pochwica

Pochwica – wstydliwa przypadłość kobieca. Czym się różni od dyspareunii? Jak leczyć ten problem seksualny?

Nie ma wątpliwości, że pochwica jest niezwykle wstydliwym problemem wielu kobiet. Kluczowe jednak jest wyrwanie się z kokona wstydu i zwrócenie o pomoc do specjalisty. Dowiedz się, co jest istotne przy leczeniu pochwicy!

Nie ma wątpliwości, że pochwica rzadko bywa tematem poruszanym podczas rozmów. O ile sfera seksu jest okryta tabu, o tyle więcej wskazuje się na męskie przypadłości. Cierpią na tym jednak kobiety, które wstydzą się powiedzieć, że ich możliwości współżycia są wyraźnie ograniczone. Prowadzi do utraty pewności siebie, unikania intymności z partnerem, a także pogłębianie napięcia związanego z niemożnością współżycia. Jednak jest to dysfunkcja seksualna, którą z powodzeniem można leczyć, aby odzyskać pełnię satysfakcji płynącą ze zdrowego stosunku płciowego.

Czym jest pochwica?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest pochwica. Jest to specyficzne zaburzenie seksualne, które występuje u kobiet. Polega ono na tym, że dochodzi do mimowolnego skurczu mięśni pochwy, a przede wszystkim mięśni miednicy otaczających zewnętrzną część pochwy. Dotyczy to mięśnia kroczowego oraz dźwigacza odbytu. Przede wszystkim właśnie pochwica uniemożliwia penetrację nie tylko członkiem, ale i palcem lub dowolnym innym przedmiotem. W efekcie stosunek seksualny jest niemożliwy pomimo tego, że kobieta realnie chce współżyć. Co więcej, jakakolwiek próba włożenia czegokolwiek do pochwy jest niezwykle bolesna. Penetracja pochwy jest niemożliwa i ból dotyczy również wsadzenia tamponu bądź wykonania badania ginekologicznego.

Rodzaje pochwicy – dysfunkcja płciowa, jako pochwica pierwotna i wtórna

Następujący mimo woli skurcz mięśni można podzielić na dwa rodzaje: pochwicę pierwotną i wtórną. Ta pierwsza jest wtedy, gdy problem rozpoczyna się od początku zaczęcia aktywności seksualnej. Tu problemem mogą być m.in. negatywne doświadczenia z dzieciństwa. Z kolei wystąpienie objawów dopiero po jakimś czasie sprawia, że stosuje się określenie wtórnej. Ta jest związana z różnego rodzaju przebytymi chorobami.

Sprawdź!
Kobiecy wytrysk, czyli w jaki sposób dochodzi do ejakulacji u kobiet i czy każda z pań może osiągnąć taki orgazm?

Pochwica – przyczyny

Wskazuje się wiele przyczyn pochwicy, choć ich głównych źródeł należy dopatrywać się w psychice. Pochwica jest zaburzeniem, której psychosomatyczny charakter związany jest z traumą z przeszłości. Może to być złe doświadczenie seksualne np. molestowanie lub gwałt, a także wstyd własnego ciała. Częstym problemem jest również rygoryzm religijny sprawiający, że seksualność zdaje się nie służyć przyjemności, a jest jedynie czymś złym i grzesznym. Pochwica często uniemożliwia odbycie stosunku, ponieważ wprowadzenie członka do pochwy oznacza obawę zajścia w ciążę. Niezależny od woli silny skurcz mięśni może wynikać również z obawy przed odbyciem stosunku seksualnego. Rzadziej zdarza się tak, że dopatrywać się można przyczyn organicznych, czyli nieprawidłowości w kobiecych narządach płciowych. Jeśli jednak wystąpią, mogą tu występować:

  • Stany zapalne pochwy,
  • zmiany poporodowe,
  • wady rozwojowe np. zarośnięcie przedsionka pochwy,
  • włóknista błona dziewicza,
  • urazy narządu rodnego.

Źródłem stanu chorobowego może być również endometrioza, czyli przesadny rozrost błony śluzowej macicy. To powoduje silny ból podczas stosunku, uniemożliwiający prowadzenie życia seksualnego.

