seks bez zobowiązań

Seks bez zobowiązań – czy to może się udać? O czym początkujący friends with benefits powinni pamiętać?

Seks bez zobowiązań kojarzy się z czymś, co w teorii prezentuje się kolorowo i ekscytująco, a w praktyce okazuje głównie źródłem nieszczęść i cierpienia. Jak jest jednak w rzeczywistości? Czy relacja, w której seks i miłość się rozmijają, ma prawo się udać?

Obraz tego, jak powinien wyglądać związek z drugą osobą, kształtuje się przez całe nasze życie. Składają się na niego model relacji, który wynosimy z domu rodzinnego, a niemały wpływ ma także społeczny dyskurs i popularne media. Nie da się ukryć, że w naszej kulturze propagowane są głównie romantyczne, monogamiczne związki; dobrą opinią nie cieszy się natomiast relacja oparta o seks bez zobowiązań. Czy taki związek ma mimo wszystko szansę zaistnieć? Zapoznaj się z poniższym tekstem i się przekonaj!

Związek bez zobowiązań – na czym to polega?

Niezobowiązujący seks, nazywany czasami z języka angielskiego także friends with benefits (przyjaciele z bonusem), to forma relacji, w której zaangażowane w nią osoby utrzymują kontakt seksualny, bez określania związku jako romantyczny.

W naszej kulturze relacja, która opiera się na seksie bez miłości, nie jest widziana zbyt pozytywnie. Zdarza się, że nawet osoby, których nie interesuje religijny aspekt seksualnego związku pozamałżeńskiego, w przypadku seksu bez zobowiązań stają się sceptyczni. Uważa się, że taka relacja może zakończyć się w dwojaki sposób:

 • na ślubnym kobiercu i miłości aż po grób;
 • totalną klęską i olbrzymim cierpieniem każdej ze stron.
Sprawdź!
Demiseksualizm – na czym polega ta orientacja seksualna?

Przez narrację, jaka panuje wokół niezobowiązującego seksu, wiele osób, zainteresowanych takim rodzajem relacji, nie umie się w niej odnaleźć. Nie ma zbyt wielu wzorców ani odpowiedniej wiedzy, która pomagałaby w zbudowaniu zdrowej relacji, której najważniejszym aspektem jest współżycie.

Czy to oznacza, że jest to zupełnie niemożliwe? Niekoniecznie! Warto jednak pamiętać, że tak jak w każdej relacji, tak i w tej opartej na seksie, powinno się przestrzegać pewnych reguł.

Friends with benefits a przygodny seks

Przypuszcza się, że zjawisko seksu bez zobowiązań było naturalnym wynikiem ewolucji, jaka miała miejsce w Stanach Zjednoczonym w latach 70 i 80 XX wieku. Rozpowszechnienie tzw. wolnej miłości, postępujące równouprawnienie oraz liberalne ruchy społeczne spowodowały, że związki międzyludzkie przybrały nowe formy. Zjawisko “przyjaciół z bonusem” miało wytworzyć się z kultury przypadkowego seksu (ang. hook-ups), która, choć nigdy nie zdominowała głównego nurtu, była i nadal jest dość popularna.

W popkulturze seks bez zobowiązań nie istnieje?

Tytuł może się wydawać przewrotny i na pewno wielu czytelników znajdzie przykłady z filmów i seriali, w których taki rodzaj relacji występuje. Samo zjawisko friends with benefits rzeczywiście nie jest w popularnych produkcjach całkowicie nieobecne. Seks bez zobowiązań często stanowi etap w związkach głównych bohaterów filmów i seriali. Najsłynniejszym filmem z tym wątkiem jest “Friends with Benefits” z 2011 roku.

Jednocześnie istnieje bardzo mało przykładów relacji, które nie prowadzą do dwóch wymienionych wcześniej zakończeń: trwałego związku o charakterze romantycznym lub zerwania, skutkującego złamaniem serc. Nawet w wymienionej produkcji nie pojawia się żadne oryginalne rozwiązanie tej historii.

Ciężko powiedzieć, skąd przekonanie, że związki międzyludzkie nie mogą opierać się na relacji czysto seksualnej. Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem powstanie więcej produkcji, w których ta kwestia zostanie potraktowana w świeży i oryginalny sposób.

Sprawdź!
Squirting – jak wygląda kobiecy wytrysk? Sprawdź, co nauka ma do powiedzenia o squircie i jak wywołać kobiecą ejakulację

Sukces związku bez zobowiązań – jak go osiągnąć?

Czy seks bez miłości rzeczywiście jest dla ciebie?

