sapioseksualnosc

Sapioseksualizm, czyli pociąg do inteligencji. Na czym dokładnie polega?

Sapioseksualizm to termin, który w ostatnich latach zrobił dużą karierę. Jest często powtarzany, jednak popularność nie zawsze idzie w parze z pełnym zrozumieniem. Podpowiadamy, kim naprawdę jest sapioseksualista.

Nie da się ukryć – wielu z nas lubi otaczać się osobami inteligentnymi. Niektórzy jednak w doborze partnerów seksualnych i życiowych idą jeszcze dalej, zawsze stawiając intelekt na pierwszym miejscu. Kilka lat temu na jednym ze znanych portali internetowych pojawił się termin sapioseksualizm, który bardzo szybko zrobił zawrotną karierę nie tylko w mediach społecznościowych.

Czym jest sapioseksualizm?

Na początku warto zacząć od tego, czym nie jest sapioseksualizm. Wbrew niektórym opiniom nie jest to orientacja seksualna, a jedynie preferencja w dobieraniu potencjalnych partnerów. W tym przypadku najważniejszą i kluczową rolę gra intelekt.

Samo określenie odnosi się bezpośrednio do łacińskiego słowa sapio, które można przetłumaczyć na smakuję lub rozumiem. Osoby sapioseksualne mają więc odczuwać pociąg wyłącznie do osób, które swoim intelektem, erudycją i oczytaniem przewyższają otoczenie.

Jak osoby sapioseksualne wybierają partnerów?

Kim jest sapioseksualista? Osoby, które deklarują takie preferencje, najczęściej same mają wyższe wykształcenie lub aspirują do niego. Odczuwanie pociągu seksualnego do osób bardzo inteligentnych przekłada się na to, że wchodzą one w związki z osobami, z którymi wiążą je wspólne zainteresowania i pasje.

W wyborze partnerów zdecydowanie mniejszą rolę grają kwestie takie jak status materialny, wiek, a nawet płeć. Warto bowiem pamiętać, że sapioseksualizm nie jest orientacją psychoseksualną. Identyfikować się w ten sposób mogą wszystkie osoby niezależnie od swojej tożsamości.

Sapioseksualiści poszukują partnerów na podstawie ponadprzeciętnej inteligencji. Iloraz inteligencji to jednak nie wszystko. Ważne są również takie cechy jak:

  • poczucie humoru,
  • inteligencja emocjonalna,
  • poprawny sposób wysławiania się,
  • szeroka wiedza w danej dziedzinie,
  • oddanie swojej pasji.
Sprawdź!
Orgazm w połogu – kiedy można zacząć uprawiać seks po porodzie?

Test na sapioseksualizm

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś osobą sapioseksualną, warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie kilku pytań.

  1. Czy wspólne tematy do rozmowy są dla ciebie ważniejsze niż wygląd potencjalnego partnera? TAK/NIE
  2. Czy uważasz, że teatr jest lepszym miejscem na randkę niż klub nocny? TAK/NIE
  3. Czy według ciebie intelektualna rozmowa wzmaga pożądanie? TAK/NIE
  4. Czy osoby w okularach są dla ciebie automatycznie bardziej pociągające fizycznie? TAK/NIE
  5. W roli prezentu na każdą okazję najchętniej widziałbyś książkę? TAK/NIE
  6. Czy piątkowy wieczór z partnerem najchętniej spędzasz na rozmowie? TAK/NIE
  7. Czy zdarzyło ci się odczuwać pociąg fizyczny do osoby z autorytetem naukowym, nawet pomimo obiektywnego braku atrakcyjnego fizycznej? TAK/NIE
  8. Czy jesteś w stanie wybaczyć złośliwe uwagi, jeżeli są wypowiedziane w cięty i błyskotliwy sposób? TAK/NIE
  9. Czy zdarzało się, że wolałeś spędzać czas na rozmowie niż na seksie z partnerem? TAK/NIE
  10. Czy uważasz, że wiedza może podniecać bardziej niż wygląd i status materialny? TAK/NIE

Jeżeli na więcej niż połowę wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś TAK, bardzo możliwe, że jesteś osobą sapioseksualną. Bardzo ważne jest jednak to, aby to tej tematyki podejść z bardzo dużą dozą dystansu.

