abstynencja seksualna

Jakie skutki powoduje abstynencja seksualna? Dlaczego warto uprawiać seks oraz jak brak seksu i orgazmu niszczy relacje?

Istnieje wiele powodów, przez które abstynencja seksualna jest faktem w niejednym związku. Może być ona dobrowolna, jednak bardzo często wstrzemięźliwość seksualna wynika z różnego rodzaju problemów. Sprawdź, co należy wiedzieć o abstynencji seksualnej!

Dla wielu par kwitnące życie seksualne jest normą. Osoby te często uprawiają seks, a dzięki regularnemu współżyciu odkrywają więcej powodów do zacieśniania więzi. W niektórych związkach całkowity brak współżycia jest efektem decyzji i postawienia na rozwijanie się w inny sposób. Często jednak rezygnacja z seksu wiąże się z kłótniami, sporami, a także problemami natury zdrowotnej. Niezależnie od tego, czy powodem będzie naruszona psychika, czy też zdrowie fizyczne, warto wiedzieć, jakie skutki niesie za sobą abstynencja seksualna.

Abstynencja seksualna — przyczyny

Wskazuje się, że seksualna abstynencja ma wiele przyczyn. Wśród nich zaznacza się m.in. kwestie związane z wiarą i dobrowolnym życiem w celibacie. Sprawą wiary może być również wstrzymanie się z aktywnością seksualną do chwili wzięcia ślubu. Te dobrowolne powody jednak zanikają w porównaniu do wstrzymywania się przed seksem z powodów, które można określić jako przymusowe. Wśród nich wymienia się czas połogu czy też problemy zdrowotne oraz dysfunkcje w postaci zaburzenia wzwodu. Nie bez znaczenia są również wydarzenia traumatyczne oraz sytuacje stresowe.

Wstrzemięźliwość seksualna i jej skutki

O ile krótkotrwałe zaprzestanie uprawiania seksu nie niesie ze sobą poważnych skutków, o tyle dłuższa abstynencja seksualna może wiązać się z szeregiem problemów. Wśród nich wymienia się m.in. ryzyko depresji, większe napięcie nerwowe, zwłaszcza gdy jednocześnie odczuwamy napięcie seksualne. Warto również pamiętać o tym, że dłuższy czas bez seksu może oznaczać później problemy z powrotem do formy.

Sprawdź!
Homofobia – nienawiść, która niszczy życia. Sprawdź, czym jest homofobia i jakie są sposoby jej zapobiegania

Jakie wady ma brak seksu?

Okres abstynencji, jeśli trwa zbyt długo, prowadzi do szeregu niekorzystnych konsekwencji. Osoby, które rezygnują z seksu na dłuższy czas, obserwują u siebie przede wszystkim obniżenie nastroju. To może prowadzić również do stanów depresyjnych. Zwiększa się również ryzyko różnego rodzaju chorób serca. Badania wykazały bowiem, że częste orgazmy u mężczyzn wiążą się ze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na serce. Regularny seks sprzyja również zachowaniu prawidłowej wagi, a zatem zmniejsza ryzyko otyłości.

Zaburzona erekcja i przedwczesny orgazm — dlaczego warto regularnie uprawiać seks?

Jeśli przez dłuższy czas nie mieliśmy okazji, aby uprawiać seks, możemy zacząć odczuwać niepokój związany z powrotem do tej niezwykle intymnej relacji. Dla partnera podobnie jak i dla nas jest to niezwykle trudna sytuacja, która dodatkowo wzmaga niepokój, że nie zaspokoimy drugiej osoby. To zaś jest gotowy przepis na to, aby udany seks był jedynie marzeniem. Wraz z pogłębiającym się napięciem może nam towarzyszyć przedwczesny wytrysk, a także mogą pojawić się różnego rodzaju zaburzenia erekcji.

Jak brak seksu wpływa na libido?

Co do zasady libido na odpowiednim poziomie oznacza, że mamy większą ochotę na seks. Zazwyczaj uznaje się, że to niski poziom libido prowadzi do tego, że nie chcemy współżyć. Tu jednak można dostrzec specyficzne sprzężenie zwrotne. Te bowiem oznacza, że również brak jakiegokolwiek seksu w dłuższym czasie może prowadzić do znacznego obniżenia popędu. To wiąże się z innymi negatywnymi skutkami, z jakimi wiąże się długa abstynencja seksualna.

Celibat i brak satysfakcji seksualnej a testosteron

W badaniach przeprowadzonych w 2011 roku wyszło, że długotrwała wstrzemięźliwość seksualna wcale nie sprawia, że przy ejakulacji jest wyższe stężenie testosteronu. Jego większy wskaźnik wynika z samej abstynencji seksualnej, co jednocześnie nie zostało wykazane w badaniach z 1992 roku. Tam bowiem wstrzymanie się od seksu przyczyniało się do obniżenia stężenia tego hormonu. Co z tego wynika? Przede wszystkim kluczową wskazówką jest to, że na wyższy poziom tego hormonu przede wszystkim wpływa kontakt intymny, nie zaś jego unikanie.

Sprawdź!
Stosunek płciowy – poznaj rodzaje, przebieg stosunku oraz techniki, dzięki którym osiągniesz maksymalną przyjemność!

Przerost prostaty a ograniczona seksualność partnera

Wśród negatywnych konsekwencji ograniczenia seksu wyróżnić można to, że dochodzi do pogłębienia się, chociażby zaburzeń hormonalnych czy też osłabienia krążenia obwodowego. Problemem może stać się również przerost prostaty, któremu towarzyszyć może m.in. większa nerwowość oraz drażliwość.

Dlaczego warto nie współżyć? Intymny związek bez seksu

Istnieją jednak powody, dla których warto rozważyć choćby czasowe zaprzestanie stosunków seksualnych. Najważniejsze z nich to:

  1. Brak ryzyka zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.
  2. Możliwość rzeczywistego skupienia się na samorozwoju.
  3. Wzmocnienie relacji w tworzonym związku.

Powyższe punkty przede wszystkim dotyczą tworzenia nowej relacji, w której dopiero próbujemy się odnaleźć. O ile niekoniecznie trzeba całkowicie zrezygnować z seksu, dobrym pomysłem jest nastawienie się na to, że nie on powinien stanowić kluczowy element tworzonego związku. Zamiast tego powinniśmy skupić się na partnerze.

Co seksuolog może nam powiedzieć o rezygnacji z seksu?

Zdaniem specjalistów rezygnacja z tego typu przyjemności może wiązać się z szeregiem nieprzyjemności i konsekwencji. Usilne tłumienie popędu i pożądania wcale nie przynosi pozytywnego rezultatu, a jedynie może prowadzić do pogłębienia się pewnych napięć w sferze seksualności. Co więcej, seksuolodzy podkreślają, że błędem jest dopatrywanie się związku pomiędzy niskim popędem a inteligencją. Aktywność intelektualna w większej mierze towarzyszy osobom, które częściej decydują się na prowadzenie aktywnego życia miłosnego.


Zobacz także:

Sprawdź!
Jak podniecić faceta? Poznaj ciekawe sposoby na rozpalenie faceta do czerwoności!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kiła

Kiła – groźna choroba przenoszona drogą płciową

Next Article
czy napisać do faceta który przestał się odzywać

Czy napisać do faceta, który przestał się odzywać? Sprawdź, co robić!