Pigmalionizm

Pigmalionizm – zaburzenie seksualne nastawione na dzieło sztuki

Osoby cierpiące na pigmalionizm odczuwają satysfakcję seksualną w wyniku kontaktu z dziełem sztuki lub przedmiotem przedstawiającym akt. Czy to zjawisko może być niebezpieczne?

Niektórzy osiągają seksualne podniecenie wyłącznie wtedy, gdy obserwują akt przedstawiony na obrazie, fotografii lub rzeźbie. Co jest tutaj bodźcem pobudzającym?

Pigmalionizm – istota zaburzenia

Osoby, których dotyczy pigmalionizm, mogą odczuć podniecenie wyłącznie w sytuacji, gdy patrzą na dzieło sztuki prezentujące nagich ludzi lub akt seksualny. Jest to zatem zaburzenie nastawione na rzecz materialną, zwykle obraz, rzeźbę albo zdjęcie.

Proweniencja tego zjawiska

Pigmalionizm poniekąd wiąże się z zaburzeniem zwanym kompleksem Pigmaliona, które ma swoje korzenie jeszcze czasach starożytnych. Według mitu młody król Cypru, Pigmalion, miał wyrzeźbić posąg tak piękny, że sam się w nim zakochał. Współczesny pigmalionizm to fetysz skupiony już nie tylko na rzeźbach.

 

Pigmalionizm można leczyć w drodze specjalnej terapii, jednak jak się okazuje, duże znaczenie ma tutaj profilaktyka, czyli wychowanie człowieka w szacunku do innych i nieprzywiązywania zbyt dużej wagi do rzeczy materialnych. 

 


Zobacz także:

Sprawdź!
Raptofilia – jedna z niebezpiecznych parafilii polegająca na przyjemności czerpanej z gwałtu
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
niski poziom testosteronu

Niski poziom testosteronu - o czym świadczy jego niedobór? Jakie są przyczyny, objawy, a także sposób leczenia?

Next Article
Trichofilia

Trichofilia to sytuacja, w której włosy stają się bodźcem erotycznym. Jak rodzą się takie upodobania?