Sapioseksualizm – kontrowersje

Sapioseksualizm budzi spore kontrowersje szczególnie w środowisku osób LGBT+. Przez osoby, które nie mają dużego pojęcia o tematyce queer często jest on uznawany za orientację seksualną, co całkowicie mija się ze stanem faktycznym. Sapioseksualność to rodzaj preferencji, która według niektórych… wcale nie istnieje.

To nie pomyłka. Często można spotkać się z opinią, że omawiana tu kategoria jest wyłącznie chwytem marketingowym. Warto zaznaczyć, że została ona stworzona przez jeden z amerykańskich portali randkowych. Jest to więc pojęcie nie tylko nowe, ale także sztuczne i niemające z byt wiele wspólnego z wynikami badań naukowych, czy analiz.

Sprawdź!
Transpłciowość – poznaj fakty i mity o osobach transpłciowych

Sapioseksualizm a wykluczenie

Wielu komentatorów zwraca uwagę na fakt, że stworzone sztucznie pojęcie sapioseksualności służy pośrednio do pogłębiania różnic społecznych. Wysoki iloraz inteligencji jest w istocie domeną dosyć wąskiej grupy ludzi. Jeszcze węższa jest pula zawodów i stanowisk, które według koncepcji sapioseksualizmu są „godne” zauważenia.

Sapioseksualizm to pociąg do osób inteligentnych, ale także oczytanych i bardzo dobrze wykształconych, co nadal warto postrzegać w kategoriach przywileju.

Piękny umysł – czy sapioseksualność istnieje?

Do tej kwestii warto podchodzić z dużą dozą dystansu. Nie ma nic złego w odczuwaniu większego pociągu do osób inteligentnych. Nie brakuje przecież ludzi, dla których porozumienie na poziomie intelektualnym ma kluczowe znaczenie w doborze partnerów. Przyczyny mogą być różne – od społecznych po genetyczne.

Najważniejszym testem na ewentualną sapioseksualność może okazać się tylko jedno pytanie. Czy faktycznie pociągają cię zdolności intelektualne drugiej osoby, czy raczej na etapie socjalizacji przekonano cię, że są one bardziej wartościowe od innych?

Niezależnie od wszystkiego, badania nad sapioseksualizmem trwają. Jest to stosunkowo nowe pojęcie, dlatego bardzo możliwe, że za kilka lat otrzymamy więcej danych na ten temat.

Sapioseksualizm – podsumowanie

Sapioseksualizm to rodzaj preferencji seksualnych, które powodują, że za pociągającą uznaje się inteligencję drugiej osoby. Nie należy mylić go z orientacją psychoseksualną. To pojęcie kontrowersyjne, które zostało użyte po raz pierwszy kilka lat temu na łamach jednego z portali randkowych zza oceanu.

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś sapioseksualna lub sapioseksualny, odpowiedz na kilka pytań wymienionych w teście powyżej. Pamiętaj jednak, żeby traktować je wyłącznie w kategoriach zabawy. Chociaż fascynacja inteligencją drugiego człowieka nie jest niczym złym, to jednak nie warto zamykać się całkowicie na resztę świata.


Sprawdź!
Homofobia – nienawiść, która niszczy życia. Sprawdź, czym jest homofobia i jakie są sposoby jej zapobiegania

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
samiec beta

Samiec beta – jak rozpoznać ten typ mężczyzny?

Next Article
antykoncepcja

Czym jest antykoncepcja? Które środki antykoncepcyjne i hormonalne stosować? Najskuteczniejsza, nowoczesna antykoncepcja