libido u mężczyzn

Libido u mężczyzn – kiedy rośnie ochota na seks, a kiedy notuje się spadek libido?

Libido u mężczyzn to temat, który w pewnych kręgach traktowany jest jako tabu. Kulturowo męskie libido powinno być wysokie, a mężczyzna ociekać testosteronem. Tymczasem w prawdziwym życiu, mężczyźni to nie roboty i mogą mieć różne potrzeby seksualne. Czasami obserwują u siebie spadek libido. Czym może to być spowodowane i czy jest się czym martwić? Kiedy libido u mężczyzn rośnie, a kiedy spada?

Pragnienia seksualne i pożądanie to naturalne potrzeby kobiet i mężczyzn. O ich sile decyduje właśnie libido, inaczej nazywane popędem seksualnym. Może mieć on różne natężenie, w zależności od wielu różnych czynników. Co więcej, poziom libido u mężczyzn może zmieniać się wielokrotnie w cyklu całego życia. Niemniej spadek libido często budzi u panów niepokój, ponieważ utożsamiają to z utratą męskości. Czy słusznie? Sprawdź najważniejsze informacje na temat libido u mężczyzn.

Co to jest libido u mężczyzn?

Libido u mężczyzn i kobiet to inaczej popęd seksualny. Określenie odnosi się do wzmożonej chęci podejmowania aktywności nacechowanej erotycznie, a także występowania myśli o charakterze seksualnym. Pożądanie to nie tylko kwestia emocjonalna, ale także fizyczna. Wiąże się między innymi z ukrwieniem i obrzmieniem narządów płciowych, a także pobudzeniem. U mężczyzn występuje erekcja, która związana jest z gotowością odbycia stosunku seksualnego. Libido u mężczyzn zresztą bardzo silnie związane jest z potencją. Silne, długie erekcje dla wielu panów są oznaką sprawności seksualnej i wysokiego libido, a także męskości. Warto jednak pamiętać, u każdej osoby popęd jest inny. Nie ma jednej normy, która by to określała. Co więcej, libido u mężczyzn i kobiet zmienia się wraz z wiekiem, sytuacją emocjonalną i kondycją psychiczną, stanem zdrowia, a także stresem. Zaspokojenie seksualne to nie tylko rozładowanie napięcia. Popęd płciowy to także potrzeba bliskości, a także sposób na budowanie poczucia bezpieczeństwa w relacji.

Sprawdź!
Opryszczka narządów płciowych – przyczyny, objawy oraz leczenie

Co może wpływać na spadek libido u mężczyzn?

Czasami zdarza się, że panowie obserwują u siebie mniejszą ochotę na seks. Na spadek libido u mężczyzn wpływ może mieć wiele różnych czynników. Niektóre z nich, związane z higieną trybu życia, można w łatwy sposób wyeliminować. Mamy tutaj na myśli m.in. brak snu spowodowany dużą ilością pracy i przemęczenie. Jednak na obniżenie poziomu libido u kobiet i mężczyzn mogą mieć wpływ także kwestie chorobowe, które wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia. A oto niektóre z powodów spadku libido.

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia poziomu testosteronu to jedna z najpowszechniej występujących przyczyn spadku libido u mężczyzn. Poziom tego hormonu spada w sposób naturalny w okresie męskiej andropauzy. Może powodować to słabszy wzwód i mniejszą ochotę na aktywność seksualną. Innym powodem spadku libido może być hiperprolaktynemia, czyli zaburzenie związane z produkcją prolaktyny. Hormon ten blokuje popęd seksualny. Oba przypadki wymagają leczenia, które w znaczący sposób mogą poprawić komfort i zwiększyć sprawność seksualną.

Wpływ leków

Niektóre leki, zwłaszcza te na nadciśnienie, a także leki przeciwdepresyjne, uspokajające i psychotropowe mogą powodować spadek libido. Często mniejsza ochota na seks związana jest także z pogorszonym samopoczuciem. W takim wypadku kluczowe jest zajęcie się pierwszym, właściwym schorzeniem, bo zaburzenia libido są kwestią wtórną.

Używki a potencja

Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i przyjmowanie narkotyków w dużym stopniu wpływa na osłabienie kondycji całego ciała. Powoduje także dysfunkcje w obrębie sfery intymnej. Uzależniony organizm odczuwa coraz mniejszy popęd seksualny, a czasami pożądanie może całkowicie zaniknąć. Konieczna wówczas okazuje się terapia uzależnienia.

Choroby

Stan zdrowotny to oczywista przyczyna spadku libido. Znaczne zmniejszenie potrzeb seksualnych wywołuje wiele chorób ogólnoustrojowych. Wśród nich wymienić trzeba cukrzycę, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także anemia i otyłość. Inne dolegliwości organizmu, które wpływają na osłabienie i pogorszenie samopoczucia także mogą wywoływać mniejszą ochotę na seks i zaburzenia erekcji. Seksualność jest ściśle związana z kondycją organizmu.

Sprawdź!
Kiedy problemy z erekcją zgłosić do lekarza? Leczenie zaburzenia erekcji i problemy ze wzwodem oraz problemy z potencją

Stres i przemęczenie

Na spadek popędu seksualnego ogromny wpływ ma ilość stresu w życiu. W okresie wzmożonego stresu życie seksualne bardzo często schodzi na dalszy plan. Na spadek libido u mężczyzn może mieć wpływ trudna sytuacja życiowa, problemy w związku, przepracowanie i wypalenie zawodowe.

Tryb życia

Tryb życia ma ogromny wpływ na ilość testosteronu w organizmie, a tym samym libido u mężczyzn. Kluczowa jest dobrze zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Ale nie można zapominać także o odpoczynku i relaksie. Bardzo ważne jest także spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ruch reguluje układ nerwowy i gospodarkę hormonalną, dotlenia organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa poziom energii. Nie jest to oczywiście złoty lek na niskie libido, ale z pewnością może bardzo pomóc.

Jak zwiększyć poziom libido u mężczyzn?

Jeśli zastanawiasz się, jak poprawić libido, najważniejsze jest znalezienie przyczyny jego spadku. Niezbędne może okazać się wykonanie badań i sprawdzenie poziomu testosteronu, DHEA, a także innych parametrów organizmu. Pomocne jest z pewnością wyeliminowanie czynników stresowych i wprowadzenie zdrowszego trybu życia, z uwzględnieniem odpoczynku i relaksu. Bardzo pomocna jest także odpowiednia suplementacja, na przykład cynku, żeń-szenia, korzenia macy, miłorzębu japońskiego. Jeśli naturalne sposoby nie działają, wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem, który wyeliminuje kwestie medyczne i zaleci odpowiednie remedium, które poprawi jakość życia seksualnego.

Libido u mężczyzn zmienia się przez całe życie. Warto wiedzieć, że chwilowe spadki ochoty na zbliżenia nie muszą wcale znaczyć, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Czasami wystarczy dać sobie trochę odpoczynku i obniżyć poziom stresu. Jeśli jednak niski poziom libido utrzymuje się przez dłuższy czas i uniemożliwia satysfakcjonujące stosunki, warto poszukać przyczyny.


Zobacz także:

Sprawdź!
Wyjątkowy lek na zaburzenia erekcji – sildenafil. Kiedy stosować sildenafil 50 mg i 100 mg?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Grawiditofilia

Grawiditofilia, czyli jeden ze sposobów na przyjemność seksualną

Next Article
afab

AFAB – co oznacza ten skrótowiec i czy może on być uznany za określenie transfobiczne?