promiskuityzm

Promiskuityzm – zaburzenie psychiczne, czy dobra zabawa z wieloma partnerami? Dowiedz się więcej o charakterze tych kontaktów seksualnych.

Definicja promiskuityzmu

Promiskuityzm, nazywany także czasami promiskuizmem, to rodzaj aktywności, który polega na angażowaniu się w częste kontakty seksualne, z wieloma różnymi partnerami. Czasami wiąże się również z bezkrytycznym podejściem do wyboru osoby, z którą chce się uprawiać seks.

Promiskuityzm niesie za sobą wiele niekoniecznie pozytywnych skojarzeń. Przypadkowy seks, pozbawiony emocjonalnej więzi, z wieloma partnerami jest przeciwieństwem wartości, najważniejszych w wielu kulturach: monogamia, powściągliwość, abstynencja aż do ślubu itd. Z tego powodu osoby, które się w niego angażują, często są postrzegane jako niemoralne i rozwiązłe, a niekiedy przypisuje się im także zaburzenia psychiczne.

Badania o zjawisku promiskuityzmu

Badania na temat promiskuityzmu wśród osób na całym świecie pokazują różne wyniki, w zależności od okresu, w którym je przeprowadzano oraz grup społecznych, do których należą respondenci.

Ciekawe wyniki przedstawiono w badaniu z lat 2006-2009, sfinansowanym przez firmę Dulux. Zgodnie z nimi największy odsetek partnerów seksualnych charakteryzował mężczyzn z Austrii – średnia wynosiła 29,3. Wśród kobiet największą liczbą partnerów seksualnych mogły pochwalić się Nowozelandki, u których średnia wynosiła 20,4.

Z kolei ogólnokrajowe badanie z 2007 r. przeprowadzane na terenie USA wykazało, że mężczyźni zgłaszali liczbę 7 partnerek płci żeńskiej, natomiast kobiety mówiły o ok. 4 partnerach. Co jednak ciekawe, osoby przeprowadzające badanie miały powody, aby przypuszczać, że mężczyźni celowo zawyżali swój “wynik”, kobiety natomiast podawały prawdziwą liczbę osób, z którymi uprawiały seks albo ją zaniżały.

Promiskuityzm kobiet i mężczyzn – różnice

Większość przeprowadzonych analiz sugeruje, że mężczyźni podają znacznie większą liczbę seksualnych podbojów niż kobiety. Badania z początku lat wskazują, że ok. 55% respondentów posiadało od 2 do 20 partnerek; współczesne analizy pokazują podobne wyniki. Co ciekawe, nie ma znaczenia, czy panowie angażują się oni w kontakty z płcią żeńską, czy męską. Zarówno mężczyźni homoseksualni, jak i heteroseksualni posiadają stosunkowo podobne wyniki jeśli chodzi o liczbę partnerów seksualnych.

Sprawdź!
Dysforia płciowa – jak niezgodność płciowa wpływa na psychikę. Dowiedz się wszystkiego o dysforii i jakie działania pozwalają ją zahamować

Nie da się ukryć, że promiskuityzm kobiecy budzi o wiele więcej kontrowersji. Przez wiele wieków płeć żeńską zawstydzano i wyzywano od najgorszych za angażowanie się w kontakty seksualne z osobą, z którą nie były związane. Przyczyn promiskuityzmu u kobiet dopatrywano się w opętaniach, a później chorobach psychicznych. Nawet współcześnie poszukuje się korelacji między promiskuityzmem żeńskim a traumą, lękami i depresją itp. Nic dziwnego, że większość pań niechętnie przyznaje się do angażowania się w kontakty seksualne z często zmienianymi partnerami. Jeszcze na początku lat 90 większość respondentek (kobiet hetero i homoseksualnych) wskazywało na angażowanie się w kontakty seksualne z niewielką liczbą partnerów.

