bdsm

BDSM dla początkujących. Sprawdź, czym są relacje BDSM oraz poznaj wskazówki dotyczące akcesoriów i praktyk

BDSM jest dla części osób zagadkowym skrótowcem, a dla innych – niebezpieczną zabawą. Jeżeli zastanawiasz się, czym są relacje BDSM i czy rzeczywiście mogą stanowić zagrożenie, zapoznaj się z naszym tekstem.

Chociaż praktyki BDSM nie są nowym zjawiskiem, nie da się ukryć, że bardzo duży rozgłos zyskały dopiero w ciągu ostatniej dekady – głównie za sprawą publikacji słynnej trylogii autorstwa E. L. James. Wielu badaczy zwracało uwagę, że książki (chociaż budzą bardzo skrajne emocje), pomogły otworzyć się wielu osobom na zupełnie nowe seksualne doświadczenia. Tym samym coraz bardziej wzrastało zainteresowanie BDSM, akcesoriami do praktyk i zasadami, jakie panują w tym „świecie”. Jeżeli i ciebie interesuje ten temat, zapoznaj się z poniższym artykułem!

Czym jest BDSM?

Skrótowiec BDSM pochodzi od angielskich słów bondage, discipline/domination, submission/sadism, masochism (krępowanie, dyscyplina/dominacja, uległość/sadyzm i masochizm). Może odnosić się zarówno do pojedynczych, okazjonalnych praktyk, jak i całego stylu życia podporządkowanego powyższym czynnościom, które z reguły mają erotyczny charakter. Spektrum relacji i działań jest bardzo szerokie. Osoby, które się w nie angażują, nie muszą (chociaż mogą) korzystać ze wszystkich aspektów BDSM.

Co dokładnie oznaczają poszczególne elementy BDSM?

 • Bondage, czyli krępowanie – oznacza to fizyczne (np. przy pomocy kajdanek lub lin) oraz psychiczne (rozkazy) unieruchamianie partnera lub partnerki.
 • Discipline, czyli dyscyplina – polega na ustaleniu przez partnerów reguł i ich późniejszego przestrzegania. Może to dotyczyć takich aspektów jak np. odzywanie się w konkretnych momentach, powstrzymywanie się od orgazmu itp.
 • Domination&Submission, czyli dominacja i uległość – relacja, w której jedna ze stron jest osobą dominującą, a druga uległą.
 • Sadism&Masochism, czyli sadyzm i masochizm – działania, mające na celu zadawanie bólu i poddawanie się mu.
Sprawdź!
Jak zrobić striptiz w domu? Praktyczne porady, jak urządzić niezapomniany pokaz!

Czy BDSM oznacza przemoc?

Chociaż BDSM może zawierać w sobie elementy dominacji czy działań sadystycznych, mają one charakter konsensualny. W praktykach biorą udział dorosłe, w pełni świadome i wyrażające entuzjastyczną zgodę osoby. Ustalanie konkretnych reguł dotyczących bezpieczeństwa i dopuszczalnych czynności jest bardzo ważną częścią związków osób, które angażują się w BDSM. Nadużycia, jeżeli pojawiają się w takich relacjach, nie są powiązane z samym BDSM – winę ponoszą za nią ludzie stosujący przemoc.

BDSM dla początkujących – od czego zacząć?

Jeżeli BDSM wydaje ci się interesujące i zastanawiasz się nad wprowadzaniem jego elementów do swojego życia seksualnego, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Dowolność wyboru

Wiele osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z wprowadzaniem nowych elementów erotycznych, obawia się, że nie zostaną przyjęte przez społeczność BDSM. Jak w przypadku wielu grup, w tej także zdarzają się puryści, którzy jedne praktyki stawiają wyżej, niż inne. Warto jednak wiedzieć, że są to niechlubne przypadki, a samo BDSM oferuje dużą dowolność w kwestii wyboru.

Nie każdy aspekt BDSM musi być wprowadzany przez ciebie w życie. Dla jednych dopuszczalne będzie wyłącznie element krępowania, dla innych sadomasochizm, a jeszcze kolejne osoby podniecać będzie możliwość praktykowania “całego zestawu”. Podobnie ma się sprawa dotycząca poszczególnych zachowań. Przeżywanie przyjemności podczas zabaw w dominację i uległość nie musi wiązać się z kneblowaniem czy zadawaniem razów batem – scenariusz praktyk tworzycie ty i twoja druga połówka. Krótko mówiąc, nie istnieje jedna właściwa droga do czerpania rozkoszy z BDSM.

