spirala a stosunek

Spirala a stosunek – w jaki sposób spirala antykoncepcyjna działa?

Spirala a stosunek, jaka jest pomiędzy nimi zależność. Czy mając spiralę antykoncepcyjną, można bezpiecznie uprawiać seks? Wiele kobiet obawia się tego środka antykoncepcyjnego, ponieważ jest on umieszczany bezpośrednio w macicy. Dowiedz się więcej!

 

Spirala a stosunek, czyli dlaczego kobiety nie są pewne co do tej metody? W końcu w teorii jest to metoda skuteczna, bezpiecz oraz prosta w wykorzystaniu. Powinna więc wzbudzać wielkie zainteresowanie. Wzbudza jednak dużo pytań odnośnie tego, czy jest to metoda godna polecenia. Spirala antykoncepcyjna ma wiele zalet. Ma jednak kilka wad, które sprawiają, że część kobiet nie chce się na to rozwiązanie zdecydować. Czytaj dalej!

Spirala a stosunek – czym jest spirala antykoncepcyjna?

Spirala a stosunek. Spirala antykoncepcyjna jest to wkładka domaciczna. Dla niektórych może brzmieć do nieco przerażająco. Nie ma w tym jednak nic strasznego. Jest to środek antykoncepcyjny, który jest umieszczany w macicy. Wykonany jest przeważnie ze specjalnego plastiku. Kształtem wkładka przypomina „T”. Spirale dzielą się na różne rodzaje:

  • spirale z substancją aktywną;
  • spirale hormonalne.

Te pierwsze zawierają miedź lub srebro. Wersja hormonalna zawiera pojemniczek z hormonami. Są one stopniowo uwalniane, przez co zagęszcza się śluz, który następnie blokuje plemniki.

Dlaczego spirala antykoncepcyjna działa?

Wśród wszystkich środków antykoncepcyjnych spirala znajduje się w czołówce pod względem skuteczności. Tak wysoka skuteczność jest wynikiem wielopłaszczyznowego działania tej metody. Po pierwsze utrudnia ona przemieszczanie się plemników. Po drugie zawiera substancje aktywne, które działają plemnikobójczo. W związku z tym po dostaniu się do macicy są one szybko neutralizowane. Co ciekawe spirala antykoncepcyjna wywołuje stan zapalny, który jest jednak nie groźny, ponieważ nie występują żadne bakterie mogące zaszkodzić florze bakteryjnej. Stan ten uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka.

Sprawdź!
Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy picie ma wpływ na ich skuteczność? Przekonaj się, jakie jest działanie tabletek antykoncepcyjnych po spożyciu alkoholu

W jaki sposób zakładana jest wkładka?

Spirala zakładana jest przez ginekologa. Przed tym konieczne jest jednak dokładne zbadanie macicy. Specjalista musi określić jej budowę, ponieważ wkładka powinna być dopasowana pod kształt macicy. Po przygotowaniu odpowiedniej spirali umieszcza ją w jamie macicy. Najczęściej zabieg taki jest przeprowadzany w ciągu 7 dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego. W tym czasie szyjka macicy jest otwarta. Dodatkowo układ płciowy wykazuje się w tym momencie najwyższą odpornością na zakażenie. Taki zabieg jest więc w tym okresie bezpieczny.

Czy zakładanie spirali boli?

W czystej teorii zakładanie wkładki nie powinno sprawiać bólu. Niektóre kobiety mogą jednak odczuwać pewien dyskomfort. W związku z tym kliniki ginekologiczne oferują miejscowe znieczulenie. Stosowane jest one przed wsunięciem spirali.

Wpływ wkładki na stosunek

Czy wkładka wpływa na odczuwanie przyjemności? Spirala a stosunek. Spirala antykoncepcyjna jest wkładką domaciczną. Umiejscowiona jest ona więc w jamie macicy. Nie znajduje się więc w pochwie, a głębiej. Właśnie dlatego wkładka nie wpływa na jakość stosunku. Kobieta może cieszyć się swoim życiem erotycznym w takim samym stopniu jak wcześniej. Problemy mogą pojawić się, jeżeli spirala jest niepoprawnie założona lub źle dopasowana. Może wtedy powodować ból u kobiety lub u jej partnera seksualnego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do ginekologa.

Jakie są wady spirali antykoncepcyjnej?

Niestety wkładka antykoncepcyjna również ma swoje wady. Przede wszystkim nie jest to metoda, którą można zastosować nagle. Wymaga ona badań oraz kilku wizyt u ginekologa. Po jej założeniu przez około 24 godziny powinno unikać się kontaktów seksualnych. Dodatkowo w pierwszym miesiącu jej noszenia zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej dla bezpieczeństwa. Kobiety ze spiralą nie powinny również stosować tamponów. Niektóre kobiety mogą borykać się również z bardziej intensywnym krwawieniem, które również będzie trwało dłużej niż przed założeniem wkładki.

Sprawdź!
Antykoncepcja dla mężczyzn – popularne i nowoczesne metody zabezpieczenia

 

Spirala antykoncepcyjna to bardzo ciekawe rozwiązanie. W zależności od tego, jaką wkładkę zastosujesz, możesz otrzymać ochronę na czas od 2 do 5 lat. Założenie jej kosztuje kilkaset złotych, jednak biorąc pod uwagę długi czas działania, nie jest to duży koszt. Jest to bezpieczna dla kobiety metoda. Dużą zaletą jest to, że nie trzeba o niej pamiętać. Po jej założeniu chroni kobietę niezależnie od okoliczności. Dobrze sprawdza się więc w przypadku osób lubiących spontaniczne zbliżenia. Nie wykazano, aby wkładka miała negatywny wpływ na płodność.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wzw b

WZW B i wirus HBV – wirusowe zapalenie wątroby typu B

Next Article

Wibratory erotyczne - rodzaje. Znajdź idealny dla siebie!