niski poziom testosteronu

Niski poziom testosteronu – o czym świadczy jego niedobór? Jakie są przyczyny, objawy, a także sposób leczenia?

Niski poziom testosteronu u mężczyzn zwykle wywołuje niepokój. Testosteron kojarzy się z męskością, a więc jego niedobór uznawany jest za jej utratę. O czym tak naprawdę świadczy niski testosteron i co może wywołać?

Testosteron to hormon płciowy, który co ciekawe pełni ważne funkcje nie tylko w organizmie mężczyzny, ale także kobiety. U panów odpowiada przede wszystkim za optymalny rozwój i prawidłowe funkcjonowanie męskich narządów płciowych, a także wykształcenie męskiej sylwetki i owłosienia. Odpowiada także za popęd seksualny, jak również za masę mięśniową i kostną. Niedobór testosteronu może przyczynić się do kłopotów właściwie już od momentu okresu płodowego. Skutkuje bowiem nieprawidłowym rozwojem narządów płciowych. W okresie dojrzewania niski testosteron powoduje opóźnienie osiągnięcia dojrzałości płciowej, wysoki głos, a także charakterystyczną sylwetkę, nazywaną eunuchoidalną. Sprawdź, na co jeszcze wpływa niski poziom testosteronu.

Co to dokładnie jest testosteron?

Testosteron to organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do grupy androgenów. Stanowi najważniejszy męski hormon płciowy, który posiada charakter sterydowy. Wytwarzany jest u mężczyzn przez komórki śródmiąższowe Leydiga, znajdujące się w jądrach. Hormon ten, w niewielkiej ilości, występuje także u kobiet. Produkowany jest przez jajniki, łożysko i korę nadnerczy. Optymalny poziom testosteronu u mężczyzn odpowiada za rozwój cech płciowych (na przykład niskiego głosu), a także odpowiednie libido. Pozwala to prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego. Testosteron odpowiada także za prawidłową gęstość kości, siłę mięśniową, ilość tkanki tłuszczowej, a także odpowiedni poziom ciśnienia tętniczego krwi. Hormon ten wpływa również na produkcję nasienia. Czasami jednak poziom tego związku zostaje zaburzony i jest zbyt wysoki lub zbyt niski. Zespół niedoboru testosteronu może powodować między innymi takie schorzenia jak cukrzyca, miażdżyca, osteoporoza, a także hormonalne zaburzenia metaboliczne.

Sprawdź!
Pochwica – wstydliwa przypadłość kobieca. Czym się różni od dyspareunii? Jak leczyć ten problem seksualny?

Niedobór testosteronu

Jakie są objawy niskiego poziomu testosteronu? To, co powinno wzbudzić niepokój, to nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów płciowych. Zaobserwować można zaburzenia wzwodu, osłabienie popędu, a także rozdrażnienie, pogorszenie samopoczucia, przewlekłe zmęczenie, nadmierną potliwość i uderzenia gorąca, a także problemy z koncentracją. Wiele osób skarży się także na kłopoty z bezsennością i zaburzenia snu. Bardzo kłopotliwe staje się powiększenie piersi i dyskomfort odczuwany w obrębie klatki piersiowej. Kolejnym etapem niskiego poziomu testosteronu jest spadek masy i siły mięśniowej, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, a także zmniejszenie objętości jąder i redukcja owłosienia na ciele. Pojawić się mogą także symptomy świadczące o toczącej się chorobie, która towarzyszy niedoborowi testosteronu. Organizm traci sprawność i łatwo o niewydolność.

Przyczyny niedoboru testosteronu

Jakie są przyczyny niskiego poziomu testosteronu we krwi u mężczyzn? Przede wszystkim warto wiedzieć, że wraz z wiekiem poziom testosteronu maleje i może wystąpić spadek libido. Jednak wpływ na to mają również czynniki genetyczne, a także nieprawidłowy tryb życia, z małą aktywnością fizyczną i używkami. Bardzo ważna w zachowaniu optymalnego poziomu tego hormonu jest ilość snu i poziom stresu. Na obniżenie poziomu testosteronu może wpływać też otyłość. Według naukowców u mężczyzn po 45. roku życia poziom testosteronu obniża się nawet o 30%. a po osiemdziesiątce spada aż o 50%. Jeśli jednak niedobór tego hormonu nie jest związany z wiekiem i trybem życia, powodem mogą być choroby jąder, przysadki lub podwzgórza.

Niski poziom testosteronu – badania

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór testosteronu, pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem rodzinnym lub internistą, który pokieruje cię do odpowiedniego specjalisty. Problemami z poziomem testosteronu zajmuje się urolog, endokrynolog lub androlog. Jakie badanie poziomu testosteronu trzeba będzie wykonać, żeby uzyskać kliniczny obraz? Przede wszystkim badanie urologiczne, a także sprawdzające stan wątroby i kości. Poza tym konieczna jest morfologia krwi, oznaczenie glikemii i stężenia całkowitego testosteronu i poziomu lipidów. Wczesne rozpoznawanie i leczenie niedoboru testosteronu może przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Sprawdź!
Czy w czasie ciąży można kończyć w środku? Seks a bezpieczeństwo kobiety

Leczenie niskiego poziomu testosteronu

Jeśli rozpoznano zaburzenia w produkcji testosteronu i jego niski poziom, lekarz zazwyczaj decyduje o konieczności podawania tego hormonu w odpowiednich dawkach. Możliwe są zastrzyki, plastry, tradycyjne tabletki doustne, a nawet forma żelu. W trakcie kuracji farmakologicznej pacjent podlega stałej kontroli, która ma na celu ocenić stężenie hormonu. Dzięki wczesnej diagnostyce i odpowiedniemu leczenia objawy niedoboru zostają mocno złagodzone, a czasami nawet całkowicie wyeliminowane.

Jak uzupełnić niedobór testosteronu?

Na obniżone stężenie testosteronu nie zawsze można znaleźć naturalne lekarstwo i konieczna jest farmakologia. Jednak jeśli niski poziom tego hormonu wynika z nieprawidłowego trybu życia, warto zadbać o jego poprawę. Kluczowe jest przede wszystkim wprowadzenie właściwej diety, aktywności fizycznej, a także próba zredukowania ilości stresu. To wpłynie pozytywnie nie tylko na wydzielanie testosteronu, ale także na ogólne polepszenie kondycji organizmu.

Niski poziom testosteronu nie musi oznaczać patologii. Może wiązać się z gorszym okresem w życiu, przemęczeniem, stresem lub postępującym wiekiem. Jeśli jednak objawy obniżonego testosteronu są dokuczliwe, trzeba skorzystać z konsultacji lekarskiej.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Młoda kobieta w blond włosach i czerwonych ustach

Czy w aparacie ortodontycznym można uprawiać seks oralny?

Next Article
Pigmalionizm

Pigmalionizm – zaburzenie seksualne nastawione na dzieło sztuki