strefy erogenne

Strefy erogenne, czyli miejsca, które są wrażliwe na dotyk. Przekonaj się, czy znasz wszystkie czułe punkty swojego partnera!

Strefy erogenne, to miejsca na powierzchni ciała, których czuły dotyk powoduje podniecenie seksualne. Posiadają je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak znaleźć i w jaki sposób dotykać te szczególnie wrażliwe miejsca!

Dzięki poznaniu punktów erogennych twojej partnerki możesz zaserwować jej pełne spektrum doznań seksualnych. Jak wiadomo, najlepiej rozgrzewają subtelne czułości, a nie ma lepszych niż te, podczas których skupisz się na najbardziej reaktywnych obszarach ciała.

Czym są strefy erogenne?

Strefami erogennymi nazywamy obszary ciała, które są wyjątkowo czułe na dotyk. Są silnie unerwione, a ich ścisły związek z zakończeniami nerwowymi sprawia, że są bardzo podatne na wszelkie bodźce. Zwykle dotyczy to miejsc, gdzie skóra jest cienka, lub występuje tylko błona śluzowa. W przypadku kobiet sfery erogenne zajmują większą powierzchnię, niż u mężczyzn. Umiłowanie pewnych części ciała jest wspólne dla różnych płci, natomiast mimo wszystko – jest to dosyć indywidualna kwestia.

Gdzie znajdują się strefy erogenne?

Pierwsze, co przychodzi do głowy to narządy płciowe. Owszem, genitalia przez to, że są zdecydowanie najbardziej intymnymi częściami ciała, są bardzo reaktywne. Dodatkowo żołądź penisa czy łechtaczka są na tyle unerwione, że dłuższa stymulacja może stać się nieprzyjemna, a nawet bolesna. Jednak jest wiele innych stref sprawiających przyjemność. Niektóre zależą od płci, inne od indywidualnych preferencji. Nie sposób wymienić wszystkie, dlatego poniżej przedstawiamy krótką listę występujących najczęściej, wspólnych dla wszystkich płci:

  • pośladki
  • piersi
  • brodawki sutkowe
  • odbyt
  • plecy
  • kark
  • uszy
Sprawdź!
Squirting – jak wygląda kobiecy wytrysk? Sprawdź, co nauka ma do powiedzenia o squircie i jak wywołać kobiecą ejakulację

Podział z punktu widzenia anatomii

Zarówno anatomia, jak i seksuologia wyróżniają dwa typy:

  1. Swoiste – określane jako skórno-śluzówkowe. Charakteryzuje je większa liczba zakończeń nerwowych. Stymulacja tych miejsc może doprowadzić cię prosto do orgazmu, lub go podtrzymać. Należą do nich m.in: prącie, łechtaczka, wargi sromowe, pochwa, odbyt, jama ustna oraz brodawki sutkowe.
  2. Nieswoiste – są to obszary charakteryzujące się dosyć cienką skórą. Pobudzenie ich będzie podniecające, natomiast nie prowadzi do orgazmu bezpośrednio. Pieszczoty tych miejsc są idealne na podgrzanie atmosfery. Należą do nich m.in: zgięcia kolan i łokci, szyja, kark oraz pośladki.

Strefy erogenne u kobiet

Jeśli chodzi o kobiece ciało, strefy szczególnie wrażliwe na dotyk zajmują zwykle do 15% powierzchni! Wśród nich wyróżniamy: szyję, uszy, usta, piersi (w szczególności brodawki sutkowe i obszar dookoła nich), pośladki, pachy, brzuch, uda oraz oczywiście pochwę wraz z wargami sromowymi i łechtaczką. Wymienione przez nas miejsca są tymi najczęściej spotykanymi, jednak każdą kobietę kręci co innego. Niektóre kobiety twierdzą, że najważniejszą zasadą jest brak pośpiechu i naprzemienna stymulacja wszystkich stref erogennych kobiety.

Strefy erogenne u mężczyzn

Panowie nie mogą pochwalić się aż tak wieloma pobudzającymi obszarami ciała, niemniej niektóre z nich mogą okazać się szokujące! Niezwykle wrażliwa jest twarz i szyja. Twojemu partnerowi może spodobać się masaż skroni, a także pocałunki w szyję (najbardziej wrażliwe jest miejsce pod linią żuchwy oraz jabłko Adama). Do męskich stref erogennych możemy zaliczyć także: uszy, wargi, sutki, brzuch, wewnętrzną stronę ud czy pośladki. Mężczyźni uwielbiają również buziaki w penisa, połączone z lizaniem jego najbardziej delikatnej części, czyli żołędziem.

