gąbka dopochwowa

Gąbka dopochwowa – złożony środek antykoncepcyjny. Czy jest skuteczna? Jak z niej korzystać?

Gąbka dopochwowa nie jest szczególnie popularną metodą antykoncepcji. Chętniej stosowana na zachodzie ma jednak zwolenników także w naszym kraju. Podpowiadamy, jak dokładnie działa i dla kogo będzie najbardziej odpowiednia.

Gąbka dopochwowa to środek antykoncepcyjny, który łączy w sobie metody mechaniczne i chemiczne. Umieszczona w drogach rodnych kobiety stanowi zaporę dla plemników. Jednocześnie jest nasączona środkiem plemnikobójczym, co dodatkowo zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Zdecydowanie łatwiej kupić ją na zagranicznych portalach internetowych niż w polskich sklepach, jednak dla wielu osób nie stanowi to dużego problemu.

Czym jest gąbka antykoncepcyjna?

Ta metoda antykoncepcyjna ma formę okrągłej gąbki o średnicy ok. 5 centymetrów. Na jej środku znajduje się niewielkie zagłębienie, z którego wystaje sznureczek, dzięki któremu gąbka tak samo jak tampon jest łatwa w usuwaniu. Ta niewielka gąbeczka jest wykonana z pianki poliuretanowej i nasącza środkiem plemnikobójczym. Umieszczona głęboko w pochwie stanowi barierę dla plemników. Istnieją także gąbki, które umożliwiają seks podczas miesiączki, jednak nie należy utożsamiać ich z tymi antykoncepcyjnymi. To dwa różne produkty.

Gąbka dopochwowa – jak skutecznie z niej korzystać?

Gąbka antykoncepcyjna, podobnie jak prezerwatywa, zakładana jest bezpośrednio przed stosunkiem. Trzeba wsunąć ją głęboko do pochwy, tuż przed szyjką macicy. Chociaż jest jednorazowa, to może przebywać w drogach rodnych nawet do 30 godzin, podczas których można uprawiać seks nawet kilka razy. Bardzo ważne jest to, aby nie usuwać gąbki do dwunastu godzin po stosunku (w zależności od zaleceń producenta). Oczywiście po wyjęciu gąbkę trzeba wyrzucić.

Sprawdź!
Tabletki antykoncepcyjne. Nazwy, działanie i zastosowanie pigułek hormonalnych

Gąbka antykoncepcyjna – zakładanie

Zakładanie gąbki plemnikobójczej przypomina wkładanie tamponu. W zależności od zaleceń producenta powinna ona być albo całkowicie sucha, albo zwilżona wodą. Pamiętaj, aby stosować się do tych zaleceń, ponieważ niektóre środki plemnikobójcze zaczynają działać dopiero po zwilżeniu. Dobrze włożona wkładka powinna całkowicie pokrywać szyjkę macicy. To bardzo ważne, ponieważ krzywo lub niedokładnie założona gąbka nie będzie skuteczna. Dobrze założona, podobnie jak tampon, w ogóle nie powinna być wyczuwalna.

Gąbka dopochwowa – czy ta metoda antykoncepcji jest skuteczna?

W przypadku każdej metody zapobiegania ciąży niezwykle istotna jest jej skuteczność. Dopochwowe gąbki nie są szczególnie popularne głównie ze względu na to, że ich działanie jest… bardzo dyskusyjne. Mogłoby się wydawać, że połączenie metody mechanicznej z chemiczną daje zadowalające efekty, jednak to tylko pozory.

Co o skuteczności gąbki dopochwowej mówi wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla, czyli indeks, który określa skuteczność metod antykoncepcyjnych, w przypadku gąbek wynosi od 6 do 24. Oznacza to, że nawet dwadzieścia cztery stosunki na sto z zastosowaniem tego środka kończą się ciążą. Co ciekawe w tym wypadku bardzo istotne jest to, czy kobieta stosująca gąbkę antykoncepcyjną urodziła już kiedyś dziecko. Zakłada się, że ma to związek ze zmianą budowy macicy po ciąży i porodzie. Co do zasady jednak gąbki są bardziej skuteczne w przypadku nieródek. Jak widać, skuteczność tej metody nie jest bardzo wysoka, dlatego zaleca się stosowanie jej w towarzystwie tabletek antykoncepcyjnych lub prezerwatyw.

