chorobliwa zazdrość

Chorobliwa zazdrość, czyli co się dzieje ze związkiem, gdy partner jest obsesyjny?

Chorobliwa zazdrość to nic innego jak skrajny wariant emocji, które odczuwamy wszystkie. Każdy człowiek boryka się z zazdrością. Należy jednak pamiętać o tym, że skrajna zazdrość może mieć zły wpływ na życie, a szczególnie na związki. Czytaj dalej!

Chorobliwa zazdrość to stan, w którym dana osoba nie jest w stanie opanować swoich emocji. Sama zazdrość to frustracja, która spowodowana jest niemożliwością zrealizowania pragnień. Pojawia się ona w momencie, gdy dostrzegamy inną osobę mającą dostęp do zasobów, których my również pragniemy. W takim momencie wzbiera w nas frustracja, która przekłada się na niechęć do osoby będącej w lepszej sytuacji od nas. Warto pamiętać, że kwestie emocji są bardzo złożone. Każdy człowiek może odbierać je nieco inaczej. Dlatego traktuj poniższy tekst wyłącznie jako wskazówkę. Miłej lektury!

Chorobliwa zazdrość – czy zawsze jest wynikiem niskiej samooceny?

Chorobliwa zazdrość może pojawiać się w różnych sytuacjach. Przyjęło się uważać, że chorobliwie zazdrosne osoby mają jednocześnie skrajnie niskie poczucie własnej wartości. Niekoniecznie jest to prawdą. Kwestia samooceny nie jest jednoznaczna. Możemy czuć się pewnie w swoich dziedzinach, podczas gdy w innych takiego poczucia mieć nie będziemy. I właśnie w kwestiach, gdzie tej pewności brakuje, może pojawić się zazdrość. Możemy spotkać osobę o wysokiej pewności siebie, jednak nie w kwestii związku. Ciężko wtedy mówić o skrajnie niskiej samoocenie a chorobliwa zazdrość może wystąpić.

Sprawdź!
Czy napisać do faceta, który przestał się odzywać? Sprawdź, co robić!

Jak odczuwa się zazdrość?

Bardzo ciężko jest poprawnie opisać emocje. Są one na tyle subiektywne, że wręcz niemożliwe jest konkretne przedstawienie odczuć danej osoby. Dlatego już sama zazdrość może budzić wiele problemów, a tym bardziej chorobliwa zazdrość. Jest ona czymś, co stanowi połączenia:

  • wątpliwości;
  • frustracji;
  • strachu;
  • przytłoczenia.

Każdy człowiek, na pewnym etapie życia będzie odczuwał zazdrość. Jeżeli już to uczucie się pojawi, warto się nad nim zastanowić. Pomoże ci to lepiej zrozumieć swoje odczucia. Świadomość mechanizmów, które zachodzą w naszym mózgu, jest bardzo cenna.

Chorobliwa zazdrość mężczyzn w związku

Chorobliwa zazdrość prawdopodobnie częściej dotyka mężczyzny. Wynika to z czynników biologicznych, szczególnie z poczucia ciągłej rywalizacji. Obsesyjnie zazdrośni mężczyźni często postrzegają każdego innego samca w okolicy, jako potencjalne zagrożenie. Z tego powodu starają się ograniczać partnerce kontakt z innymi mężczyznami. Nie oznacza to, że chorobliwa zazdrość dotyka wyłącznie mężczyzn. Kobiety również mogą przejawiać takie zachowania. Niezależnie od tego, która ze stron związku zachowuje się w taki sposób, skutkiem przeważnie jest rozpad związku.

Jakie są objawy niezdrowej zazdrości w związku?

Obsesyjna zazdrość może na początku nie dawać objawów. Taka osoba może dusić w sobie emocje przez pewien czas. Pewne jest jednak to, że nie będzie w stanie ich kontrolować przez dłuższy okres. Najczęstszym objawem jest wzbudzanie poczucia winy w partnerce lub partnerze. Osoba zazdrosna chce poprzez poczucie winy utrudniać kontakty z innymi. Sugeruje ona, że czas poświęcony innym osobom jest nieproporcjonalnie większy od czasu poświęcanego na związek. W skrajnej postaci zazdrości pojawiają się liczne oskarżenia o zdrady, które przeważnie wysuwane są na podstawie wątpliwych dowodów.

Jak wygląda związek z osobą zazdrosną?