Gra wstępna

Naukowcy często powtarzają, że seks zaczyna się w głowie, zaliczając przy tym mózg do jednej ze stref erogennych. W końcu, aby dotyk nas podniecał musi nas kręcić dana osoba, a stymulacja danego obszaru musi być zinterpretowana tak, by czułości nas pobudzały. Grę wstępną możesz zacząć od delikatnych pocałunków, wraz z głaskaniem po głowie. Następnie zacznij masować partnera, ugniatając obolałe ramiona. Niech przejście z delikatnego dotyku do pieszczot, czy podgryzania będzie płynne. Wraz z rosnącym podnieceniem będzie się również zwiększać ochota na seks!

Sprawdź!
Demiboy – poznaj charakterystykę tożsamości płciowej i sprawdź, jaka jest symbolika flagi demiboy

Jak odkryć mapę stref erogennych?

Być może nie zabrzmi to najbardziej romantycznie, ale tak naprawdę odkrywanie ciała partnera dobrze zacząć od otwartej rozmowy. Dzięki niej dowiesz się nie tylko, jakie pieszczoty wywołują pobudzenie seksualne, ale co najważniejsze – będziesz wiedziała czego zdecydowanie unikać. Mając te informacje możesz wyruszyć na poszukiwanie sfer erogennych twojego mężczyzny!

Jaki rodzaj dotyku sprawi przyjemność partnerowi?

Dobrą opcją na podkręcenie temperatury jest erotyczny masaż. Dodatkowo możesz wpleść np. subtelne drapanie. Wiedząc, co lubi twój kochanek, zacznij stymulować bardziej oczywiste dla niego miejsca. Sprawi mu to przyjemność, ale również rozluźni napięte mięśnie. Następnie możesz się udać w podróż w nieznane: pieścić tyłek, podgryzać uszy czy ssać sutki. Możesz powtarzać czynności z każdą częścią męskiego ciała. O buziakach wspominać nie musimy – to zawsze jest świetny pomysł.

Jak zadbać o kobiece strefy erogenne?

Jak już wiesz, ciało kobiety posiada znacznie więcej punktów przyjemności. Większość kobiet uwielbia być całowanymi w kark i jego okolice – od tego możesz zacząć. Zadbaj o odpowiednią atmosferę i olejek do ciała, ponieważ pikantny masaż sprawdzi się zarówno u kobiet, jak i panów. Jest wiele miejsc na ciele, które możesz pieścić, całować czy ugniatać. Poza zgodą partnerki ogranicza cię wyłącznie wyobraźnia!

Jeśli poszukujesz nowości — koniecznie wypróbuj tego!

Świetnym urozmaiceniem mogą okazać się gadżety erotyczne. Swoją przygodę możesz zacząć np. od piórka. Sprawdź, czy twojej kochance spodoba się delikatne muskanie karku, dekoltu czy brzucha. Jeśli okaże się to zbyt subtelne, polecamy wypróbować klipsy sutkowe. Fani bardziej odważnych aktywności mogą odnaleźć przyjemność w zabawach z woskiem (o ile nie mają żadnych alergii). Najpopularniejszą z nich jest powolne i ostrożne wylewanie go po powierzchni szyi, brzucha czy pleców. Na szczęście wosk dosyć szybko zasycha, dzięki czemu łatwo da się go pozbyć ze skóry.

Sprawdź!
Heteroseksualizm – charakterystyka najpowszechniejszej orientacji seksualnej

Strefy erogenne — podsumowanie

Obszary te obejmują różne miejsca naszego ciała. Rozmieszczenie miejsc erogennych jest indywidualną kwestią, choć parę z nich pokrywa się u różnych płci. Jest ich mniej w przypadku ciała mężczyzny, co nie znaczy, że panowie stronią od czułości. Dzieje się tak, ponieważ zdaniem naukowców, kobiety są bardziej erotycznie wrażliwe. Pamiętaj, że zanim zaczniesz eksplorować nowe obszary, warto otwarcie porozmawiać o waszych upodobaniach, by nie sprawić drugiej osobie dyskomfortu.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
strefy erogenne mężczyzn

Strefy erogenne mężczyzn - jak je znaleźć i pobudzić?

Next Article
Formikofilia

Formikofilia to nietypowy sposób na satysfakcję seksualną. Jaki udział mają tutaj owady?