antykoncepcja

Czym jest antykoncepcja? Które środki antykoncepcyjne i hormonalne stosować? Najskuteczniejsza, nowoczesna antykoncepcja

Współczesna antykoncepcja oferuje mnóstwo sposobów przeciwdziałania zapłodnieniu. Co należy o nich wiedzieć? Które środki antykoncepcyjne mają najwyższą skuteczność? Jakie są skutki uboczne poszczególnych metod antykoncepcji? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Antykoncepcja ma zapobiegać niechcianemu zajściu w ciążę. Korzysta się z metod naturalnych, hormonalnych, awaryjnych oraz mechanicznych. Metody barierowe dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Antykoncepcja rozwija się co najmniej od najstarszych cywilizacji starożytności. W przeszłości do kontroli płodności służyły m.in. dopochwowe wkłady z liści i miodu, przypominających prezerwatywy osłonek ze zwierzęcej skóry czy stosunku przerywanego. Pierwsze gumowe kondomy powstały w trzeciej dekadzie XX w., a w latach 70. wypuszczono na rynek tabletki hormonalne. Coraz więcej par wybiera też operacyjne wywoływanie niepłodności, którą później można przywrócić – choć nie zawsze taki zabieg kończy się powodzeniem.

Czym jest antykoncepcja – kontrola płodności i metody zapobiegania ciąży

Antykoncepcją nazywa się wszystkie sposoby na niedopuszczenie do zapłodnienia komórki jajowej lub zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Z tego względu pewne grupy wyznaniowe i „obrońcy życia poczętego” potępiają albo prawnie zakazują wielu środków antykoncepcyjnych. Większość metod polega na zatrzymaniu plemników, zanim w ogóle dotrą do gamety żeńskiej – np. wewnątrz bariery mechanicznej lub przez zwiększenie gęstości śluzu szyjkowego macicy.

Niektórzy preferują antykoncepcję hormonalną w silniejszej postaci. Takiej, która całkowicie wstrzymuje owulację. Osoby prowadzące aktywne życie seksualne – w sformalizowanym związku bądź poza nim – powinny mieć świadomość, że takie metody nie chronią przed zainfekowaniem chorobami, którymi można zakazić się podczas współżycia. Dlatego antykoncepcja pełni ważną funkcję społeczną, czyli utrzymania dobrego stanu zdrowia populacji. Optymalną formę antykoncepcji najlepiej wybierać wspólnie, po konsultacjach u ginekologa.

Sprawdź!
EllaOne czy Escapelle – która tabletka „dzień po” będzie lepsza?

Środki antykoncepcyjne – rodzaje

Jedne kupisz łatwo, inne tylko na receptę. Część kosztuje niewiele, za pozostałe trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Metody antykoncepcyjne różnią się sposobem działania, skutecznością, możliwymi skutkami ubocznymi, dostępnością oraz ceną. Najczęściej dzieli się je według pierwszego z tych trzech kryteriów. Antykoncepcja może być:

 • naturalna;
 • mechaniczna / barierowa;
 • hormonalna;
 • awaryjna.

Naturalne metody antykoncepcji

Żadnych tabletek, plastrów wywołujących burzę hormonów, implantów wewnątrzmacicznych czy gumek wpływających na doznania zmysłowe. „Tylko” dostosowanie życia seksualnego do naturalnego rytmu organizmu kobiety. Jako antykoncepcję naturalną lekarze klasyfikują następujące metody:

Metoda termiczno-objawowa

Popularnie nazywana „kalendarzykiem”, mimo że nie ma nic wspólnego z wyznaczaniem dni płodnych z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Istotą tej metody antykoncepcji jest określanie aktualnej płodności kobiety na podstawie:

 • temperatury ciała;
 • gęstości śluzu;
 • położenia szyjki macicy.

