stosunek płciowy

Stosunek płciowy – poznaj rodzaje, przebieg stosunku oraz techniki, dzięki którym osiągniesz maksymalną przyjemność!

Stosunek płciowy wiele imion ma. Zwany współżyciem, stosunkiem seksualnym lub po prostu seksem, z zasady służy prokreacji oraz osiąganiu przyjemności seksualnej. Zgodnie z definicją polega na wprowadzeniu członka do pochwy, jednak jest to o wiele bardziej obszerne zagadnienie.

Współżycie składa się z wielu warstw, gdzie, tak naprawdę, penetracja jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Występowanie różnych rodzajów stosunku jest kwestią sporną. Niektórzy uważają, że głównym kryterium jest to, czy dana aktywność służy prokreacji czy nie. Jednak taki punkt widzenia (często wynikający z przekonań kulturowo-religijnych) bardzo spłyca sprawę.

Czym dokładnie jest stosunek płciowy?

W założeniu jest to szereg czynności prowadzących do zapłodnienia partnerki. Tak prezentuje się to w świecie zwierząt, jednak stosunek płciowy u ludzi pełni jeszcze jedną, poza prokreacyjną funkcję – przyjemność fizyczną i psychiczną. Obecnie wiemy, że stosunek płciowy to nie tylko mechaniczna kopulacja. Składa się na niego wiele czynników: od różnych oczekiwań, przez grę wstępną i chemię między partnerami, aż do najbardziej odpowiednich pozycji i dobrego zgrania kochanków. Dzielimy go na kilka faz, a wszelkie reakcje organizmu są wywołane bodźcami: wzrokowymi, dotykowymi lub emocjonalnymi.

4 fazy aktu seksualnego

W ubiegłym wieku stosunek płciowy podzielono na 4 fazy. Mimo wielu różnic w ciele mężczyzny i kobiety są takie same dla obu płci, choć poszczególne reakcje organizmu będą się oczywiście odrobinę różnić, w zależności od posiadanych narządów płciowych. Są to kolejno:

  1. Podniecenie – w przypadku mężczyzn w tej fazie dochodzi do wzwodu i uniesienia jąder, a u kobiet do nabrzmienia oraz zwilżenia pochwy.
  2. Plateau – utrzymuje się wysokie podniecenie, a przekrwienie narządów rośnie
  3. Orgazm – dochodzi do skurczu mięśni, a u mężczyzn do wytrysku
  4. Odprężenie – ustępuje napięcie mięśniowe, z narządów płciowych upływa krew
Sprawdź!
Ile kosztuje zmiana płci? Sprawdź, jaka jest cena operacji i terapii hormonalnej

Wstęp do stosunku

Zaczyna się od aktywności niezwiązanych z kopulacją, czyli gry wstępnej. Podczas tej części ty i twój partner rozgrzewacie się wzajemnie, poprzez namiętne pocałunki czy stymulację stref erogennych. Są to wrażliwe miejsca ciała, takie jak: usta, szyja, sutki, pośladki czy uda. Ich rozmieszczenie jest indywidualne, dlatego przyda się dobra znajomość ciała partnera! Gdy zadbasz o czułe miejsca możesz przejść do stymulacji narządów płciowych czy odbytu – wszystko zależy od waszych preferencji. Dzięki temu powolnemu zbliżeniu podniecenie wzrośnie i oboje nabierzecie jeszcze większej ochoty na seks!

Co dzieje się dalej?

Sam stosunek polega na wprowadzeniu penisa do pochwy, przy jednoczesnym wykonywaniu ruchów frykcyjnych. By móc je wykonywać, konieczne jest wybranie jednej z setek pozycji seksualnych. Poniżej prezentujemy najbardziej popularne:

  • misjonarska – partnerka leży na plecach i rozkłada nogi, a partner kładzie się na niej
  • na pieska – kobieta klęczy opierając ręce na łóżku, a mężczyzna klęka za nią
  • na jeźdźca – partner kładzie się na plecach, a kochanka siada na nim okrakiem, przodem do niego

Dodając do tego pieszczoty i czynniki emocjonalne, będziesz na dobrej drodze do osiągnięcia orgazmu.

Ile powinien trwać?

Według statystyk, średnia długość penetracji to kilkanaście minut, natomiast cały akt seksualny, wraz z grą wstępną, trwa ok. 20-30min. Długość trwania stosunku jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, np.:

  • doświadczenia partnerów
  • stopnia pobudzenia
  • ewentualnych problemów fizjologicznych (np. przedwczesny wytrysk)

Nie ma wzorowej długości stosunku, wszystko zależy od tego, co sprawia ci przyjemność i jaki seks lubisz: szybki i agresywny czy oparty na bliskości i pieszczotach.

