błona dziewicza

Błona dziewicza (hymen), jako dziewictwo. Przerwanie błony dziewiczej? Usunięcie błony dziewiczej i defloracja

Błona dziewicza to niewielki i elastyczny fałd skórny, którego przerwanie jest niezwykle istotne podczas inicjacji seksualnej. Dowiedz się, czym dokładnie jest hymen i na czym polega zabieg hymenoplastyki i hymenotomii!

U każdej kobiety niedużym fałdem śluzówki jest błona. Stanowi ona podstawową, mechaniczną barierę ochronną, dzięki której organizm dziewczynki jest zabezpieczony przed atakiem drobnoustrojów. Błona nie jest nieprzepuszczalna, ponieważ zawsze ma kilka otworów, które przepuszczają krew menstruacyjną. Jednocześnie te same otwory stanowią drogę dla plemników, więc nawet brak przerwania błony nie oznacza ochrony przed zajściem w ciążę.

Błona dziewicza – gdzie się znajduje?

Dla wielu młodych dziewcząt wcale nie takie oczywiste jest to, gdzie jest ona zlokalizowana. Fałd błony śluzowej znajduje się na początku wejścia do pochwy i zaczepiony jest o ściankę pochwy. Co za tym idzie, fałdka ta oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza.

Wejście do pochwy – jak wygląda hymen?

Wbrew pozorom określenie tego nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Co do zasady bowiem zarówno kształt, jak i grubość błony są zmienne w czasie i zależą od szeregu czynników. Budowa błony może zależeć od hormonów, genów oraz różnych zakażeń. Z zasady przybiera jeden z poniższych kształtów:

 • półksiężycowaty,
 • strzępiasty,
 • pierścieniowaty,
 • sitowaty,
 • z przegrodą,
 • zrośnięty.
Sprawdź!
Mechanizm erekcji i poranny wzwód. Nocne erekcje członka. Czy brak porannej erekcji jest problemem?

Warto zaznaczyć, że większość kobiet ma błonę półksiężycowatą, gdzie fałd skóry jest jedynie połowicznie zaczepiony o ściankę. Błona dziewicza półksiężycowata jest zaczepiona o ścianki przedsionka pochwy tak, że kobieta zazwyczaj nawet nie poczuje momentu, w którym dojdzie do jej przerwania.

Kształt otworu – jak się zmienia?

Należy również pamiętać o tym, że błona zmienia się przez całe życie i jej struktura jest zależna od okresu życia i szeregu czynników. Jeszcze przed okresem dojrzewania jest to właściwie wrażliwi, cienki fałd błony śluzowej. Dopiero podczas dojrzewania wraz ze wzrostem estrogenów fałdka pochwowa staje się grubsza i rozciągliwa. Co do zasady błona zmienia się nawet w trakcie ciąży i porodu, ponieważ cały czas jest ona częścią ciała kobiety. Ostatecznie wraz z menopauzą staje się cieńsza, co jest związane ze zmniejszeniem poziomu estrogenów.

Pęknięcie lub przerwanie błony – czy tampon może ją przebić?

Choć stosunek seksualny jest powszechnie kojarzonym sposobem na utratę błony, jednak nie trzeba współżyć, aby doszło do jej naruszenia. Uszkodzenie jej struktury może mieć miejsce w wyniku szeregu aktywności fizycznych. Wśród nich się wymienia:

 • jazdę na rowerze,
 • jazdę konną, gimnastykę,
 • używanie tamponów bądź też kubków menstruacyjnych.

Nie można również zapominać o tym, że do tego może doprowadzić również badanie ginekologiczne, a także i masturbacja. Jednocześnie warto pamiętać, że rozmiar i kształt błony nie oznacza, że kobieta jest dziewicą, bądź nie, tym bardziej że termin ten nie jest używany w medycynie. Mity związane z dziewictwem są w dużej mierze związane właśnie z dziewictwem.

Przebicie błony dziewiczej podczas seksu

Zazwyczaj uznaje się, że to pierwszy stosunek seksualny jest tym momentem, w którym błona dziewicza może zostać przerwana. W praktyce często to właśnie penetracja członkiem powoduje pęknięcie błony dziewiczej. Tu jednak pierwszy stosunek zależy od tego, czy:

 • kobieta ma błonę,
 • jaki jest jej kształt,
 • czy jest rozdarta, czy rozciągnięta,
 • jakiego rodzaju aktywność seksualna ma właśnie miejsce.
Sprawdź!
Kandydoza – objawy zakażenia. Jak wygląda leczenie drożdżycy?