Chorobliwa zazdrość mężczyzn często całkowicie zmienia obraz związku. Nie przypomina już on zdrowej relacji, a bardziej bycie na więziennej przepustce. Każdą nieobecność należy zgłaszać, a nieprzewidziane sytuacje sygnalizować. Jeżeli nie powiadomi się o czymś zazdrosnego partnera, pojawią się kłótnie oraz pretensje, które będą prowadziły do nawarstwiania się negatywnych odczuć. W konsekwencji druga strona związku może odczuwać stres, a nawet strach. Często pojawiają się problemy ze snem lub inne problemy takie jak ból brzucha. Są one wynikiem stresu.

Sprawdź!
Jak mężczyzna reaguje na kobietę, która mu się podoba?

Zespół Otella – co to jest?

Zespół Otella jest to paranoja alkoholowa. Pojawia się wśród osób, które przez wiele lat spożywają duże ilości alkoholu. Jest to rodzaj alkoholowej psychozy. Osoba zaburzona ma urojenia niewierności partnera lub partnerki. Jest to forma patologicznej zazdrości, która nie ma żadnych racjonalnych podstaw. Jest ona bardzo emocjonalna, a opiera się wyłącznie na urojeniach. W zdecydowanej większości przypadków dotyka ona mężczyzn. To również oni częściej borykają się z alkoholizmem. Zespół Otella bardzo często objawia się w formie agresji wobec drugiej osoby.

Jaki może być powód chorobliwej zazdrości?

Przeważnie chorobliwa zazdrość mężczyzn lub kobiet jest wynikiem słabego zdrowia psychicznego. Mowa tutaj o schorzeniach takich jak:

  • alkoholizm (tak jak ma to miejsce w przypadku zespołu Otella);
  • lęku oraz paranoi;
  • schizofrenii;
  • zaburzeń osobowości borderline;
  • zespołu stresu pourazowego.

Ludzka psychika niestety potrafi być dość krucha. Tak na dobrą sprawę chorobliwa zazdrość może pojawić się w wielu różnych przypadkach. Szczególnie często dotyka jednak osób, które wykazują niską samoocenę. Będą one wątpiły wtedy w zasadność swojego związku.

Jak rozpoznać chorobliwą zazdrość?

Jeżeli zastanawiasz się, nad tym czy przejawiasz chorobliwą zazdrość, to spójrz na swoje zachowanie. Jeżeli stale obserwujesz swoją partnerkę lub partnera i szukasz dowodów zdrady, to możesz mieć problem. Osoby tego typu oczekują, że praktycznie ciągle będą w kontakcie z partnerem. Często stosują szantaż emocjonalny, który stanowi próbę kontrolowania drugiej strony. W związku takiej osoby pojawiają się liczne oskarżenia o zdradę. Dotyczy to zarówno zdrady emocjonalnej jak i czysto fizycznej.

W jaki sposób radzić sobie z chorobliwą zazdrością?

Jeżeli czujesz, że możesz przejawiać jakieś skłonności do chorobliwej zazdrości, warto podjąć pewne kroki. W przypadku, gdy jest to duży problem, udaj się do psychologa lub na psychoterapię. Specjalista pomoże ci uporządkować pewne wydarzenia z twojego życia. Być może to właśnie w przeszłości ukrywają się przyczyny. W momencie, gdy odczuwasz zazdrość, możesz zastosować medytację. Pozwoli ci ona się zrelaksować i złapać dystans do sytuacji. Zawsze warto szczerze rozmawiać z partnerem lub partnerką o swoich emocjach. To również może pomóc zmniejszyć niepokój.

Sprawdź!
Czy ilość partnerów seksualnych ma znaczenie? Plusy oraz minusy

Kiedy jest moment na wizytę u psychoterapeuty?

Chorobliwa zazdrość mężczyzn i kobiet, często powiązana jest z innymi schorzeniami. Wpływa na relacje, a co za tym idzie na całe życie. Jeżeli dostrzegasz, że pojawiają się u ciebie zachowania, których nie jesteś w stanie kontrolować, to być może potrzebujesz pomocy psychoterapeuty. Sygnały ostrzegawcze może wysyłać partner lub partnerka. Jeżeli skarży się na twoją zazdrość, to być może ma ku temu powody.

Zazdrość jest naturalna. To część naszego życia, którą musimy zaakceptować. Nie można całkowicie pozbyć się uczucia zazdrości. Jeżeli jednak przekonanie o wystąpieniu zdrady przybiera formę lękową i obsesyjną, to warto zwrócić się o pomoc. Czasem po kontakcie z terapeutą, konieczna okaże się terapia. W takich momentach trzeba wykazać się odwagą i podjąć trudny proces walki z problemem.


Zobacz także:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
współżycie po łyżeczkowaniu macicy

Współżycie po łyżeczkowaniu macicy – czy zabieg łyżeczkowania jamy macicy jest niebezpieczny?

Next Article
stulejka

Stulejka u dorosłych – leczenie i charakterystyka schorzenia