Rodzaje stosunku płciowego

Co do rodzajów stosunku płciowego, opinie są podzielone. Problem leży nie tylko w sferze definicji współżycia płciowego, lecz również w sferze religijno-kulturowej. Dla wielu ludzi czynnikiem decydującym o tym, że nie można nazywać seksu oralnego czy analnego stosunkiem płciowym jest fakt, że nie służą one prokreacji. Wedle tej opinii, tylko penetracja pochwy członkiem może być nazywana stosunkiem płciowym. Na szczęście coraz więcej ludzi pozwala sobie doznawać różnych przyjemności, nie patrząc wyłącznie na przedłużenie gatunku lub zakazy wynikające z takiej czy innej religii.

Sprawdź!
Demiboy – poznaj charakterystykę tożsamości płciowej i sprawdź, jaka jest symbolika flagi demiboy

Seks oralny

Polega na pieszczeniu ciała partnerki językiem lub ustami. W szczególności dotyczy to miejsc intymnych oraz stref erogennych. Seks oralny występuje we wszystkich orientacjach seksualnych. Popularnym wariantem jest, tzw. pozycja 69. Wygląda następująco: jedna osoba leży na plecach, a druga kładzie się na niej odwrotnie, tzn. mając głowę przy genitaliach osoby leżącej.

Seks analny

Zwany również miłością grecką, polega na stymulacji odbytu. Możesz wykorzystać do tego: penisa, wibrator, język lub palec. Okolice odbytu są silnie unerwione, dla niektórych osób jest to najwrażliwsza ze sfer erogennych. By był przyjemny trzeba się do niego dobrze przygotować, m.in: nie spieszyć się i używać dużych ilości lubrykantu! Stosunek analny jest uprawiany zarówno przez pary heteroseksualne, jak i homoseksualne.

Petting

To forma seksu, w której czasie nie wprowadza się członka do pochwy, ust ani odbytu. Może być samodzielną aktywnością, jak i urozmaiceniem stosunku. Polega na pieszczotach miejsc intymnych oraz stref erogennych, które mogą (choć nie muszą) zakończyć się orgazmem.

Pierwszy raz – stosunek płciowy dla początkujących

W naszej kulturze przyjęło się, że pierwszy stosunek płciowy jest ważnym wydarzeniem, godnym zapamiętania. Czy aby na pewno tak jest? Raczej nie. Pierwszy raz nie determinuje w żaden sposób naszego życia seksualnego, a przypisywanie mu tak wielkiego znaczenia najczęściej wywiera dodatkową presję. Są jednak pewne warunki, które muszą zostać spełnione, by nie ucierpiała na tym w szczególności psychika.

Wiek inicjacji seksualnej

Według badań, w większości krajów pierwszy stosunek odbywany jest w przedziale wiekowym 16-18 lat. Sporo osób przeżywa swój pierwszy raz później (np. ze względów emocjonalnych lub religijnych), a coraz więcej – wcześniej. W teorii, w wieku 11-12 lat możemy osiągnąć dojrzałość fizyczną, natomiast sprawa wygląda zupełnie inaczej z dojrzałością psychiczną. Zbyt wczesne rozpoczęcie życia seksualnego może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami psychicznymi. Dlatego z perspektywy wieku, powinna być to przemyślana decyzja dojrzałej emocjonalnie osoby, a nie dziecka.

Sprawdź!
One night stand, czyli zabawa na jedną noc, bez zobowiązań. Jakie czynniki muszą zostać spełnione, by się udało?

Antykoncepcja

Poza odpowiednim wiekiem antykoncepcja jest najważniejszą kwestią każdego (nie tylko pierwszego) stosunku. Zajście w niechcianą ciążę jest tylko jedną z nieprzemyślanych konsekwencji. Seks bez prezerwatywy naraża cię na zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową np: kiła, rzeżączka, wirus HIV czy chlamydioza. Prezerwatywa jest w stanie ochronić cię przed większością chorób wenerycznych.

Stosunek płciowy – podsumowanie

Osiągnięcie maksymalnej przyjemności podczas stosunku płciowego jest możliwe, jeśli potrafisz szczerze i otwarcie rozmawiać z partnerką o swoich potrzebach i upodobaniach. Oczywiście przydadzą się też pewne umiejętności, jednak technika to coś, co możecie wspólnie wyćwiczyć. Każdy stosunek płciowy jest dobry niezależnie, czy kończy się orgazmem, czy nie. Najważniejsza jest świadoma zgoda obu partnerów oraz świadomość zagrożeń wynikająca z braku antykoncepcji.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
bifobia

Bifobia – uprzedzenia i dyskryminacja osób biseksualnych. Sprawdź, jakie są skutki bifobii oraz jak jej przeciwdziałać

Next Article
przedwczesny wytrysk ćwiczenia

Jak opóźnić przedwczesny wytrysk? Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk, które pozwalają mężczyźnie wydłużyć stosunek. Zestaw ćwiczeń!