Termiczno-objawowa metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza u kobiet, których cykl miesiączkowania jest bardzo regularny. Tymczasem wiele czynników zewnętrznych – choroby stres – poważnie go zaburza. Kobietom stosującym „kalendarzyk” często rośnie libido, a przecież w dni płodne (co naturalnie zwiększa popęd seksualny) powinny powstrzymać się od stosunków, jeśli nie chcą zajść w ciążę. Pewnym rozwiązaniem tego problemu może być rezygnacja z penetracji pochwy bądź stosunek przerywany, o którym piszemy poniżej.

Stosunek przerywany

Podstawowe założenie – wytrysk nie może nastąpić ani wewnątrz pochwy, ani na okolice waginy. Jako że plemniki w nasieniu nie mają w efekcie żadnego kontaktu z żeńskimi komórkami rozrodczymi, stosunek przerywany można uznać również za antykoncepcję mechaniczną. Teoretycznie to nic trudnego, ale w praktyce pojawiają się komplikacje:

 • u mężczyzny tuż przed orgazmem może dojść do skurczy mięśni „wypychających” biodra do przodu;
 • w uniesieniu, przed szczytowaniem łatwo się zapomnieć;
 • trzeba przerwać stosunek w chwili wielkiej przyjemności;
 • u niektórych mężczyzn stosujących taką antykoncepcję seksuolodzy zaobserwowali reakcje nerwicowe, prowadzące do problemów ze wzwodem.
Sprawdź!
Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się pojawiają? W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój?

Antykoncepcja – metody mechaniczne

Aby uniknąć niechcianej ciąży, najlepiej uniemożliwić plemnikom dotarcie do jajeczka, jajowodów, albo i macicy. Im wcześniej uda się je zatrzymać, tym lepiej. Antykoncepcja mechaniczna cechuje się wysoką skutecznością, ale tylko przy prawidłowym zastosowaniu. Efektywność wymienionych niżej środków znacznie spada – nawet o kilkanaście punktów procentowych – jeśli podczas zakładania/aplikacji popełni się jakiś błąd. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania dwóch barierowych środków antykoncepcyjnych.

Prezerwatywy

Tanie i szeroko dostępne. Gumowe kondomy, najczęściej wykonywane z lateksu. Alergicy mogą korzystać z prezerwatyw wytwarzanych z tworzyw sztucznych, które nie wywołują reakcji uczuleniowych. Kluczowym elementem kondoma jest zbiorniczek na spermę, dlatego prezerwatywy nie należy naciągać do samego końca, na siłę. W przeciwnym razie guma pęknie pod ciśnieniem wytrysku.

Czy istnieją prezerwatywy dla kobiet?

Tak, określa się je także jako femidom. Prezerwatywy damskie mają 2 pierścienie, pozwalające ustabilizować ją wewnątrz pochwy. Nie są szczególnie popularne, głównie ze względu na wciąż małą dostępność oraz trudności w prawidłowym włożeniu.

Diafragma – kapturek naszyjkowy

Zapewnia nieco mniej skuteczną antykoncepcję i ochronę przed chorobami zakaźnymi od prezerwatyw, za to nie tłumi tak doznań zmysłowych. Diafragmę nakłada się na szyjkę macicy, a z wyjęciem kapturka należy odczekać od 6 do 8 godzin po stosunku. Niektóre kobiety chcą dodatkowego zabezpieczenia i wybierają diafragmy ze środkami zabójczymi dla plemników.

Gąbka nasączona środkiem plemnikobójczym

Mało popularna wśród kobiet, głównie przez wywoływany dyskomfort. Gąbki dopochwowe blokują szyjkę macicy, a spermicydy neutralizują gamety męskie. Taka antykoncepcja może pozostawać wewnątrz ciała maksymalnie 30 godzin – lub do 6 h po współżyciu.

