rozwój seksualny dziecka

Rozwój seksualny dziecka – w jaki sposób małe dzieci poznają swoje ciało oraz płcie?

Rozwój seksualny dziecka nie powinien być tematem tabu. Rodzice unikają informacji na ten temat, ponieważ czują się niezręcznie, konfrontując się z taką wiedzą. Warto mieć świadomość procesów, które zachodzą podczas wychowywania. Jeżeli interesujesz się tematami rodzinnymi i dziećmi może Cię zainteresować również serwis Lupiko.pl.

Rozwój seksualny dziecka jest niezwykle fascynujący. To właśnie na wczesnych etapach człowiek poznaje swoje ciało, zderza się po raz pierwszy z seksualnością. Dla dorosłego człowieka jego seksualność jest niesamowicie istotnym aspektem życia. Widać to najlepiej na przykładzie osób, które mają problem ze swoją seksualnością. Tego rodzaju problemy potrafią zrujnować ich relacje z partnerami. Spójrzmy więc na proces rozwoju seksualnego dziecka, a następnie na to jak rozmawiać z dzieckiem o seksie. Miłej lektury!

Rozwój seksualny dziecka – jak rozumieć seksualność dziecka?

Zachowania seksualne występują już u niemowląt. Nie można więc stwierdzić, że seksualność jest czymś, co rozwija się w późniejszym czasie. Warto jednak pamiętać o tym, że rozwój seksualny jest bardzo mocno połączony z rozwoje emocjonalnym oraz społecznym. Dziecko ucząc się funkcjonowania w społeczeństwie oraz poznając własne ciało, tak na dobrą sprawę równocześnie rozwija swoją sferę seksualną. Dziecięcy okres rozwoju seksualnego powiązany jest z takimi kwestiami jak rozróżnianie płci, ról społecznych, cech, które będzie w przyszłości przyporządkowywać do danej płci.

Sprawdź!
Nyotaimori – prezentacja posiłku na kobiecym ciele. Czy może sprawiać przyjemność?

Masturbacja wczesnodziecięca

Rozwój seksualny dziecka dla rodziców, którzy nie mają dostatecznie dużo wiedzy może być wręcz szokujący. Bardzo wielu rodziców podczas okresu, gdy dziecko przestaje nosić pieluchy, zauważa pierwsze czynności seksualne dziecka. W tym okresie dzieci po raz pierwszy zyskują dostęp do swoich narządów płciowych. Zaczynają je dotykać oraz poznawać. Pojawia się pierwsza masturbacja, która jest formą poznawania własnego ciała. Rodzice w tym okresie powinni czuwać nad zachowaniem wysokiego poziomu higieny. Dziecko będzie przenosiło bakterie z genitaliów do ust.

Tożsamość płciowa w perspektywie dziecka

Rozwój seksualny dziecka ma kilka istotnych etapów. Jeden z nich ma miejsce w okolicach 2 roku życia. To właśnie w tym czasie, dziecko zaczyna rozumieć, że płeć jest czymś stałym i niezmiennym. Seksualność dziecka mocno kształtuje się poprzez obserwacje różnic pomiędzy płciami. Na samym początku będzie ono szczególnie często oraz skrupulatnie obserwować rodzica swojej płci. Czerpie z tego wzorce zachowania, które rzutować będą na dalsze życie. Tworzy wtedy swój własny wzorzec rozróżniania kobiet od mężczyzn. Zaczyna przyporządkowywać płci konkretne cechy i zachowania, a nawet rolę w relacji.

Popęd seksualny u dzieci a podglądanie rodziców

Nieodłącznym elementem rozwoju seksualnego dziecka jest fascynacją cielesnością. Im dziecko starsze, tym bardziej jest to widoczne. Warto mieć jednak na uwadze, że każdy dojrzewa nieco inaczej. Na pewnym etapie (około 3-5 roku życia) można zauważyć, że dziecko po kryjomu lub w niektórych sytuacjach całkowicie jawnie, podgląda swoich rodziców. Wynika to z faktu, że będzie dostrzegało różnice w budowie mamy i taty. Wzbudza to ciekawość dziecka, które stara się obserwować tego typu niuanse. Bardzo często pojawiają się w tym czasie również pytania dotyczące różnic w budowie kobiet a mężczyzn.

Rozwój seksualny dziecka a korzystanie z toalety

Trudnym okresem dla dziecka oraz rodzica jest moment nauki korzystania z nocnika i później toalety. Rozwój seksualny dziecka jest z tym mocno powiązany. Dlaczego? Ponieważ na tym etapie dziecko otrzymuje wiele komunikatów, które dotykają jego sfer intymnych. Oczywiście nie są one nacechowane seksualnie, ale rzutują na postrzeganie własnego ciała. Dziecko, które będzie krytykowane przez rodziców, za brak umiejętności posługiwania się nocnikiem i toaletą, będzie odbierało to jako krytykę ich całej osoby, a nie jedynie tej umiejętności. Dlatego rodzice powinni szczególnie uważać na słowa.