Zalety gąbki dopochwowej

Jakie są zalety tej metody zapobiegania zapłodnieniu? Przede wszystkim nie jest to antykoncepcja hormonalna, dlatego nie ma wpływu na kondycję organizmu. Dużą zaletą jest także to, że używa się jej doraźnie, dlatego nie trzeba o niej pamiętać tak jak o niektórych tabletkach. Nie bez znaczenia jest także fakt, że gąbka zakładana jest na kilkanaście godzin, dzięki czemu jedna z nich starczy nawet na kilka stosunków. Całkowicie niewyczuwalna jest również bardzo wygodna dla obojga partnerów.

Sprawdź!
Podwiązanie jajowodów – antykoncepcja chirurgiczna. Przekonaj się, na czym polega zabieg, jakie ma wady i zalety, oraz jaka jest jego kwestia prawna w Polsce

Wady gąbki dopochwowej

Gąbka dopochwowa ma także swoje wady. Najczęściej wymienia się:

  • niską skuteczność;
  • nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową;
  • preparat plemnikobójczy może uczulać;
  • pozostawiona w drogach rodnych może doprowadzić do wstrząsu toksycznego.

Dla kogo jest gąbka antykoncepcyjna?

Gąbeczka antykoncepcyjna to niewielki krążek, który będzie odpowiedni dla kobiet, które z jakiegoś powodu nie mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Nie ingeruje w żaden sposób w funkcjonowanie organizmu, a dodatkowo jest bardzo wygodna. Blokuje wejście do kanału szyjki macicy, co jednak nie zawsze daje odpowiednie efekty. Właśnie dlatego będzie idealna dla osób, które jednocześnie korzystają z innej metody antykoncepcyjnej.

Czy gąbka dopochwowa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Warto wyraźnie zaznaczyć, że chociaż jest to metoda mechaniczna, to jednak nie chroni przed zapadnięciem na choroby przenoszone drogą płciową. Właśnie dlatego będzie idealna dla tych kobiet, które współżyją ze stałym partnerem. W przeciwnym wypadku absolutnie konieczne będzie dodatkowe korzystanie z prezerwatyw.

Czy umieszczenie gąbki w pochwie jest bezpieczne?

Ta metoda zapobiegania ciąży jest bezpieczna. Każda gąbeczka jest wyposażona w sznureczek, czy tasiemkę do jej szybkiego i wygodnego usuwania. Wygoda sprawia jednak, że o tej gąbce łatwo zapomnieć. To już z kolei może skończyć się bardzo źle, ponieważ zbyt długie przetrzymywanie jej w drogach rodnych zwiększa szansę na wystąpienie wstrząsu. Bardzo ważne jest także to, aby pamiętać, że jest to metoda jednorazowa. Przed aplikacją zawsze myj ręce, a bezpośrednio po wyjęciu wkładki wyrzuć ją do śmieci.

Gąbka dopochwowa – podsumowanie

Chociaż omawiana metoda zapobiegania ciąży ma wiele wad, to jednak bywa chętnie stosowana przez niektóre kobiety. Jest bezpieczna i łatwa w użyciu. Z uwagi na niską skuteczność zaleca się jednak stosowanie dodatkowo innej metody antykoncepcji.


Sprawdź!
Tabletka „dzień po” – jak działa antykoncepcja awaryjna?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
agender

Agender – czym jest ta tożsamość płciowa? Dowiedz się, jak określają się osoby agenderowe

Next Article
Somnofilia

Somnofilia – współżycie w trakcie snu. Czy może przynosić przyjemność?