Objawy pochwicy

Czym dokładnie objawia się ta dolegliwość? Podczas prób zbliżenia srom ulega skurczeniu i wejście do pochwy staje się zbyt małe, aby prowadzić współżycie seksualne. Podejmowanie dalszych prób penetracji jest bezowocne, a ten intymny problem staje się źródłem kłopotów w relacjach partnerskich. Wśród objawów wymienia się również skurcz mięśni ud. Przede wszystkim należy pamiętać, że samo wystąpienie tych objawów nie jest związane wyłącznie z próbą podjęcia współżycia. W praktyce bowiem również i w normalnym funkcjonowaniu mogą one wystąpić, a to utrudnia m.in. stosowanie tamponów. Oczywiście, nie można zapomnieć o najbardziej podstawowym objawie, czyli o braku ochoty na seks. Jest to dość naturalne, jeśli weźmie się pod uwagę ból związany ze współżyciem, jaki dotyka kobiet z pochwicą.

Sprawdź!
Czym jest ciało jamiste prącia? Od czego zależy erekcja penisa? Czy priapizm jest niebezpieczny?

Pochwica a dyspareunia – czym się różnią?

W tym miejscu warto wspomnieć o dyspareunii, która często jest mylona z pochwicą. W jej przypadku już dochodzi do współżycia, a jej pojawienia należy dopatrywać się w zakończeniu seksu lub w jego trwaniu. Co do zasady dotyczy ona kobiet starszych bądź po przebytej menopauzie i przyczyn bólu należy doszukiwać się w obniżonym poziome hormonów płciowych.

Jak poprawić stosunek płciowy? Leczenie pochwicy

Co do zasady istnieje wiele metod leczenia tego problemu. Wiele zależy od tego, co jest dokładnie źródłem trudności. W związku z tym, że pochwica jest dysfunkcją, w której pojawia się niezależny od woli skurcz, można zastosować leczenie farmakologiczne, które jest formą leczenia wspomagającego opartego na lekach rozkurczowych. Oprócz tego w takich sytuacjach lekarz może uznać, że można stosować również leki przeciwlękowe, jeśli to w obawach można dopatrywać się źródła problemu. Pacjentka, której pochwica dotyczy, może mieć również zastosowaną miejscową terapię hormonalną.

Psychoterapia, seksuolog czy ginekolog – gdzie leczyć to zaburzenie seksualne?

Kobiety cierpiące na to schorzenie bardzo często zamykają się w sobie i odmawiają mówienia o problemie. Jest to podstawowy, a jednocześnie duży błąd, ponieważ możliwe jest wprowadzenie procedury leczniczej. W tym celu jednak należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie pochwicy wymaga przede wszystkim otwartości zarówno w związku, jak i wobec specjalisty. Choć na wczesnym etapie rozwoju przeciwdziałać jej może odpowiednia edukacja seksualna, jeśli już dojdzie do jej wystąpienia, na leczenie pochwicy mogą mieć wpływ działania specjalistów takich jak ginekolog i seksuolog. W rozmowie z nimi będzie możliwe określenie, co jest źródłem problemu, a to da szansę na odpowiednią metodę leczenia. Jeśli problem będzie psychogenny, ginekolog wyśle nas do seksuologa. Rozmowa ze specjalistą może okazać się kluczowa w sytuacji, w której to właśnie brać otwarcia na temat seksu jest źródłem problemu.

Sprawdź!
Kandydoza – objawy zakażenia. Jak wygląda leczenie drożdżycy?

Ćwiczenia przy pochwicy

Skuteczne wyleczenie dolegliwości może dodatkowo wspierać wykonywanie ćwiczeń m.in. mięśni dna miednicy oraz ćwiczeń mających na celu oswajanie psychiki kobiety. A co można robić? Wśród proponowanych rozwiązań przedstawia się stopniowe wprowadzanie do pochwy coraz większych obiektów. Warto zacząć od jednego palca, potem przejść do kilku aż wreszcie można sięgnąć po obiekty przypominające kształtem członka. Dlaczego warto wybrać tego typu ćwiczenia? Przede wszystkim mają one na celu oswoić kobietę z perspektywą zbliżenia i pokonać skrępowanie podczas gry wstępnej.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
po czym poznać że facet ma wzwód

Po czym poznać, że facet ma wzwód? Na co zwracać uwagę?

Next Article
strefy erogenne mężczyzn

Strefy erogenne mężczyzn - jak je znaleźć i pobudzić?