jak się odkochać

Jak się odkochać i zapomnieć o rozstaniu. Psychologia relacji

Mnóstwo osób w wielu rozmaitych okolicznościach zastanawia się, jak się odkochać. Brak spełnienia w tym jednym związku to jeszcze nie koniec świata. Przeczytaj nasz tekst, a łatwiej zrozumiesz targające tobą emocje i odzyskasz radość z życia!

Zapamiętaj! Najważniejsze informacje

 • Nie ma jednej uniwersalnej, skutecznej w każdym przypadku metody na to, jak się odkochać i wrócić do emocjonalnej równowagi.
 • Zakochanie i odkochanie to złożone procesy emocjonalne. W grę wchodzi nie tylko psychologia, ale też biologia (hormony).
 • Zaakceptuj ból i inne trudne emocje. Negowanie i tłumienie negatywnych uczuć zazwyczaj tylko pogłębia ból.
 • Szukaj wsparcia w innych, nie zamykaj się w sobie. Porozmawiaj o swoich uczuciach z kimś, kto cię zrozumie (przyjaciele, rodzice, terapeuci, psycholodzy).
 • Znalezienie nowego hobby lub zainteresowania może pomóc ci odwrócić swoje myśli od bólu i skierować je w bardziej pozytywnym kierunku.
 • Daj sobie czas – proces odkochania niezwykle rzadko jest natychmiastowy.

Jak się szybko odkochać i zapomnieć o rozstaniu. Porady po zerwaniu

Rozstanie to zawsze trudne doświadczenie, które nierzadko stawia nas przed pytaniem „jak się odkochać i zapomnieć o byłym partnerze lub partnerce?”. Często chcesz szybko zapomnieć o ukochanej osobie, ale zazwyczaj nie jest to takie proste. Czas leczy rany, ale wiedza, jak radzić sobie z tym bólem, może pomóc zapomnieć o ex.

Proces odkochania, podobnie jak zakochiwanie się, jest złożonym i osobistym doświadczeniem. Choć każda sytuacja jest inna, istnieją pewne kroki, które mogą pomóc ci w drodze do odkochania się. Zacznij od akceptacji bólu po rozstaniu. Rozstanie często niesie ze sobą smutek i żal, a negowanie tych uczuć może jedynie pogłębić twój ból. Postaraj się po prostu uznać te uczucia i pozwól sobie na ich przeżywanie. Tłumienie negatywnych emocji często sprawia, że później wracają z większą siłą.

Sprawdź!
Jak znaleźć dziewczynę? Sprawdź, gdzie można poznać wybrankę serca

Wskazówki dla dziewczyn. Jak się odkochać w chłopaku?

Jeśli jesteś zakochana w facecie, który nie odwzajemnia w pełni twoich uczuć i zaangażowania, zastanów się, co tak naprawdę kochasz w tej osobie. Czy jest to rzeczywiste „ja” tej osoby, czy może to, kim chciałabyś, aby był? Czy jesteś zakochana w kimś, kto naprawdę cię szanuje i kocha, czy w kimś, kto cię rani? Będziesz mieć dużo czasu na przemyślenia, czy to, co dawałaś, było warte tego, co w zamian otrzymywałaś.

Jeżeli ból związany z niespełnioną miłością jest zbyt wielki, pamiętaj, że nie jesteś sama. Rozmawiaj o swoich uczuciach z kimś, kto cię zrozumie – to może być przyjaciółka, rodzic czy profesjonalny doradca. Ważne jest, aby nie zamykać się w sobie. Znalezienie wsparcia u innych osób, które przeżyły podobne doświadczenia, może być bardzo pomocne.

Sposoby dla chłopaków. Jak się odkochać w dziewczynie?

Również dla młodszych i starszych mężczyzn pozbieranie się po nieudanym związku może być wyzwaniem. W takiej sytuacji ważne jest, aby pozwolić sobie na przepracowanie tych silnych uczuć. Często łatwo jest zanurzyć się w pracy, zamiast skonfrontować się z emocjami, ale to tylko odroczy moment, kiedy będziesz musiał stawić czoła swoim uczuciom.

Jednym ze skutecznych sposobów na radzenie sobie z nieszczęśliwą miłością jest znalezienie nowego hobby lub zainteresowania. Zajmij się czymś, co sprawia ci przyjemność i pomaga skierować myśli w innym kierunku. Może to być cokolwiek, co sprawia ci radość:

 • nauka nowego języka;
 • bieganie, pływanie i inne sporty;
 • malowanie;
 • słuchanie muzyki;
 • gra na gitarze;
 • oglądanie filmów, seriali.

