zaburzenia seksualności u dzieci

Zaburzenia seksualności u dzieci – rozwój seksualny dziecka oraz sygnały

Zaburzenia seksualności u dzieci często są niepoprawnie rozumiane. Masturbacja lub podglądanie rodziców to zjawiska zupełnie normalne. Są one częścią rozwoju seksualności dziecka. W takim razie jak rozpoznać zaburzenia? Dowiedz się więcej!

 

Zaburzenia seksualności u dzieci często nie są poprawnie rozpoznawane przez rodziców. Nic w tym dziwnego. Mało kto z nas ma odpowiednią wiedzę na ten temat. Seksualność ma wiele tajemnic, a szczególnie rozwój seksualny dzieci. Rodzice powinni jednak zgłębiać swoją wiedzę. Zaniedbania w tym temacie mogą w przyszłości mieć poważne konsekwencje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty. Będzie on w stanie sklasyfikować zachowania dziecka, które są naturalne. Zauważy on również patologie, pojawiające się w zachowaniu dziecka. Czytaj dalej!

Zaburzenia seksualności u dzieci – czym jest seksualność?

Zaburzenia seksualności u dzieci mogą się pojawić niespodziewanie. Najpierw spróbujmy przybliżyć jednak kwestię samej seksualności. Czym ona jest? Ciężko dokładnie zdefiniować tak szeroką dziedzinę. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo istotny element życia każdego człowieka. Jest to również koncepcja, która może być rozumiana na różnym poziomie. W kontekście seksualności możemy mówić o identyfikacji płciowej, orientacji seksualnej, postrzeganiu płci, intymność itp. Seksualność rozwija się praktycznie od momentu narodzenia.

Relacje dziecka z rodzicami a seksualność

Relacje z rodzicem są bardzo ważne. Warunkują praktycznie wszystkie sfery rozwoju dziecka. Bez odpowiednich relacji, opartych na zrozumieniu, zaufaniu oraz wsparciu dziecko nie będzie rozwijało się prawidłowo. Z tego powodu zdrowa relacja dziecko-rodzic powinna bazować na rozmowie. Niezależnie od wieku dziecka należy poświęcać mu czas oraz uwagę. Tłumaczyć świat w sposób dopasowany do jego aktualnych możliwości poznawczych. Seksualność również nie powinna być tematem tabu. W końcu to właśnie rodzic może pomóc w zrozumieniu tego skomplikowanego aspektu.

Sprawdź!
Efebofilia seksualna - zaburzenie czy karalne przestępstwo?

Czego nie należy się obawiać?

Niektórzy rodzice bywają wręcz przewrażliwieni. Odbierają oni wiele zupełnie normalnych zachowań, jako coś niewłaściwego. Może to mieć zły wpływ na dziecko, ponieważ będzie ono dorastało w przeświadczeniu, że robi coś złego. Rodzice powinni mieć świadomość, że nawet małe dzieci (w wieku około 5 lat) dotykają swoich genitaliów, masturbują się oraz nie mają skrępowania. Mogą dotykać innych oraz zadawać liczne pytania dotyczące seksualności. Przez takie zachowania dzieci poznają świat. Rodzic powinien nadzorować ten proces, a nie go zatrzymywać!

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę?

Zaburzenia seksualności u dzieci mogą się objawiać w różny sposób. Wszelkie zachowania autodestrukcyjne oraz kompulsywne powinny być sygnałem dla rodzica. Mowa tutaj dla przykładu o masturbacji, która często prowadzi do urazów. Sugeruje to zbyt dużą intensywność lub częstotliwość tego rodzaju praktyk. Podejrzana może być również nadmierna fascynacja tematami związanymi z seksualnością. Rozumie się przez to nie samą ciekawość, a bardziej naruszanie cielesności innych w celu badania swojej własnej seksualności. Sygnałem jest również wykorzystywanie zwierząt lub rówieśników.

Sygnały, które są poważnym alarmem!

Jest kilka czynności, które świadczą o tym, że rozwój seksualny może nie przebiegać prawidłowo. Jednym z częściej pojawiających się zachowań, które powinny niepokoić rodziców, jest przekładanie masturbacji ponad inne czynności. Sama masturbacja jest zupełnie normalna. Nie powinna ona jednak prowadzić do zaniedbywania np. życia towarzyskiego.

 

Zaburzenia seksualności u dzieci mogą pojawić się na różnych etapach rozwoju. Świadomi rodzice powinni obserwować proces rozwoju swojego dziecka oraz odpowiednio reagować. Muszą być oni częścią procesu. To oni odpowiadają na pierwsze pytania związane z seksualnością. To również oni swoją postawą pokazują, czym różnią się od siebie płcie. W przypadku niepokojących sygnałów należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. 


Sprawdź!
Parafilia, czyli zaburzenie preferencji seksualnych. Co warto wiedzieć?

Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
spirala domaciczna

Jak działa spirala domaciczna? Kto może korzystać z tego rodzaju antykoncepcji?

Next Article
seks z koleżanką

Seks z koleżanką lub kolegą – czy warto spełnić taką fantazję erotyczną? Jak ustalić zasady relacji?