biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostałam okresu

Biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostałam okresu! Co to może oznaczać? Czy taka sytuacja powinna niepokoić?

Biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostałam okresu – to wpisy, które często można zaobserwować w internecie. Jaka jest przyczyna braku miesiączki podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej? Podpowiadamy!

Pigułki antykoncepcyjne to obecnie jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Wiele kobiet, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu środkami ma jednak mnóstwo wątpliwości, także takich, które dotyczą cyklu miesięcznego. Jeżeli bierzesz tabletki antykoncepcyjne i nie dostałaś okresu, możesz odczuwać stres, a nawet lęk przed ciążą. Żeby jednak zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób antykoncepcja hormonalna wpływa na cykl miesiączkowy.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo duża – wskaźnik Pearla waha się od 0,2 do 0,7. Dla porównania wskaźnik dla prezerwatyw wynosi 3–7, a dla chemicznych środków plemnikobójczych – zaledwie 8–36. Skuteczność pigułek wynika przede wszystkim ze specyfiki ich działania. Obecnie najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami stosowanych form tabletek tego typu. Mowa tu o środkach antykoncepcyjnych dwuskładnikowych i jednoskładnikowych.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

Jednoskładnikowe tabletki, zwane także minipigułkami zawierają pochodną tylko jednego żeńskiego hormonu – progesteronu. Zażywa się je przez cały 28-dniowy cykl, a po skończeniu jednego opakowania tabletek od razu rozpoczyna się kolejne. Z tego powodu brak tutaj tradycyjnego krwawienia z odstawienia. Plamienia są tu raczej skąpe i nieregularne. Czasami natomiast mogą w ogóle nie wystąpić. Tego typu środki blokują owulację, jednak nie wpływają na błonę śluzową macicy. Mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią. Ważne jest jednak to, aby były przyjmowane codziennie o tej samej porze.

Sprawdź!
Tabletki antykoncepcyjne. Nazwy, działanie i zastosowanie pigułek hormonalnych

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne

Tabletki dwuskładnikowe oprócz progesteronu zawierają także pochodną estrogenu, która wpływa na endometrium i utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Takie pigułki imitują cykl menstruacyjny. Przyjmuje się je przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. W tych dniach powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, które czasami mylnie interpretowane jest jako okres.

Biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostałam okresu – czy taka sytuacja powinna niepokoić?

W internecie często można spotkać się ze wpisami zaniepokojonych kobiet, które biorą tabletki antykoncepcyjne i nie dostały okresu, co budzi u nich niepokój, a nawet strach. Czy słuszny? W żadnym wypadku nie. Brak okresu jest naturalną konsekwencją przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Istotą jej działania jest bowiem blokowanie owulacji, czego skutkiem jest uniemożliwienie zajścia w ciążę. Przy braku owulacji nie ma mowy o menstruacji w ścisłym tego słowa znaczeniu. Tym, co podczas przyjmowania tabletek często błędnie uznawane jest za okres, są w istocie krwawienia z odstawienia. Występują one podczas 7-dniowej przerwy w braniu tabletek hormonalnych i nie mają nic wspólnego z miesiączką. Brak krwawienia pojawia się najczęściej przy zażywaniu tabletek jednoskładnikowych.

Przyjmowanie tabletek placebo – wady i zalety

W przypadku dwuskładnikowych środków hormonalnych pojawia się alternatywa dla 7 dni przerwy. To metoda tabletki placebo. Jest ona zalecana kobietom, które chcą wyrobić sobie nawyk regularności i boją się, że w stresie codziennego dnia pomyli im się liczba dni, w których nie biorą pigułek. Tabletka placebo nie zawiera hormonów. Przyjmuje się ją przez siedem ostatnich dni cyklu, podczas których powinno wystąpić krwawienie. Jeżeli zdarzy ci się zapomnieć o takiej tabletce, nie musisz się martwić – jej zażycie nie jest obowiązkowe.

Biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostałam okresu – czy to może świadczyć o ciąży?

W trakcie cyklu przyjmowania jednoskładnikowych tabletek hormonalnych może pojawić się krwawienie śródcyklowe. Zazwyczaj zdarza się to u kobiet, które dopiero zaczynają przyjmować leki, a ich cykl jeszcze się nie wyregulował. Z czasem w przypadku tej metody antykoncepcji plamienia mogą całkowicie zaniknąć. Wiele kobiet w takich przypadkach obawia się zapłodnienia i czym prędzej pędzi do apteki po test ciążowy. Warto jednak zaznaczyć, że brak okresu podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej nie świadczy o możliwym zapłodnieniu. To, że krwawienie nie występuje, jest naturalną konsekwencją braku jajeczkowania.

Sprawdź!
Krążki antykoncepcyjne – metoda antykoncepcji hormonalnej

W przypadku wątpliwości zgłoś się do ginekologa!

Warto jednak pamiętać, że wszystkie podejrzane objawy, wahania cyklu, które utrzymują się dłużej niż sześć miesięcy, obfite krwawienia, czy dolegliwości bólowe to symptomy, przy których należy zgłosić się do ginekologa. Być może konieczna będzie zmiana tabletek.

Brak miesiączki po odstawieniu tabletek

Wiele kobiet martwi się tym, że po zaprzestaniu stosowania tabletek antykoncepcyjnych nie pojawia się krwawienie. Warto pamiętać, że nowoczesne środki hormonalne nie wpływają na płodność. Po ich odstawieniu potrzeba jednak trochę czasu na powrót do stabilnego cyklu. W zależności od konkretnego organizmu trwa to od dwóch tygodni do nawet sześciu miesięcy. Dla własnego spokoju warto wykonać test ciążowy, jednak jeżeli wynik będzie negatywy, nie powinnaś się stresować. Nowoczesne środki zawierają stosunkowo niewielkie dawki hormonów, jednak nawet mimo tego niektóre kobiety potrzebują nieco więcej czasu na powrót do swojego regularnego cyklu.

Biorę tabletki antykoncepcyjne i nie dostałam okresu – podsumowanie

Wiesz już, jak działa antykoncepcja hormonalna, dlatego nie powinnaś się dziwić, że podczas jej zażywania nie pojawia się okres, a jedynie krwawienie wynikające z odstawienia. Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości, bezzwłocznie zgłoś się do ginekologa – szczególnie jeżeli, po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji, brakowi krwawienia towarzyszą także inne objawy.


Zobacz także:

Sprawdź!
Spirala a stosunek – w jaki sposób spirala antykoncepcyjna działa?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Nyotaimori

Nyotaimori – prezentacja posiłku na kobiecym ciele. Czy może sprawiać przyjemność?

Next Article
na której randce do łóżka

Na której randce do łóżka? Sekrety udanego seksu z nowym partnerem