andropauza

Andropauza, czyli męskie przekwitanie – poznaj przyczyny i objawy

Andropauza to zjawisko, które w wielu kręgach wciąż pozostaje tematem tabu. Dlaczego męska menopauza budzi tyle kontrowersji? Jakie są jej przyczyny i objawy? Poznaj najważniejsze fakty.

Starzenie się to naturalny i nieodwracalny proces, który zachodzi w życiu każdego człowieka. O kobiecej menopauzie słyszy się powszechnie, tymczasem andropauza, czyli męskie przekwitanie, to temat owiany tajemnicą. Niesłusznie, ponieważ dotyczy w praktyce aż 50% mężczyzn w wieku powyżej 55 lat. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat klimakterium u panów, kontynuuj lekturę. Wyjaśniamy, skąd się bierze, jakie objawy można zaobserwować i czy jego skutki można złagodzić.

Co to dokładnie jest andropauza?

Nazwa „andropauza” pochodzi od greckich słów andros („mężczyzna”) i pausis („przerwa”). Oznacza okres przekwitania u mężczyzn, czyli przejściowy czas pomiędzy dojrzałością a starością. Symptomy zaczynają się pojawiać zazwyczaj po ukończeniu 50. roku życia. Andropauza to dość szerokie pojęcie, które obejmuje szereg objawów i zmian, zarówno fizycznych, jak i psychicznych oraz seksualnych.

Jakie zmiany zachodzą podczas andropauzy?

Pierwsze zmiany, które prowadzą do rozpoczęcia procesu andropauzy, są fizyczne. Przyczyny andropauzy wynikają z wielonarządowego starzenia się organizmu. Tempo zmian zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze są uwarunkowania genetyczne. Jednak nadal istotny jest tryb życia, w tym aktywność fizyczna, dieta, a także nałogi. Nie bez znaczenia są także czynniki zewnętrzne, jak choćby zanieczyszczenie środowiska. Pierwsze zmiany możliwe są do sprawdzenia na podstawie badań hormonalnych i biochemicznych krwi. Męskie klimakterium związane jest z obniżeniem poziomu wielu ważnych dla organizmu hormonów, takich jak:

 • testosteron;
 • melatonina;
 • DHEA;
 • hormon wzrostu;
 • estron;
 • estradiol.
Sprawdź!
Seks na wakacjach może być fantastyczną przygodą. Zadbaj o to, aby był bezpieczny!

Andropauza – w jakim wieku?

Kiedy zaczyna się męskie przekwitanie? Czas rozpoczęcia zmian jest różny. Warto jednak wiedzieć, że może zacząć się już w wieku 40 lat, chociaż u niektórych mężczyzn rozpoczyna się dopiero po 55. roku życia. Andropauza przebiega w różny sposób. Przede wszystkim związana jest z niedoborem androgenów, a zwłaszcza z obniżeniem produkcji testosteronu, który odpowiada za wiele ważnych procesów metabolicznych u mężczyzn. Panowie często usprawiedliwiają swoje gorsze samopoczucie kryzysem wieku średniego i bagatelizują je. Z tego względu często przegapiają pierwsze objawy, które wpływają na pogorszenie komfortu życia.

Czy można opóźnić andropauzę?

Wielu panów, podobnie jak pań, obawia się przekwitania. Kojarzy się im z utratą męskości i siły witalnej. Moment pojawienia się andropauzy wynika z wielu czynników, w tym uwarunkowań genetycznych. Przebieg zmian także jest różny. Sam proces starzenia jest zupełnie naturalny i nie da się go uniknąć. Medycyna nie jest w stanie go zahamować. Można jednak postarać się opóźnić zmiany. Najważniejsze jest prowadzenie aktywnego, higienicznego trybu życia i to, by unikać pojawienia się otyłości. Bardzo pomocne będą zbilansowana dieta, uprawianie sportu, a także regularne kontrole stanu zdrowia u lekarzy.

Andropauza – objawy

Jakie są najczęstsze objawy andropauzy? Wielu mężczyzn w różnym wieku skarży się na:

 • pogorszenie samopoczucia i zadowolenia z życia;
 • ogólne poczucie osłabienia;
 • brak sił witalnych;
 • spadek poziomu masy mięśniowej;
 • zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na brzuchu;
 • zmniejszenie masy kostnej;
 • zwiększona potliwość;
 • zwiększona drażliwość, wahania nastroju i skłonność do wybuchów;
 • kłopoty z pamięcią, trudności w koncentracji;
 • dolegliwości bólowe;
 • kłopoty z prostatą;
 • obniżenie libido, niższy popęd seksualny;
 • łysienie;
 • wzrost ciśnienia tętniczego;
 • lęk, niepokój, stany depresyjne.