Zachowaj otwarty umysł

Podobnie jak ty nie chciałbyś, aby ktoś negatywnie oceniał twoje poczynania w sypialni, tak i większość osób nie chce być za nie krytykowana. Wchodzenie w świat BDSM wiąże się z zachowaniem otwartej głowy i nieocenianiem innych praktyk niż twoje własne.

Sprawdź!
Seks w samochodzie – odrobina pikanterii dla związku. Poznaj garść praktycznych porad, jak uprawiać seks w aucie i czy grozi Ci za to mandat

Miej w pamięci, że poszczególne zachowania i upodobania w seksie mogą ewoluuować i zmieniać się przez całe życie. Nawet jeśli dana czynność nie interesuje cię w danym momencie, nie oznacza to, że w przyszłości twoje uczucia nie ulegną przeistoczeniu. Nie zamykaj się zatem kategorycznie na poszczególne praktyki, bo możesz przegapić coś naprawdę niezwykłego!

Działaj powoli

Rzucanie się na głęboką wodę nie jest polecane w przypadku większości aktywności erotycznych. Podobnie z BDSM – ważne jest, aby podchodzić do nowych rzeczy stopniowo i z wyczuciem. Sprawdzaj, które elementy rzeczywiście sprawiają ci przyjemność, eksperymentuj z różnymi akcesoriami i materiałami.

Pamiętaj też, że między fantazją a rzeczywistością droga jest często odległa. Coś, co wydaje ci się atrakcyjne w twojej wyobraźni, niekoniecznie musi być takie w praktyce.

Omów swoje pragnienia z partnerem

Otwarta komunikacja jest jedną z najważniejszych rzeczy w BDSM. Dlatego, zanim zaczniesz wprowadzać jego poszczególne elementy w życie, powinieneś odbyć szczerą rozmowę z partnerem. Podczas niej sprawdzicie, czy wasze fantazje pokrywają się ze sobą, ustalicie, od których czynności chcecie zacząć, jakich akcesoriów będziecie używać itd.

Praktyki BDSM wśród wielu osób nadal funkcjonują jako coś nietypowego, do czego trzeba zachować dystans. Dlatego komunikowanie swoich fantazji może początkowo spotkać się z oporem – musisz przygotować się na to, że w przypadku twojego partnera również może się tak zdarzyć. Z drugiej strony, bez rozmowy szansa na zrealizowanie twojego wymarzonego, erotycznego scenariuszu, spadnie do zera – warto zatem zaryzykować!

Ustalcie szczegóły

Lektura książki “50 Twarzy Greya” wzbudziła w wielu osobach przekonanie, że przed zaangażowaniem się w BDSM, należy sporządzić kontrakt, ściśle określający wszystkie szczegóły danej relacji. I chociaż nie jest to prawda, a umowa nie jest wymogiem, ustalenie detali jest bardzo ważne. Co warto przedyskutować?

 • Co jest dopuszczalne – rozmowa o praktykach, jak i gadżetach jest niezbędna, dla ustalenia, które z elementów was najbardziej interesują i, które bierzecie pod uwagę w trakcie zabawy. Niektórzy polecają sporządzenie listy, na którą wpiszecie poszczególne akcesoria i scenariusze. Następnie określcie, które wzbudzają w was największe pożądanie, które bylibyście skłonni spróbować i w końcu, które w ogóle was nie interesują. Sporządzając taką listę będzie wam łatwiej dojść do porozumienia.
 • Granice i “słowo bezpieczeństwa” – rozpoczęcie przygody z BDSM musi wiązać się z omówieniem granic dotyczących poszczególnych praktyk. Zawiera się w tym słynne safe word, czyli “słowo bezpieczeństwa”. Polega to na zasygnalizowaniu przez partnera (werbalnie lub pozawerbalne), dyskomfortu podczas zabawy. Wówczas, zależnie od sygnału, zmienia się np. natężenie czynności lub całkowicie ją przerywa. Ustalenie granic i “słowa bezpieczeństwa” jest gwarantem psychicznego komfortu.
Sprawdź!
Punkt G u mężczyzny. Erotyczna stymulacja prostaty partnera

Akcesoria BDSM – przykłady

Gadżety do praktyk BDSM kojarzą się głównie z dwoma materiałami: lateksem oraz skórą. Chociaż produkty z nich wykonane rzeczywiście są bardzo popularne i często można się z nimi zetknąć, warto pamiętać, że rynek gadżetów stale się rozwija. Producenci akcesorium do BDSM dostosowują się do trendów oraz nowych oczekiwań klientów; dzięki temu obecnie można wypróbować produkty wykonane w przeróżnych kształtach, kolorach i z materiałów. Jeżeli zatem skóra lub lateks nie odpowiadają ci z powodów czuciowych, czy estetycznych, wybierz np. satynę, poliester, silikon medyczny.