Wiele osób, które wchodzi w relację bez zobowiązań, kieruje się jednym z pięciu głównych motywów:
 • unikanie emocjonalnego zaangażowania w relację;
 • chęć wejścia w seksualną relację z przyjacielem/przyjaciółką;
 • chęć pogłębienia emocjonalnej więzi z przyjacielem/przyjaciółką;
 • przekonanie o większej prostocie związku bez zobowiązań, w porównaniu do tego klasycznego;
 • faktyczne pragnienie stworzenia relacji bez zobowiązań, na podstawie wiedzy o jego wadach i zaletach.

Niezależnie od pobudek, które każą angażować się w erotyczny układ, dobrze jest je dokładnie przeanalizować i omówić z “przyjacielem od bonusu”. Ukrywanie swoich prawdziwych motywów jest działaniem zwyczajnie nieuczciwym – zarówno wobec drugiej osoby, jak i siebie.

Gdzie szukać partnera do kontaktów seksualnych?

Nazwa przyjaciele z bonusem sugeruje, że relacja seksualna zawiązuje się z kimś bliskim, kogo dobrze znasz. Niekoniecznie musi tak być; niektórzy wręcz unikają wikłania się w niezobowiązujący seks z kimś, kto stanowi ważną część ich życia.
Kto może być zatem “przyjacielem z bonusem”? Partner z przygody na jedną noc, osoba poznana przez aplikację randkową, znajomy znajomego… Każdy, kto podobnie jak ty otwarty jest na możliwość zawiązania niezobowiązującej relacji może okazać się świetnym kompanem do łóżkowych eksploracji.

Komunikacja ponad wszystko

Niestety bardzo często osoby zaangażowane w relację “z bonusem” mają poczucie braku takiego porozumienia, co w ostateczności prowadzi do zakończenia związku. Komunikowanie swoich oczekiwań i potrzeb jest natomiast kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania znajomości – również tej bez zobowiązań. Szczerość i otwartość przede wszystkim!

“U ciebie, czy u mnie…?” – ustalanie zasad relacji

Podczas zawiązywania się każdego nowego związku bez zobowiązań, konieczne jest ustalenie reguł jego funkcjonowania. Mało podniecające? Być może – jednak rozważenie wszystkich opcji, przed zaangażowaniem się w związek, może pomóc w przyszłości uniknąć nieporozumień i konfliktów. Przykładowe kwestie, jakie warto poruszyć to np.:

 • U kogo odbywają się schadzki?
 • Czy seks z osobami spoza relacji wchodzi w grę?
 • Czy wspólne spędzanie czasu (poza seksem) jest dopuszczalne?
 • Jak będzie wyglądała kwestia antykoncepcji? Kto stosuje/kto za nią płaci?
 • U par heteroseksualnych: co zrobić, kiedy kobieta zajedzie w ciążę?
Sprawdź!
Dzień Jazdy Nago Na Rowerze – kiedy obchodzimy?

Kiedy w układzie pojawia się uczucie

Związek erotyczny niesie za sobą ryzyko pojawienia się uczucia przywiązania, a nawet miłości. Jedną z przyczyn są… orgazmy! Podczas zbliżeń, które kończą się szczytowaniem, mózg wydziela ogromną ilość wazopresyny i oksytocyny – hormonów odpowiedzialnych za wytworzenie i utrzymanie więzi między partnerami.

Drugim powodem może być nieświadoma chęć zrealizowania romantycznej wizji relacji, którą narzuca społeczeństwo. Dotyczy to głównie kobiet, które częściej niż mężczyźni, są krytykowane za nawiązywanie niezobowiązujących układów; oczekiwania i nacisk na zaangażowanie się w stały związek mogą mieć niemały wpływ na oczekiwania co do danej relacji.

W takiej sytuacji nie da się uniknąć szczerej rozmowy z partnerem. Sytuacja może potoczyć się oczywiście różnie – niekoniecznie w pozytywnym kierunku.

Seks bez zobowiązań – podsumowanie

Czy związek oparty o seks bez zobowiązań ma prawo przetrwać? O ile partnerzy wiedzą, czego oczekują od siebie nawzajem i zgadzają się na taki układ, nie ma ku temu przeciwwskazań. Dopóki w relacji istnieje szczerość, komunikacja i wzajemny szacunek, nie ma powodu do obaw.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
punkt G u mężczyzny

Punkt G u mężczyzny. Erotyczna stymulacja prostaty partnera

Next Article
tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje, skutki uboczne i skuteczność tabletek antykoncepcyjnych