Sprawdź!
Czym jest transwestytyzm fetyszystyczny. Czy to zaburzenie płci?

Popęd seksualny u dzieci a grupa rówieśnicza

W wieku przedszkolnym, czyli 5-6 lat dziecko konfrontuje się intensywnie z innymi dziećmi. Wymieniają się wzajemnie doświadczeniami. Dzieci w grupie mogą się dotykać, podglądać oraz praktykować inne czynności o charakterze zbliżonym do seksualnego. To właśnie na ich podstawie dziecko będzie następnie testować rodziców. Mowa tutaj o przesuwaniu granicy, poprzez zachowania, które wcześniej były dla dziecka zakazane. Sprawdza w ten sposób, podczas jakich działań wywoła reakcję rodzica. Na tej podstawie kształtuje on swoje normy społeczne.

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Na każdym etapie rodzic będzie musiał zmierzyć się z różnymi pytaniami. Wraz z dojrzewaniem dziecka, pytania będą coraz trudniejsze. Na samym początku dziecko będzie pytać o różnice płciowe. Później zainteresuje się kwestią przychodzenia na świat. Największy przeskok będzie jednak w okolicach 6-8 lat. To wtedy dzieci najśmielej mówią o seksualności, ponieważ nie odczuwają jeszcze wstydu związanego z tym tematem. Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Szczerze oraz naturalnie. Staraj się nie robić z seksualności tematu tabu. Niech rozmowa będzie otwarta oraz spontaniczna.

Popęd seksualny u młodzieży – jak rodzic powinien do tego podejść?

Rozwój seksualny dziecka w pewnym okresie wzmaga na intensywności. Dzieci, a raczej młodzież w wieku 13-18 lat będzie prawdopodobnie odczuwało dużą pewność siebie. To czas, gdy nastolatkowie uważają, że to oni wszystko wiedzą najlepiej. Rolą rodzica nie jest krytykowanie takiej postawy. Przede wszystkim powinien on przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa, antykoncepcji oraz zmian zachodzących w ciele. Jeżeli rodzic na wcześniejszym etapie rozwoju poruszał tematy seksualności, to łatwiej będzie w okresie nastoletnim o szczerą rozmowę. Ci, którzy to zaniedbali mogą odbić się od ściany.

Rozwój seksualny dziecka według Freuda – stadia rozwoju psychoseksualnego

Stadia rozwoju psychoseksualnego opracował Sigmund Freud, austriacki lekarz oraz myśliciel, który miał wielki wpływ na rozwój psychologii. Według niego dziecko przechodzi:

  • stadium oralne – do około 18 miesięcy życia;
  • stadium analne – pomiędzy 1 a 3 rokiem życia;
  • stadium urealne – faza przejściowa;
  • stadium falliczne – pomiędzy 3 a 5 rokiem życia;
  • stadium latencji – pomiędzy 5, a nawet 13 rokiem życia;
  • stadium genitalne – pomiędzy 11 a 13 rokiem życia.
Sprawdź!
Co czuje facet podczas wzwodu? Tajemnice erekcji i męskiego orgazmu

Szybkie objaśnienie stadiów

Stadium oralne skupia się na ustach dziecka, szczególnie wargach oraz języku. Podczas analnego dziecko poznaje możliwości zwieracza i uczy się kontrolować mięśnie w tym obrębie. Faza urealna dotyczy kontrolowania moczu. Stadium falliczne to etap zainteresowania zewnętrznymi narządami płciowymi. Stadium latencji to etap budowania świadomości społecznej oraz kontaktu z ludźmi spoza rodziny. Ostatnia faza genitalna to etap dojrzewania narządów płciowych oraz fascynacji nimi. Wtedy pojawia się wzmożony popęd seksualny u dzieci.

Teoria Freuda powinna być traktowana jednak jako obiektywny fakt. Myśliciel stworzył podwaliny pod seksuologię, jednak nauka ta jest obecnie ciągle rozwijana. Coraz bardziej rozumiemy popęd seksualny u młodzieży oraz to, w jaki sposób dzieciństwo wpływa na seksualność. Jeżeli jesteś rodzicem, to postaraj się zapewnić dziecku bezpieczną przestrzeń. Relacja pomiędzy wami powinna być szczera oraz otwarta. Niech dziecko ma świadomość, że może z tobą rozmawiać. Nie krytykuj go za pytania o seksualność oraz nie unikaj rozmowy.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
trans kobieta

Trans-kobieta – dowiedz się wszystkiego o osobach trans oraz o procesie tranzycji

Next Article
mineta

Mineta – czyli francuska miłość. Jak dać rozkosz swojej partnerce przy pomocy cunnilingus?