jak wyjść z toksycznego zwiazku

Jak wyjść z toksycznego związku – zrywanie niezdrowych relacji

Jak wyjść z toksycznego związku – jeżeli to pytanie przeszło ci przez głowę, to zapewne jesteś w relacji, romantycznej lub przyjacielskiej, w której druga osoba cię rani. Przekonaj się, jak rozpoznać toksyczny związek i z niego wyjść.

Tkwienie w niesatysfakcjonującej, niezdrowej relacji dotyczy niestety wielu osób. Na szczęście istnieją sposoby na zerwanie i całkowite odcięcie się od tego, kto nas krzywdzi. Sprawdź, jak wyjść z toksycznego związku i zadbać o swoje zdrowie i szczęście.

Toksyczny związek: jak go rozpoznać?

Toksyczny związek to, najprościej mówiąc, relacja, w której jedna z zaangażowanych w nią osób wykorzystuje swoją władzę na drugą. Kontrolując ją, często ją krzywdzi, świadomie lub bezwiednie. Związek może mieć zarówno charakter platoniczny, jak i romantyczny, a co ciekawe toksyczne bywają także związki pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Chociaż każda toksyczna relacja jest inna, do ich wspólnych, najczęściej pojawiających się cech można zaliczyć m.in.:
  • brak szacunku do drugiej osoby – częste wyzwiska i lekceważenie to niechybny sygnał, że związek, w którym się znaleźliśmy, może być toksyczny;
  • kontrola – narzucanie ograniczeń przez jedną osobę (np. zakazywanie kontaktów z innymi ludźmi, śledzenie, nadmierne wypytywanie i kontrolowanie innych relacji) świadczy o zaburzeniu władzy w danej relacji, co nie jest zdrowe dla żadnej ze stron;
  • agresja – przemoc fizyczna, emocjonalna, psychiczna i finansowa zdecydowanie wskazują na toksyczność danego związku;
  • oszustwo, kłamstwo, zdrada – toksyczne relacje często wiążą się z zatajaniem ważnych informacji, kłamstwami, które mają działać na korzyść tylko jednej z osób. Nierzadko wiążą się także ze wdawaniem się w romanse. Wiele ofiar toksycznych relacji musi przechodzić przez liczne, trudne etapy po zdradzie męża lub żony;
  • nadmierna krytyka – np. umniejszanie czyichś osiągnięć, jawne ignorowanie sukcesów, porównywanie z innymi;
  • niezdrowa rywalizacja – rywalizacja, która wynika wyłącznie z chęci pognębienia drugiej osoby i wywyższenia się nad nią, zdecydowanie wskazuje na niezdrowy związek.
Sprawdź!
Zazdrość w związku – czym jest spowodowana? Jak chorobliwa zazdrość potrafi zniszczyć związek?

Jak wyjść z toksycznego związku?

Wyjście z toksycznego związku jest bardzo trudne. Wymaga ogromnego samozaparcia i pracy, jednak jest to jak najbardziej możliwe. Kilka kroków, które pomogą w zerwaniu toksycznej relacji, to:

  1. Uświadomienie sobie, że związek, w którym się znajdujesz, jest niezdrowy. To pierwszy, a jednocześnie jeden z najtrudniejszych etapów. Często nawet nie wiemy, że mamy do czynienia z osobą toksyczną, a związek z nią jest wyniszczający. Uważne obserwowanie innych, zdrowych relacji pozwoli ci dostrzec, jak zachowuje się mąż, który nie kocha lub rodzic, który manipuluje swoim dzieckiem.
  2. Znalezienie wsparcia – przed zerwaniem toksycznej relacji warto poszukać osób, które udzielą nam pomocy. Mogą to być specjalne grupy wsparcia, przyjaciele, rodzina itp.
  3. Ustalenie planu – nawet jeżeli osoba, z którą jesteśmy w toksycznym związku, nie zachowuje się agresywnie, ustalenie dalszego działania po rozstaniu jest bardzo wskazane. Plan może obejmować zarówno znalezienie nowego lokum, jak i zaplanowanie psychoterapii.
  4. Zgłoszenie przemocy – jeżeli doświadczasz przemocy ze strony toksycznego partnera, konieczne jest zgłoszenie tego odpowiednim służbom. W przypadku zerwania reakcja drugiej osoby jest trudna do przewidzenia, dlatego zgłoszenie przemocy na policję czy w ośrodku pomocy jest niezbędne dla zachowania minimum bezpieczeństwa.

Zerwanie toksycznej relacji – dalsze działania

Zerwanie toksycznej relacji, chociaż trudne, jest także krokiem w dobrym kierunku. Chociaż początkowo możesz czuć smutek, tęsknotę, a nawet wyrzuty sumienia, z czasem zaczniesz dostrzegać plusy tej sytuacji. Skupienie się na swoich potrzebach i emocjach pomoże ci przetrwać pierwszy, najtrudniejszy etap. Z czasem nawiążesz także nowe relacje, które przyniosą ci radość.

Pamiętaj, że proces wychodzenia z relacji, która była toksyczna, może być czasochłonny. Dlatego bardzo ważne jest, aby być cierpliwym.


Zobacz także:

Sprawdź!
Brak pociągu seksualnego w związku – z czego może wynikać oraz jak należy rozpoznać problem?

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
pedofilia

Pedofilia, czyli parafilia, która wywołuje społeczne potępienie

Next Article
datezone co to

Co to Datezone? Zanurz się w świat nowych doświadczeń towarzyskich!