Antykoncepcja hormonalna – jedno- i dwuskładnikowe, hormonalne środki antykoncepcyjne

Metody antykoncepcji z tej kategorii są bardzo zbliżone. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka pigułki antykoncepcyjne i przyjmowanie tabletek nie ma nic wspólnego z zastrzykami, wszywaniem implantów czy krążkami dopochwowymi. Ich działanie antykoncepcyjne bazuje na stopniowym uwalnianiu określonej dawki hormonów, które sterują cyklem płciowym kobiety. Najczęściej są to syntetyczne pochodne estrogenu i progesteronu. Antykoncepcja hormonalna może być przyjmowana:

 • doustnie – tabletki dwuskładnikowe, pigułki jednoskładnikowe;
 • transdermalnie, przez skórę – plastry antykoncepcyjne;
 • drogą iniekcji – zastrzyki antykoncepcyjne;
 • dopochwowo – pierścienie / ringi / krążki antykoncepcyjne;
 • domacicznie – wkładki / spirale antykoncepcyjne;
 • chirurgicznie – umieszczenie implantu antykoncepcyjnego pod skórą;
Sprawdź!
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – wpływ antykoncepcji hormonalnej na zajście ciążę, co trzeba wiedzieć?

Rodzaj i ilość hormonów w antykoncepcji zawsze ustala lekarz. W wyniku ich działa dochodzi do uregulowania cyklu miesiączek, zahamowania lub wstrzymania krwawienia, zatrzymania owulacji i/lub zwiększenia gęstości śluzu w szyjce macicy. Niektóre metody są w stanie poprawić kondycję skóry i włosów. Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej zwiększa ryzyko poważniejszych skutków zdrowotnych.

Antykoncepcja awaryjna

„Pigułka dzień po” uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. To mit – antykoncepcja awaryjna nie ma nic wspólnego ze środkami wczesnoporonnymi. Środki hormonalne z tej kategorii, od 2017 r. dostępne w Polsce jedynie na receptę, mają za zadanie zahamować owulację lub nie dopuścić, by w ogóle doszło do zapłodnienia. Działają prawidłowo od 72 do 120 godzin po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy pozostałe metody antykoncepcji zawiodły (np. doszło do pęknięcia prezerwatywy).

Skuteczność antykoncepcji

Do jej oceny przez lata wykorzystywano wskaźnik Pearla. Efektywność danej metody oznaczała statystyczną liczbę pacjentek na 100 kobiet, które zaszły w ciążę pomimo korzystania ze środka antykoncepcyjnego. Im mniejszy Indeks Pearla (IP), tym skuteczniejsza antykoncepcja. Jednak WHO zaleca, by poziom zabezpieczenia przed ciążą przy stosowaniu danej metody antykoncepcji podawać w procentach:

 • preparaty plemnikobójcze – 72–82%;
 • gąbki dopochwowe – 76–91%;
 • antykoncepcja objawowo-termiczna – 76–99,4%;
 • stosunek przerywany – 78–96%;
 • prezerwatywy – 82–98%;
 • kapturki antykoncepcyjne – 88–94%;
 • tabletki antykoncepcyjne – jednoskładnikowe 91–99,5%, dwuskładnikowe 91–99,7%;
 • ringi antykoncepcyjne – 91–99,7%;
 • plastry antykoncepcyjne – 91–99,7%;
 • podwiązanie jajowodów u kobiety / wazektomia u mężczyzny – 99,5–99,9%;
 • wkładka domaciczna – 99,8%;
 • hormonalny, jednoskładnikowy implant antykoncepcyjny – 99,95%.

Wnioski? Idealna antykoncepcja nie istnieje, może z wyłączeniem całkowitej wstrzemięźliwości seksualnej. Każda metoda zapobiegania ciąży ma jakieś działanie niepożądane – jeśli nie dla organizmu, to dla psychiki. Jednocześnie skutki nieplanowanego macierzyństwa / ojcostwa są często znacznie poważniejsze i groźniejsze. Wyboru skutecznej metody antykoncepcji należy dokonać w pełni świadomie, a w razie wątpliwości – poprosić lekarzy-specjalistów o pomoc i poradę.


Sprawdź!
Spirala a stosunek – w jaki sposób spirala antykoncepcyjna działa?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
sapioseksualnosc

Sapioseksualizm, czyli pociąg do inteligencji. Na czym dokładnie polega?

Next Article
brak ochoty na seks

Brak ochoty na seks – czym może być spowodowane niskie libido? Jak sobie z tym poradzić?