Child grooming

Child grooming, czyli metody uwodzenia nieletnich. Charakterystyka mechanizmu

Child grooming to działania podejmowane przez osobę dorosłą, mające na celu nawiązanie bliższego kontaktu z dzieckiem, a następnie wykorzystanie go seksualnie. W ten sposób zwykło się określać uwodzenie dzieci za pośrednictwem Internetu.

Omawiany mechanizm polega na stopniowym przekonywaniu do siebie osoby nieletniej, co pozwala na bieżąco eliminować jej wątpliwości i obawy. Niestety taka forma pedofilii może wywoływać trwałe zmiany w psychice dziecka, które później niosą przykre konsekwencje w życiu dorosłym. Jak dokładnie przebiegają poszczególne etapy tego procesu?

Child grooming krok po kroku

Zjawisko to można podzielić na kilka faz, w trakcie których dziecko coraz bardziej przyzwyczaja się do dorosłego, a wręcz się od niego uzależnia. Na początku najważniejsze jest oswojenie się z rozmówcą. Rozmawia się wówczas o tematach zupełnie nie związanych z aktywnością seksualną. To oczywiście tylko pozory. 

Kolejny etap to przyzwyczajenie nieletniego do myśli, że jest dla rozmówcy osobą ważną, że się o niego troszczy i przejmuje jego problemami. W efekcie dziecko zaczyna się otwierać i zwierzać z najbardziej intymnych spraw. 

W dalszej kolejności pedofil stara się utwierdzić w przekonaniu, że nikt nie kontroluje jego kontaktu z wybranym dzieckiem i może w pełni uzależnić je od siebie. Kiedy w relacji tej w grę zaczynają wchodzić emocje, pojawiają się wreszcie wątki seksualne. Z czasem dorosły prosi dziecko o przesyłanie mu fotografii lub mastrubowanie się zgodnie z jego instrukcją. Z racji młodego wieku dziecko nie jest w stanie samodzielnie zweryfikować, czy to co robi jest w pełni normalne czy zakrawa na patologię. Ostatecznie często dochodzi do bezpośredniego współżycia bez oporów ze strony dziecka.

Jakie dzieci zwykle padają ofiarą child groomingu?

Istnieje grupa młodych ludzi, którzy mają szczególne predyspozycje do tego, by stać się ofiarami pedofilów działających w ten sposób. Są to np. dzieci:

  • które nie są akceptowane przez rówieśników czy rodzinę;
  • zbyt ufne;
  • potrzebujące uwagi ze strony otoczenia;
  • mające tendencję do tajemnic;
  • o zbyt niskiej samoocenie;
  • naiwne;
  • pochodzące z niepełnych rodzin.
Sprawdź!
Hebefilia – pociąg seksualny do znacznie młodszych osób. Czym różni się od pedofilii i efebofilii?

Child grooming to niebezpieczne zjawisko, które może na całe życie skrzywdzić młodego człowieka, a jego skutki mogą być nieodwracalne. Warto wiedzieć, że współżycie seksualne z osobą poniżej 15. roku życia jest w naszym kraju nielegalne i podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
pozycje do masturbacji

Pozycje do masturbacji – techniki masturbacji dla kobiet i mężczyzn

Next Article
Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste – objawy, przyczyny. Diagnostyka i leczenie