Jak się odkochać w przyjacielu, koleżance – nieodwzajemniona miłość

Być może spotkało cię doświadczenie nieodwzajemnionej miłości do przyjaciela, przyjaciółki, koleżanki czy kolegi z pracy, ze szkoły itd. Sytuacja, kiedy zakochujesz się w osobie, którą często widujesz, jest szczególnie trudna:

 • z jednej strony chcesz przenieść relacje na wyższy poziom i stworzyć związek;
 • z drugiej strony obawiasz się, że wyznanie uczucia może zniszczyć cenne relacje lub narazić na wyśmianie.
Sprawdź!
Jak radzić sobie z zazdrością? Chorobliwa zazdrość w związku – nadmiernie zazdrosny partner

Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest stawienie czoła rzeczywistości i uświadomienie sobie, że miłość nie zawsze jest odwzajemniona. Musisz zaakceptować, że niezależnie od tego, jak silne uczucie żywisz, nie zawsze możecie być razem – np. w sytuacji, gdy twoja niedoszła druga połówka jest w szczęśliwym związku z kimś innym. Wtedy najlepiej jest ograniczyć wasze spotkania do minimum, choćby do relacji czysto zawodowych. Czasem warto zupełnie przerwać kontakt (tymczasowo lub nawet na zawsze), aby dać sobie czas na odkochanie.

Natura zakochania – psychologia relacji, biologiczny stan organizmu

Zakochaniu towarzyszą mierzalne procesy chemiczne, które zachodzą w mózgu. Gdy się zakochujesz, twój organizm produkuje większą ilość hormonów – m.in. dopaminy, oksytocyny czy fenyloetyloaminy. Te substancje powodują, że czujemy się szczęśliwi, podekscytowani i często wpadamy w rodzaj „wybuchu” emocji. Wybranie świętego Walentego na patrona zarówno zakochanych, jak i chorych psychicznie, było wyjątkowo celne.

Jak się odkochać, kiedy ciało wręcz szaleje? Psychologia relacji jest równie ważna. Ważne jest, aby zrozumieć, że zakochanie to zazwyczaj tylko początkowa faza relacji, która z czasem może przerodzić się w głębszą miłość, ale może również zakończyć się „otrzeźwieniem”. Wiele związków nie wytrzymuje próby czasu, gdy biologiczne zakochanie w końcu przemija. To, jak przebiegnie ta transformacja, zależy od wielu czynników, w tym:

 • wzajemności uczuć;
 • dopasowania;
 • zbieżności oczekiwań;
 • gotowości na trwały związek.

10 sposobów na to, jak się odkochać i poznać kogoś nowego

 1. Udzielaj się w mediach społecznościowych. Poznaj nowych ludzi, dziel się swoimi pasjami.
 2. Pozwól sobie na żałobę, odczuwanie smutku po rozstaniu. Nie zamykaj tych uczuć w sobie.
 3. Poznaj nowe miejsca i unikaj tych, które cię pamiętają o byłym partnerze.
 4. Prowadź dziennik. Weź kartkę i napisz, co ci leży na sercu – od razu zrobi ci się lżej. A papier zawsze możesz podrzeć lub spalić.
 5. Daj sobie czas. Na przemyślenia, odpoczynek, wir imprez… ale nie podejmuj pochopnych decyzji, których możesz potem żałować.
 6. Unikaj kontaktu z ex. Przez jakiś czas najlepiej zrezygnować z rozmów i spotkań.
 7. Rozwijaj nowe hobby. Zainteresowania i pasje mogą być świetną formą terapii.
 8. Porozmawiaj o tym z kimś. Wsparcie innych to klucz do zdrowia emocjonalnego.
 9. Spróbuj terapii. Jeśli czujesz, że nie możesz sobie poradzić, szukaj profesjonalnej pomocy.
 10. Daj sobie szansę na uczucie miłości. Kiedy będziesz na to gotowa/gotowy, otwórz się na nowy związek.
Sprawdź!
Fazy po rozstaniu u faceta. Zachowanie mężczyzny zaraz po rozstaniu

Pamiętaj, że każda sytuacja jest wyjątkowa i to, co pomaga jednej osobie, może nie działać u innej. Ważne jest, aby znaleźć to, co zadziała dla ciebie.

W odkochiwaniu się duże znaczenie może mieć samotność

Czas spędzony sam na sam ze sobą po rozstaniu może być kluczowy dla tego, jak się odkochać. Jest to czas, kiedy możesz:

 • zastanowić się nad tym, czego naprawdę chcesz;
 • nauczyć się więcej o sobie;
 • zrozumieć, co poszło nie tak w poprzedniej relacji.

Choć samotność może początkowo wydawać się trudna, może to być również okres wielkiego rozwoju osobistego. Staraj się odkrywać siebie, swoje pasje, zainteresowania i to, czego naprawdę szukasz w związkach. Przez ten czas możesz zauważyć, że stajesz się silniejsza/silniejszy i bardziej niezależna/niezależny, co może pomóc ci w budowaniu zdrowszych relacji w przyszłości.Zobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Formikofilia

Formikofilia to nietypowy sposób na satysfakcję seksualną. Jaki udział mają tutaj owady?

Next Article
bdsm

BDSM dla początkujących. Sprawdź, czym są relacje BDSM oraz poznaj wskazówki dotyczące akcesoriów i praktyk