Promiskuityzm a zdrowie seksualne

Podejmowanie częstych, przygodnych zbliżeń często uważane jest nie tylko za niemoralne, ale i niebezpieczne. Czy istnieje korelacja pomiędzy promiskuizmem a zakażeniami chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Niekoniecznie! Istnieją oczywiście analizy, które sugerują, że osoby mające kontakty seksualne z przypadkowymi partnerami są znacznie bardziej narażone na zachorowanie. Z drugiej strony w innych badaniach zwraca się uwagę, że powodem dla rozprzestrzeniania się chorób jest nie liczba partnerów, a raczej bezpieczeństwo podczas kontaktów seksualnych. Szansa na zachorowanie wzrasta w przypadku osób o niższym społeczno-ekonomicznym statusie.

Taką korelację zdają się to potwierdzać analizy, według których kraje rozwinięte charakteryzuje większa tolerancja dla promiskuityzmu, a jednocześnie mniejszy odsetek zachorowań, w przeciwieństwie do krajów rozwijających się.

Czy promiskuityzm jest tożsamy z zaburzeniem psychicznym?

Dość często zdarza się, że osoby o konserwatywnych poglądach, szczególnie te, które angażują się wyłącznie w monogamiczne relacje, stara się doszukiwać u uprawiających przygodny seks objawów chorób i zaburzeń psychicznych.

Znacząca część osób, które angażują się w przypadkowe kontakty seksualne, nie wykazuje żadnych objawów problemów natury psychicznej. Takie praktyki są jedynie dobrą i przede wszystkim w pełni świadomą zabawą. Zdarza się jednak, że promiskuityzm jest jednym z objawów niektórych zaburzeń, np. borderline, antyspołeczne zaburzenie osobowości, osobowość narcystyczna. Wówczas są to jednak impulsywne (a wręcz kompulsywne) działania, które mogą nieść za sobą niebezpieczne konsekwencje.

Sprawdź!
Hermafrodyta – kim jest osoba interseksualna?

Podejście religii do promiskuityzmu

Największe światowe religie, takie jak chrześcijaństwo czy judaizm wyraźnie potępiają kontaktów seksualnych z licznymi partnerami i partnerkami. Większość kapłanów uważa promiskuityzm za grzech i stanowczo odradza angażowanie się jakiekolwiek pozamałżeńskie zbliżenia. Istnieją oczywiście pewne wyjątki; niektóre religie, nawet odłamy chrześcijańskie dopuszczają możliwość ożenku mężczyzny z wieloma kobietami (islam, kościół mormonów, oraz, niekiedy hinduizm), co sprawia, że kontakty seksualne z licznymi partnerami jest możliwe dla płci męskiej.

Analizy dotyczące korelacji między liberalizacją i laicyzacją społeczeństwa a seksualnym wyzwoleniem, nie są w tym temacie zaskakujące. Wyraźnie widać, że im bardziej konserwatywne i religijne jest dane społeczeństwo, tym mniej osób angażuje się w promiskuityzm. Negatywne konotacje z kontaktami seksualnymi są na tyle silne, że, nawet jeżeli mają miejsce, stanowią temat tabu.

Promiskuityzm – podsumowanie

Dla wielu osób promiskuityzm jest zachowaniem seksualnym zdecydowanie negatywnym, wskazującym na zaburzenia psychiczne i/lub niemożność nawiązywania głębokich więzi uczuciowych. Tak naprawdę częste kontakty seksualne z wieloma partnerami nie wcale nie muszą kojarzyć się z czymś niemoralnym. Wiele kobiet i mężczyzn doskonale odnajduje się w relacjach opartych wyłącznie na przypadkowych zbliżeniach, które przynoszą im dobrą zabawę i sporą satysfakcję. Jeżeli ktoś wyraża świadomą zgodę na angażowanie się w promiskuityzm, nie ma w tym nic nagannego!


Zobacz także:

Sprawdź!
Transseksualizm – definicja, pochodzenie terminu oraz etiologia. Poznaj wszystko, co warto wiedzieć o transseksualności.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Jak komplementować dziewczynę

Jak komplementować dziewczynę? Jak prawić i używać oryginalnych komplementów? Najlepsze komplementy dla dziewczyny – TOP 10

Next Article
fetysz-rak

Fetysz rąk – co nas podnieca w dłoniach? Czy fantazja erotyczna może być objawem zaburzeń na tle seksualnym?