napięcie seksualne

Jak rozładować napięcie seksualne? Czy masturbacja wystarczy, aby zaspokoić erotyczny popęd seksualny?

Wzmożona chęć współżycia, potrzeba erotycznej bliskości, często sprawia, że zaczynamy odczuwać napięcie seksualne. Za jego wysoki poziom często wydziela dopaminę. Sprawdź, jak rozładować napięcie seksualne!

Odczuwanie potrzeb natury seksualnej jest w pełni zrozumiałe i właściwe. To właśnie dzięki ich uśmierzeniu jesteśmy w stanie osiągnąć stan tzw. zaspokojenia seksualnego. Problemem jest jednak to, że przy braku odpowiednich działań napięcie (zwłaszcza długotrwałe i częste) może prowadzić do frustracji seksualnej. Co warto wiedzieć o popędzie seksualnym i napięciach, jakie on buduje?

Czym jest napięcie seksualne?

Zacznijmy od wyjaśnienia, że napięcie seksualne pojawia się po raz pierwszy w okresie dojrzewania. W ówczesnym czasie zdecydowanie częściej towarzyszy on chłopcom, choć i dziewczęta mają z nim problem. Czas ten jest o tyle uciążliwy, że wtedy rzadko kiedy pojawia się możliwość realnego zaspokojenia popędu, który odczuwamy w związku z dopaminą obecną w naszym organizmie. Napięcie seksualne jest przede wszystkim sygnałem, że potrzebujemy zbliżenia seksualnego.

Seks jako naturalna potrzeba organizmu

Co do zasady naturalną potrzebą organizmu człowieka jest seks. W związku z tym zaspokajanie popędu seksualnego stanowi wyraźną i istotną prawidłowość biologiczną. Długotrwały brak seksu może rodzić nadmierne naprężenie seksualne, a jednocześnie może wiązać się z negatywnymi skutkami nierozładowanego libido. Tu można wymieniać zarówno przyczyny fizyczne, jak i psychiczne, w tym nerwicę oraz depresję. Co można z tym zrobić?

Zalety rozładowania napięcia seksualnego

Nasza seksualność wprost mówi nam o tym, że odczuwamy potrzebę rozładowania pobudzenia seksualnego. Nic w tym dziwnego, bowiem konstrukt płciowy sprawia, że to właśnie zadbanie o te potrzeby umożliwia nam zachowanie stanu równowagi i zdrowia. Co więcej, powstrzymywanie się od zbliżenia, niezależnie od przyczyny, może zwiększać poziom napięcia emocjonalnego. Dlatego tak ważne jest to, aby dbać o swoje potrzeby seksualne i ich zaspokajanie.

Sprawdź!
Seks w ciąży – oczekiwanie na narodziny a kwestia współżycia. Fakty i mity na temat seksu w czasie ciąży

Napięcie seksualne a masturbacja

Pierwsze poznawanie narządów płciowych zazwyczaj odbywa się poprzez masturbację. Jednak nie tylko w wieku młodzieńczym jest to sposób na zelżenie trawiącego nas napięcia. Również dorośli nieraz decydują się na takie działanie. Warto zaznaczyć, że to nie dotyczy wyłącznie samotnego rozładowywania tej potrzeby. Z powodzeniem w tym działaniu może towarzyszyć również partnerka. Jednak istnieje szereg zagrożeń związanych ze zbyt częstym, samotnym masturbowaniem.

Fantazje i sugestie — jak budować napięcie seksualne?

Uwodzenie polega na tym, aby skutecznie zachwycić sobą drugą osobę. Przede wszystkim ma to na celu sprawić, że będzie miała ona ochotę na seks. To jednak jest czasem trudną sztuką, którą zarówno mężczyźni, jak i kobiety starają się opanować. Delikatna sugestia możliwość podjęcia zachowań seksualnych zawsze jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż grubiańskie złożenie propozycji współżycia. Również w trakcie samej gry wstępnej dobrym pomysłem jest wspólne fantazjowanie. To bowiem prowadzi nas do większej ochoty na seks, a poza tym pozwala na uatrakcyjnienie życia seksualnego.

