poranny wzwód

Mechanizm erekcji i poranny wzwód. Nocne erekcje członka. Czy brak porannej erekcji jest problemem?

Zjawisko porannej erekcji jest niezwykle naturalnym i typowym objawem nie tylko dorastania, ale i dorosłości. Wciąż jednak nie wiadomo w pełni, co powoduje poranny wzwód. Sprawdź, co wiemy o tym zjawisku do tej pory!

Nasz organizm jest aktywny podczas snu. Wiemy o tym nie tylko poprzez nocne zmienianie pozycji, ale również poprzez obserwację swojego ciała. Jednym z charakterystycznych objawów jest poranny wzwód, stan nieobcy każdemu zdrowemu mężczyźnie. Są jednak sytuacje, kiedy jego obecność jest naturalna, a także w pełni zrozumiałe jest jego zanikanie. Czy jednak brak nocnej erekcji jest powodem do zmartwień?

Libido i mechanizm erekcji

Pod terminem wzwodu ujmuje się stan wyraźnego powiększenia i usztywnienia prącia, który dzięki temu pozwala na współżycie. Z zasady proces ten polega na tym, że członek zwiększa swoją wielkość i sztywność w wyniki napływu krwi do ciał jamistych, co pobudza ośrodek erekcji w mózgu. Na podstawie sygnałów wysyłanych przez mózg receptory powodują rozkurcze bądź skurcze mięśni gładkich. W całym procenie istotną rolę odgrywa m.in. dopamina, serotonina oraz noradrenalina.

Poranny wzwód – przyczyny

Co do zasady wystąpienie erekcji rano w znacznej mierze może być związane z przebiegiem snu. W związku z tym, że w fazie REM podczas marzeń sennych zmniejsza się poziom obecnej w organizmie noradrenaliny. Ta zazwyczaj w ciągu dnia blokuje wystąpienie erekcji. Choć mężczyzna erekcji może mieć zwykle około 3-4 razy w ciągu nocy, zwykle pamiętamy ostatnią z nich, ponieważ pojawia się o poranku. Ocenia się, że ten typ nocnego podniecenia seksualnego ma podłoże psychogenne. Dlaczego? Z zasady obniżonemu poziomowi noradrenaliny towarzyszą obrazy pojawiające się podczas śnienia. Zaznacza się również to, że ośrodek erekcji i prącie może być pobudzone poprzez dopływ większej ilości krwi, co wiąże się z uwalnianiem tlenku azotu właśnie podczas fazy snu REM. Napływ krwi jest podstawowym czynnikiem, jaki w ogóle umożliwia wystąpienie porannego wzwodu. Problemy ze wzwodem zazwyczaj są powiązane z zaburzeniami właśnie w tym obszarach.

Sprawdź!
Przedłużająca się erekcja i bolesny wzwód. Czym jest priapizm i jak urologia pozwala go leczyć ?

Fazy i etapy pobudzenia członka

Wskazuje się kilka etapów związanych z męskim narządem płciowym. Wskazuje się tu:

 1. Fazę spoczynku — stosunek przepływania krwi do ciał prącia jest równy odpływowi.
 2. Fazę obrzmienia — zaczyna przypływać więcej krwi, co jest efektem rozkurczania się tętniczek w ciele jamistym. Naczynia żylne (ich ścianki) zamykają się, zatrzymując w ten sposób krew wewnątrz prącia.
 3. Fazę usztywnienia — stała ilość krwi w prąciu przekracza ilość w fazie spoczynku nawet dwudziesto- lub trzydziestokrotnie.
 4. Fazę wiotczenia — dominować zaczyna odpływ krwi, co powoduje opadanie penisa i powrót do fazy spoczynkowej.

Rodzaje nabrzmienia członka

Wskazuje się, że sygnał z okolic erogennych nie jest jedynym źródłem pojawiania się stanu nabrzmienia penisa. Choć jest to stan naturalny, erekcja może być również wywołana wyobrażeniami o charakterze wytwórczym bądź odtwórczym. W takim przypadku to kora mózgowa zajmuje się wytwarzaniem bodźców opartych o nasze wyobrażenia. Co więcej, za pobudzenie może również odpowiadać ośrodek w rdzeniu kręgowym, który może wysyłać informację o pobudzeniu wprost do przyrodzenia.

