fwb

Friends with benefits – co to jest? Jak działa relacja FWB?

Czy wiesz czym jest FWB? Często słyszy się o relacji friends with benefits. Pojawia się nie tylko w życiu codziennym, ale również w filmach i serialach. Chcesz poznać zasady FWB? Przeczytaj nasz artykuł!

Angielskie wyrażenie znane również pod skrótem FWB, ma też polskie odpowiedniki – przyjaźń z bonusem lub przyjaciele z korzyściami, ale najłatwiej friends with benefits określić po prostu seksem bez zobowiązań. Nie są to jednak przelotne romanse z nieznajomymi, ale swego rodzaju relacja, w której obie strony pełnią czynny udział. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Układ FWB: zasady relacji „przyjaciele z korzyściami”, czyli związek dla tych, którzy nie chcą się angażować

Definicja relacji typu friends with benefits jest dość prosta. Jest to bowiem układ dwóch osób, które na co dzień się przyjaźnią, ale jest to znajomość z dodatkiem zarezerwowanym zazwyczaj dla trwałego związku partnerów łączy bowiem seks. Przyjaciele z bonusem mają więc jasne zasady. Spędzają razem czas jak zwykli znajomi, ale przy okazji doskonale odnajdują się w sypialni. Partnerzy nie tylko realizują więc typowe potrzeby społeczne, ale również potrzeby seksualne drugiej strony.

Seks bez zobowiązań

Związek FWB opiera się więc na seksie bez zobowiązań z elementami konwencjonalnie zarezerwowanymi dla relacji przyjacielskiej. Seks nie ma jednak podtekstu romantycznego. Jest traktowany jako zabawa i miło spędzony czas. Z tego powodu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą angażować się w stały związek. Często tego typu znajomość można traktować jako pochodną otwartego związku. Będąc z kimś w relacji FWB można mieć wielu partnerów seksualnych, ponieważ teoretycznie nie ma w niej mowy o zazdrości o drugą osobę.

Sprawdź!
Transpłciowość a transseksualność – jaka jest różnica? Sprawdź, który termin jest poprawny

Zalety związku bez zobowiązań – jakie korzyści niesie układ friends with benefits?

Przyjaźń z bonusem ma wiele atutów. Przede wszystkim jest to niezwykle czysty układ. Obie strony doskonale wiedzą czego oczekiwać od partnera z racji tego, że relacja oparta jest w dużej mierze na seksie i spędzaniu wspólnie czasu na dobrej zabawie. Szczerość jest więc ważnym elementem takiego układu. FWB pozwala też realizować potrzeby seksualne z osobą, której się ufa, ale bez konieczności angażowania się w miłość, wspólne podejmowanie decyzji, czy odpowiedzialność towarzyszącym konwencjonalnym związkom.

Te dwa najważniejsze pozytywy friends with benefits przemawiają do osób, które nie mają czasu na miłość, nie są nią zainteresowane, unikają odpowiedzialności albo stawiają w życiu przede wszystkim na dobrą zabawę.

Wady FWB – niekorzystne strony związku typu friends with benefits

Istnieją jednak również wady takiej relacji. Jej charakter na pewno nie przypadnie do gustu komuś, kto chce stworzyć stały związek. Zazwyczaj taka osoba nie wchodzi w relację FWB. Schody zaczynają się, kiedy jedna strona pozwala sobie na zakochanie się w partnerze. Wówczas przyjaciele z korzyściami mogą wyrządzić prawdziwą krzywdę. U jednej ze stron może pojawić się zazdrość i negatywne emocje wynikające z braku zaangażowania partnera w sferę romantyczną i odwzajemnienia uczucia. Wówczas seks bez zobowiązań może doprowadzić do złamanego serca.

Ryzyko utraty przyjaciela

Osoby będące w tego typu relacji mogą też z czasem poczuć, że FWB nie jest prawdziwym związkiem i poczuć rozczarowanie sytuacją, w której się znalazły. Oczywiście w obu przypadkach dochodzi do łamania podstawowych zasad przyjaźni z bonusem, ale należy pamiętać, że relacja tego typu wydaje się łatwa w teorii. Nie każdy potrafi trzymać emocje na wodzy, tym bardziej że bardzo często osoby, niebędące w związku, które uprawiają ze sobą seks, mogą mimowolnie zakochać się w partnerze.

Sprawdź!
Podniecenie seksualne, czyli główny składnik udanego stosunku. Skąd się bierze i jak je wywołać?

Ktoś może zostać zraniony

W zamyśle relacja friends with benefits wydaje się więc nie mieć wad, dla osób, które uważają ją za atrakcyjną, ale w rzeczywistości mogą pojawić się nieprzewidziane przeszkody, które rujnują początkową przyjemność. Problemy pojawiają się, jednak kiedy do głosu dochodzą, często zaskakujące uczucia, niweczące rodzaj relacji opartej na seksie bez zobowiązań z przyjacielem bądź dobrym znajomym. Wówczas najlepiej zerwać tego typu znajomość lub otwarcie porozmawiać z drugą stroną, by przekuć FWB w bardziej konwencjonalny związek.

FWB, czyli friends with benefits, to bardzo ciekawe zjawisko występujące od setek lat, które jednak dopiero niedawno zostało nazwane i otwarcie się o nim mówi. Udowadnia też, że prawdziwy związek nie musi kończyć się od razu małżeństwem, wspólnym życiem i podejmowaniem poważnych decyzji. O ile partnerzy są świadomi, z czym wiąże się układ friends with benefits, szczerzy ze sobą i jasno określają zasady panujące w związku, wszystko jest w porządku.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
deadname

Deadname – imię, którego nie powinno się wymawiać. Dowiedz się wszystkiego o deadnamingu i jak go unikać

Next Article
pozycja na pająka

Pozycja na pająka – seks rodem z Kamasutry. Na czym polega ta pozycja seksualna?