Nadmierny apetyt na seks

W medycynie wyróżnia się pojęcie tzw. hiperseksualności, czyli nadpobudliwości seksualnej. Jest to specyficzne zaburzenie seksualne. Opiera się ono na wzmożonej potrzebie aktywności seksualnej i pojawianiu mimowolnej konieczności zaspokojenia tej potrzeby. Z zasady to zjawisko jest stosunkowo nowe i wciąż jeszcze nie ma ogólnych norm mówiących o tym, w którym momencie zwykły pociąg seksualny staje się hiperseksualnością.

Objawy nadpobudliwości

Wyróżnić można kilka najczęstszych objawów sprawiających, że możemy mówić o faktycznym pojawieniu się nadpobudliwości związanej z pociągiem do drugiej osoby. Wśród tych objawów można wymienić:

  • brak realnej możliwości skutecznego kontrolowania własnego libido i zaniedbywanie obowiązków kosztem współżycia;
  • traktowanie aktywności seksualnej jako sposobu na poradzenie sobie z trudnymi, szczególnie negatywnymi emocjami, nie zaś jako źródło przyjemności;
  • rodzenie się frustracji w przypadku niemożności zrealizowania potrzeby zbliżenia płciowego.
Sprawdź!
Zmiana płci w Polsce – o czym muszą pamiętać Polacy, którzy decydują się na korektę płci? Poznaj perspektywę medyczną i prawną

Niezrealizowany popęd seksualny a frustracja

Specyficznym stanem organizmu jest tzw. frustracja, która związana jest właśnie z szeregiem negatywnych uczuć pojawiających się w przypadku braku możliwości zaspokojenia swoich potrzeb. Mówiąc inaczej: jest to stan pojawiający się jako odpowiedź na brak takiego zaspokojenia, jakie naszym zadaniem byłoby odpowiednie. Problem frustracji dotyka zarówno par, jak i osób samotnych i często prowadzi do przykrych konsekwencji fizycznych i psychicznych.

Konsekwencje frustracji

Jeśli nasze potrzeby erotyczne nie są wystarczająco zrealizowane, rodząca się frustracja może stać się źródłem, chociażby napięć w relacjach międzyludzkich. Jednym z problemów może stać się również niemożność poprawnej samoakceptacji i samooceny. Zaburzenie obrazu własnej osoby jest bardzo częstym efektem nagromadzonej frustracji. Niebezpieczną sytuacją jest również próba zastąpienia współżycia poprzez inne aktywności zastępcze. Jeśli jest to aktywność fizyczna, wszystko jest w porządku. Często jednak ucieczka następuje w alkohol, narkotyki i leki.

Gdzie udać się po pomoc?

Są sytuacje, w których jesteśmy w pułapce sprawiającej, że zarówno masturbacja, jak i pornografia nie potrafi pokonać naszego napięcia. Jednocześnie mamy wrażenie, że dotknęło nas uzależnienie od np. seksu lub właśnie wspomnianych filmów dla dorosłych. Prowadzi to do poważnego naruszenia naturalnych potrzeb i sprawia, że trudno jest uzyskać m.in. orgazm. Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie udanie się do specjalisty. Seksuolog jest tym, który udzieli nam najlepszej pomocy i pomoże nie tylko w odnalezieniu źródła problemu, ale i wspomoże nas w zwalczaniu tego niezwykle irytującego, dojmującego problemu.


Zobacz także:

Sprawdź!
Homofobia – nienawiść, która niszczy życia. Sprawdź, czym jest homofobia i jakie są sposoby jej zapobiegania

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Worarefilia

Worarefilia – czerpanie przyjemności z nietypowych wyobrażeń

Next Article
libido u kobiet

Oziębłość seksualna i brak ochoty na seks. Jak zwiększyć poziom libido u kobiet i mężczyzn? Popęd seksualny a niskie libido kobiet