiera hormonów. Po skończeniu zestawu na 21 dni, należy sobie bowiem zrobić tygodniową przerwę. W tym czasie następuje krwawienie. Taka przerwa jest konieczna, dlatego nawet opakowania 28-dniowe zawierają faktyczną dawkę hormonów tylko na 21 dni.

A co w przypadku pominięcia dawki? Producenci tabletek antykoncepcyjnych przewidzieli sytuację, w której może się to zdarzyć. Dokładną informację na temat tego, jak postępować znajdziesz na ulotce każdego opakowania. Zalecenia różnią się w zależności od konkretnego stosowanego środka. Jeśli mimo dokładnego zapoznania się z ulotką masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skontaktować się ze swoim ginekologiem.

Skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Gdy ta forma środków antykoncepcyjnych dopiero zaczynała być ogólnodostępna, budziła wiele wątpliwości. Dlaczego? Pierwsze takie tabletki zawierały duże dawki hormonów, co oznaczało dla kobiet wiele nieprzyjemnych efektów ubocznych. Dzisiejsze pigułki antykoncepcyjne są stworzone w taki sposób, by miały wysoką skuteczność, a jednocześnie były lepiej tolerowane przez ludzki organizm.

Mimo tego rozwoju medycyny, tabletki antykoncepcyjne wciąż mogą powodować różne działania niepożądane. Najczęściej pojawiają się one na samym początku zażywania tabletek. Obejmują m.in.:

 • nieregularne, nieprawidłowe plamienia i krwawienia – zwykle zauważalne przez pierwsze trzy miesiące od rozpoczęcia kuracji;
 • zaburzona miesiączka – skąpa lub całkowicie zatrzymana;
 • zatrzymywanie płynów w organizmie, co może przełożyć się na niepożądany przyrost masy ciała;
 • bóle głowy;
 • większa nerwowość;
 • trądzik;
 • większa wrażliwość oczu – mogą wystąpić podrażnienia u kobiet, które noszą soczewki kontaktowe.
Sprawdź!
Rozmiary prezerwatyw, czyli antykoncepcja dla mężczyzn

Bardzo rzadko pojawiają się też zmiany zakrzepowo-zatorowe. Możliwa jest hiperlipidemia lub zaburzenia pracy wątroby. Takie sytuacje zdarzają się jednak wyłącznie w skrajnych przypadkach.

Tabletki antykoncepcyjne są prostą, wygodną i skuteczną formą uchronienia się przed nieplanowaną ciążą. Należy jednak pamiętać o tym, by zawsze ściśle trzymać się zaleceń do ich stosowania. Nigdy nie należy też sięgać po tego typu preparaty na własną rękę. Wybór tabletek zawsze należy do lekarza ginekologa. Specjalista dobierze odpowiedni dla ciebie środek. W przypadku pojawienia się niepożądanej reakcji ze strony twojego organizmu, będzie też wiedział dokładnie jak zareagować lub na jakie środki powinnaś się przerzucić.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
seks bez zobowiązań

Seks bez zobowiązań – czy to może się udać? O czym początkujący friends with benefits powinni pamiętać?

Next Article
od ilu lat można kupić prezerwatywy

Od ilu lat można kupić prezerwatywy? Czy istnieją jakieś ograniczenia w sprzedaży antykoncepcji nieletnim?