Hipogonadyzm, czyli pierwsze oznaki męskiego przekwitania

Hipogonadyzm to stan obniżonego poziomu testosteronu, który dotyczy około 10-15% mężczyzn, zwykle w wieku 45-60 lat. Z dolegliwością smaga się też 50% panów po 80. roku życia. Poziom testosteronu w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem i postępującym procesem starzenia. Czasami jednak zjawisko może przybrać postać zespołu niedoboru testosteronu, co porównywane jest do kobiecej menopauzy. Jednak nie u wszystkich mężczyzn zmiany zachodzą w tym samym tempie i w takim samym nasileniu. Oznacza to, że nie każdy mężczyzna odczuje u siebie negatywne objawy zachodzących w organizmie zmian związanych z andropauzą.

Sprawdź!
Simp – kim jest i jak go rozpoznać?

Andropauza a funkcje seksualne

U wielu mężczyzn jednym z objawów, który budzi największy niepokój, jest spadek sprawności seksualnej. Jeśli dołączą do tego inne konsekwencje andropauzy, takie jak zaburzenia snu, rozdrażnienie, wahania nastroju i nadmierna potliwość, wówczas satysfakcjonujące stosunki seksualne zdają się stać pod znakiem zapytania. Obniżony poziom testosteronu może wpływać na zaburzenia wzwodu, spadek libido, zmniejszenie pożądania, a także ogólny brak zainteresowania seksem. Objawy te i związane z nimi niepokoje warto przedyskutować z partnerką. Otwarta komunikacja w związku potrafi zdziałać cuda. Warto też pamiętać, że konsultacja z lekarzem, zmiana trybu życia i odpowiednia suplementacja może pomóc zwiększyć sprawność seksualną.

Niski poziom testosteronu a otyłość

Niepokojącą konsekwencją andropauzy może być także niebezpieczna otyłość brzuszna. Jej konsekwencją może być rozwój nadciśnienia, cukrzycy typu 2, a także chorób sercowo-naczyniowych. Jak można sobie pomóc? Przede wszystkim ważny jest odpowiedni tryb życia. Nie należy zaniedbywać diety i aktywności fizycznej.

Co może pomóc w trakcie andropauzy?

Wielu mężczyzn w okresie przekwitania zastanawia się, w jaki sposób może sobie pomóc, by nie spadała ich jakość życia i samoocena. Warto pamiętać, że jest to stan przejściowy. Leczenie andropauzy opiera się na łagodzeniu objawów. Jeśli szukasz form terapii, wybierz się do lekarza, który wyjaśni wszystkie wątpliwości, a także dobierze najlepszą formę poradzenia sobie z dolegliwościami. Co jeszcze może pomóc w trakcie andropauzy?

 1. Skontroluj swoje zdrowie, wykonaj badania, a także sprawdź stan prostaty.
 2. Jeśli zdarzają ci się nieprzyjemne dolegliwości, jak nietrzymanie moczu lub niemożność utrzymania erekcji, to nic wstydliwego. Im wcześniej poradzisz się lekarza, tym szybciej będziesz mógł poprawić swój komfort i poradzić sobie z tymi trudnościami.
 3. Stosuj zbilansowaną i zdrową dietę, pełną witamin.
 4. Dobierz odpowiednią suplementację, zwłaszcza kwasu foliowego, witaminy D, selenu, magnezu i wapnia. Konkretne dawki najlepiej skonsultować z lekarzem.
 5. Zwiększ aktywność fizyczną. Nawet umiarkowany, ale systematyczny wysiłek fizyczny zwiększa poziom testosteronu we krwi, a także reguluje układ nerwowy i poprawia samopoczucie. Sprawdzą się nawet spacery.
 6. Nie izoluj się od rodziny i przyjaciół. Czas spędzony z bliskimi świetnie wpływa na złagodzenie psychicznych konsekwencji andropauzy.
 7. Pomyśl o zrezygnowaniu lub chociaż ograniczeniu nałogów. Nie chodzi tylko o alkohol i papierosy, lecz także kawę i inne używki.
 8. Staraj się odpoczywać. Relaks jest konieczny do tego, żeby utrzymać organizm w równowadze, nie tylko w tym trudnym czasie.
Sprawdź!
Wytrysk nasienia, czyli ejakulacja – jak przebiega?

Andropauza to stan, którego wielu mężczyzn bardzo się boi. Pomimo że objawy są bardzo nieprzyjemne, można pomóc je złagodzić. Warto w tym celu postawić na zdrowy tryb życia i przede wszystkim regularnie korzystać z konsultacji lekarskich.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
petting co to

Petting – co to? Jak uprawiać tę aktywność seksualną? Techniki pettingu

Next Article
walking street pattaya

Walking Street Pattaya – co warto wiedzieć? Poznaj uroki nocnego życia w Tajlandii