Przyczyny porannej erekcji – testosteron i parcie na pęcherz

Nie ma wątpliwości, że przyczyny porannych wzwodów są również powiązane bezpośrednio z poziomem testosteronu. Jest to płciowy, męski hormon, którego stężenie jest największe właśnie bezpośrednio po przebudzeniu. Choć, jak zostało to zaznaczone, nie mamy jeszcze pełnej wiedzy o dokładnych przyczynach erekcji o poranku, naukowcy nie mają wątpliwości, że testosteron jest tu kluczowy.

Nocne wzwody i seksomnia – kiedy należy się martwić?

Specyficzną formą nocnej aktywności z pewnością jest seksomnia, czyli podejmowanie aktywności seksualnej w trakcie snu. Zaburzenie to objawia się nie tylko erekcją o poranku, ale również aktywnym podejmowaniem stosunku płciowego. Co więcej, osoba, której to dotknęło po przebudzeniu, nie pamięta sytuacji lub ma jedynie jej przebłyski. Wystąpienie tego zjawiska wymaga podjęcia aktywnego leczenia u neurologa oraz psychiatry.

Sprawdź!
Jak leczyć seksoholizm – od zrozumienia do zmiany

Brak porannej erekcji – co to powoduje i czy brak wzwodu jest powodem do niepokoju?

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, z czego wynika długotrwały brak porannego wzwodu. Co do zasady pojedyncze przypadki jego niewystępowania nie świadczą o niczym niepokojącym. Jednak co najmniej kilkudniowy brak erekcji może świadczyć o zaburzeniach wzwodu. Kilka czynników może powodować brak prawidłowego funkcjonowania narządów płciowych, a zatem i zaburzenia erekcji. Są to przede wszystkim:

 • silny, długotrwały stres,
 • zmęczenie organizmu,
 • niewystarczająca ilość snu,
 • niewłaściwa dieta,
 • stosowanie używek — alkoholu, papierosów oraz narkotyków.

Z zasady wszystko, co ma niekorzystny wpływ na libido, również dotknie naszej sfery seksualnej i będzie oznaczać problemy z erekcją. Jednak czy zawsze brak sztywnego członka o poranku jest tak dużym problemem?

Kiedy ograniczeniu podlegają nocne wzwody?

Co do zasady ograniczenie to pojawia się wraz z wiekiem panów. Utrzymanie pełnego porannego wzwodu członka jest coraz trudniejsze z wielu przyczyn. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn w wieku podeszłym, u których przepływ krwi oraz stężenie testosteronu są wyraźnie ograniczone. Na taki stan rzeczy może wpłynąć również szereg innych czynników. Wymienia się tu przede wszystkim otyłość, niezdrowy tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Na nieprawidłowości w znacznym stopniu może również wpływać dyslipidemia, a także szereg innych schorzeń. Tu przede wszystkim wymienia się:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • cukrzycę,
 • niewydolność wątroby lub nerek,
 • niedobór testosteronu lub hormonu wzrostu,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zaburzenia lękowe,
 • depresję.

Choć problem dotyka przede wszystkim starszych mężczyzn, nagromadzenie się różnych czynników może sprawić, że przypadłość dotknie również zdrowia seksualnego młodszych panów.

Co przy występowaniu zaburzeń?

Dokładnych przyczyn występowania problemu może być wiele. Poza powyższymi na znaczeniu mogą mieć niektóre operacje w okolicy krocza i miednicy mniejszej, a także urazy rdzenia kręgowego. Na sprawność seksualną mogą mieć wpływ różnego rodzaju leki hormonalne, psychotropowe, znieczulające, przeciwdepresyjne, przeciwalergiczne, zmniejszające ciśnienie oraz leki onkologiczne. Niezależnie od przyczyny najlepiej jest udać się do specjalisty, czyli urologa, seksuologa bądź lekarza rodzinnego. W toku wywiadu lekarskiego i po przeprowadzeniu podstawowych badań będzie można poznać przyczyny braku porannego wzwodu, a także zaplanuje się odpowiednie jego leczenie.


Sprawdź!
Zakleszczenie ludzi podczas stosunku — czym jest penis captivus? Co oznacza zakleszczenie podczas seksu w pochwie?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
seks z koleżanką

Seks z koleżanką lub kolegą – czy warto spełnić taką fantazję erotyczną? Jak ustalić zasady relacji?

Next Article
fantazje seksualne

Odkryj najczęstsze fantazje seksualne kobiet i mężczyzn. Poznaj swoją seksualność!