Jakie gadżety erotyczne do BDSM wyróżnia się najczęściej?

 • Opaski na oczy – deprywacja sensoryczna przy pomocy opasek jest bardzo popularnym elementem erotycznych zabaw. Chociaż nie należą one wyłącznie do praktyk BDSM, często są w nich wykorzystywane.
 • Kajdanki, liny, taśmy – te akcesoria należą do wiązania i krępowania ciała. O ile stosowanie kajdanek jest dość intuicyjne, do używania lin potrzeba zapoznania się z instruktażami i praktyki;
 • Knebel – jest to przedmiot wkładany do ust, który ma na celu utrudnić lub powstrzymać przed mówieniem. Bardzo często stosuje się go podczas zabawy z wiązaniem i unieruchamianiem partnera;
 • Bicze, paletki i baty – tzw. gadżety do klapsów, służą zadawaniu bólu partnerowi lub partnerce;
 • Obroże na szyję, uprzęże i smycze – akcesoria często wykorzystywane do role-playingu (odgrywania ról), zakładane na ciało partnera.

Powyższe akcesoria to oczywiście zaledwie mały wycinek tego, z czego korzystają osoby praktykujące BDSM. Aktywności i rodzajów relacji jest bardzo wiele, podobnie jak gadżetów erotycznych, które można w nich stosować.

Przygoda z BDSM – przykładowe praktyki

Wiele par, które rozpoczynają swoją przygodę z BDSM, mogą początkowo poczuć się zagubione. Nic dziwnego, jest to bowiem bardzo bogate i nietuzinkowe spektrum działań seksualnych, których nie obwiązują żadne sztywne ramy. Nieograniczony wybór bywa dla niektórych przytłaczający.

Sprawdź!
Pozycja kwiat lotosu – egzotyczne inspiracje seksualne z Kamasutry

Można jednak zauważyć, że kilka scenariuszów zabaw BDSM cieszy się większą powszechnością, niż inne. Należą do nich m.in.:

 • Wchodzenie w role – np. jedna osoba jest w zabawie dominująca, druga odgrywa rolę osoby uległej. Takie relacje mogę ograniczać się wyłącznie do zabaw w sypialni lub wychodzić poza nią – wówczas para stosuje się do ustalonych zasad także podczas codziennych, niezwiązanych z seksem czynności.
 • Przebieranki – często wiąże się z odgrywaniem ról, np. nauczycielki i ucznia, złodzieja i policjanta, lekarza i pielęgniarki itp.
 • Zabawy gorącym woskiem – uczucie lania rozgrzanego wosku ze świecy na skórę dla wielu osób wiąże się z przyjemnym, podniecającym bólem.
 • Dawanie klapsów – jeden z popularniejszych elementów praktyk BDSM. Klapsy mogą być zarówno karą za niesubordynację, jak i źródłem przyjemności dla tego, kto je otrzymuje. Do klapsów można dodawać inne elementy, jak deprywację sensoryczną (opaska), kulki gejszy, stymulację przy pomocy wibratora lub dildo itd.
 • Krępowanie ciała – może to odnosić się zarówno do przykucia partnera do ramy łóżka przy pomocy kajdanek, jak i Kinbaku Shibari, czyli krępowanie ciała linami w bardzo skomplikowany i wysublimowany sposób.
 • Breath play – z języka angielskiego “zabawa oddechem”, czyli kontrolowane podduszanie, to bardzo kontrowersyjna i specyficzna forma gier erotycznych. Chociaż potrafi być podniecająca i dająca olbrzymią rozkosz uczestniczącym w niej osobom, wiąże się z wysokim ryzykiem i powinna być traktowana z ogromną ostrożnością.

Seks BDSM – podsumowanie

Praktyki i relacje poruszone w naszym artykule to zaledwie wierzchołek olbrzymiej góry lodowej, jaką jest świat BDSM. Osoby zainteresowane poszczególnymi zagadnieniami i wprowadzaniem ich w swoje życie, gorąco zachęcamy do eksploracji i poznawania bogactwa, jakie kryje w sobie ten rodzaj zabaw. Niewykluczone, że dla wielu BDSM będzie zaledwie dobrym sposobem na urozmaicenie dotychczasowego życia intymnego, dla innych zaś – stylem życia.


Sprawdź!
W jakim wieku pierwszy raz? Wiek inicjacji seksualnej oraz problemy

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
jak się odkochać

Jak się odkochać i zapomnieć o rozstaniu. Psychologia relacji

Next Article
heteroseksualizm

Heteroseksualizm – charakterystyka najpowszechniejszej orientacji seksualnej