Defloracja i pozbawienie dziewictwa

Dla wielu kobiet fałdka, która znajduje się na granicy przedsionka, jest najlepszym dowodem na tzw. czystość. Jednak defloracja, czyli rozerwanie określane jest mianem pozbawienia dziewictwa. Co do zasady wydarzenie to jest niezwykle ważne i znaczące w życiu młodej kobiety lub dziewczyny. Dlatego też sytuacja, w której przypadkowo dochodzi do naruszenia integralności błonki, może być przykrym doświadczeniem. Mowa tu m.in. o wspomnianym wcześniej omyłkowym jej przebiciu przez ginekologa podczas niedostatecznie ostrożnego badania.

Czy po pierwszym stosunku wnętrze pochwy krwawi?

Kwestia przebicia błony bardzo często jest związana z licznymi obawami związanymi z dyskomfortem, jaki może być powiązany z przekonaniem, że pojawia się krwawienie. O ile faktycznie może pojawić się krew, o tyle będzie jej jedynie niewielka ilość. Z zasady warto wiedzieć, że dla większości kobiet pierwsze doświadczenia intymnego zbliżenia są przyjemne. Oczywiście, pewien dyskomfort, w tym ból może się objawić. Co można tu wymienić? Czynniki sprzyjające dowolnym problemom to:

 • nawilżenie na niskim poziomie,
 • nerwowość powodująca napinanie się mięśni,
 • reakcje alergiczne na środki nawilżające lub prezerwatywy,
 • infekcje dróg moczowych lub narządów płciowych.

Jeśli pojawi się silny ból, warto rozważyć udanie się do lekarza.

Hymenoplastyka jako rekonstrukcja błony dziewiczej. Czy możliwe jest odtworzenie błony?

Odtworzenie błony dziewiczej określany jest mianem hymenoplastyki. Ma to na celu przywrócenie dawnej, pierwotnej formy. Dzięki temu nowo powstała błona szczelnie zakrywa wejście do pochwy. Dla wielu kobiet fakt, że posiada błonę dziewiczą, jest niezwykle ważny dla psychiki. Obecność błony może być problemem dla wielu kobiet, zwłaszcza gdy jest ona niezwykle twarda i gruba. Panie z takimi właśnie fałdami mogą zdecydować się na ich usunięcie, aby móc prawidłowo zainicjować intymny stosunek płciowy.

Sprawdź!
Przedłużająca się erekcja i bolesny wzwód. Czym jest priapizm i jak urologia pozwala go leczyć ?

Zabieg hymenotomii – usunięcie błony dziewiczej przez ginekologa. Dlaczego hymenotomia jest w ogóle stosowana?

Ten zabieg jest zdecydowanym przeciwieństwem hymenoplastyki. Polega on na nacięciu błony dziewiczej, bądź całkowitym, a nawet całkowitym jej usunięciu. Często jest ona pozostałością po życiu, jakie kobiety miały wcześniej i dlatego chcą ją usunąć. Jednocześnie błona może powodować dyskomfort podczas zbliżenia i może uniemożliwiać prawidłowe współżycie.

Wieniec waginalny – co jeszcze warto wiedzieć o fałdzie chroniącej wnętrze pochwy przed drobnoustrojami?

Norweskie Ministerstwo Zdrowia jakiś czas temu postanowiło zastąpić określenie na tę fałdę skórną wieńcem waginalnym bądź też fałdką pochwową. Jako termin medyczny, określenia te przyjęły się oficjalnie w 2017 roku. Dlaczego zmieniono te określenia? Przede wszystkim fałd ten jest wyczuwalny nawet pomimo wielokrotnego współżycia, a czasem może nie być dostrzegalny w ogóle. Dlatego też błonka nie zawsze może być wskaźnikiem tego, czy miał miejsce seks, czy też nie. Jej obecność, odpowiadająca za ochronę przed drobnoustrojami, nie oznacza, że przy jej braku tej ochrony nie ma. Jednak zwłaszcza na początkowym

Najpopularniejsze błędne przekonania o waginalnym wieńcu

Wcześniej zostały wspomniane popularne mity związane m.in. z przekonaniem, że każdy seks narusza jej integralność. W praktyce jednak tak nie jest. Podobnie jak brak krwi podczas seksu nie oznacza, że kobieta nie była dziewicą. Zdaniem niektórych świadczy o tym również ciasny otwór pochwowy, co również jest błędne, ponieważ jej ucisk jest zależny od skurczy mięśni dna miednicy, nie zaś od tego, czy kobieta ma nienaruszoną błonę dziewiczą. Mięśnie te mogą być w napięciu nawet pomimo regularnego stresu.


Zobacz także:

Sprawdź!
Genofobia – zrozumieć niepojęty lęk przed seksem

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
po co facet utrzymuje kontakt z byłą

Po co facet utrzymuje kontakt z byłą?

Next Article

Czym jest transwestytyzm fetyszystyczny. Czy to zaburzenie płci?