nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – czym grozi? Czy może być niebezpieczne dla zdrowia?

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest czymś, co budzi duże emocje. Pojawiają się obawy o zdrowie oraz ewentualne skutki uboczne. Czy jest to dobre rozwiązanie? O czym trzeba pamiętać przed podjęciem takiej decyzji? Sprawdź!

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna może być dostosowana całkowicie do konkretnego organizmu. Można więc założyć, że jest ona całkowicie bezpieczna dla organizmu kobiety. Stosunkowo niewielkie stężenie hormonów w przyjmowanych środkach powinno sprawiać, że nawet nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie spotka się z ostrą reakcją organizmu. Tymczasem jest to kwestia całkowicie indywidualna. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak może skończyć się nagłe odstawienie pigułek.

Nagłe odstawienie antykoncepcji hormonalnej a stan zdrowia

Obecnie antykoncepcja hormonalna jest jedną z najchętniej wybieranych metod zapobiegania ciąży. Nierzadko jednak decydujemy się na odstawienie tabletek – czy to ze względu na ich potencjalne skutki uboczne, czy to z uwagi na chęć powiększenia rodziny. Nagłe odstawienie tabletek budzi jednak obawy ze względu na potencjalne problemy zdrowotne, jakie może to spowodować.

Jeżeli się na to zdecydujesz, dobrym rozwiązaniem będzie wcześniejsza konsultacja z ginekologiem. Zazwyczaj nie ma to szczególnie uporczywych skutków. Warto jednak pamiętać, że nawet jeżeli przyjmujesz nowoczesną antykoncepcję, która wnosi stosunkowo niedużo hormonów, to jednak jej odstawienie zaburza równowagę w organizmie.

Zanim ta równowaga wróci do normy, może dojść do tzw. krwawienia z odstawienia. Nie należy mylić go z miesiączką. Może mieć różne natężenie, jednak nie powinno trwać dłużej niż cztery dni. W przeciwnym wypadku trzeba skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź!
Krwawienia w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych – kiedy się pojawiają? W jakich sytuacjach powinny budzić niepokój?

Inne potencjalne skutki uboczne to:

  • wahania nastroju,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego (znacznie bardziej obfite i często bolesne krwawienia),
  • pogorszenie się kondycji włosów i cery (często pojawienie się trądziku).

Spośród bardziej pozytywnych skutków odstawienia tabletek można wymienić utratę wody z organizmu. Zmniejsza to obrzęki, a jednocześnie powoduje utratę wagi. Może także dojść do wzrostu libido.

Skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych w połowie opakowania

Rezygnacja z przyjmowania tabletek powinna być dobrze przemyślana i najlepiej konsultowana z lekarzem ginekologiem. W ten sposób zmniejszysz do minimum ryzyko potencjalnych skutków ubocznych. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych (czyli w połowie lub przed końcem opakowania) nie jest zalecane.

W niektórych przypadkach zaprzestanie przyjmowania tabletek jest konieczne. Szczególnie wtedy, kiedy skutki ich przyjmowania są bardzo uciążliwe dla kobiety. Wówczas jednak plan odstawienia ustalany jest wraz z lekarzem. Nie zaleca się robienia tego na własną rękę.

Jak odstawienie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na miesiączkę?

Przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych ma bardzo wyraźny wpływ na cykl menstruacyjny. Każdy organizm jest inny, a z tego powodu każdy wraca do równowagi hormonalnej w innym tempie. Teoretycznie pierwsza miesiączka powinna pojawić się w kolejnym miesiącu po odstawieniu doustnych środków. Zdarza się jednak, że organizm potrzebuje na to więcej czasu – niekiedy nawet pół roku.

Jeżeli przed rozpoczęciem tej metody antykoncepcji miałaś nieregularne, obfite i bolesne miesiączki, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po odstawieniu sytuacja się powtórzy.

Wiele kobiet plamienie po odstawieniu środków antykoncepcyjnych bierze za miesiączkę. Jest to jednak krwawienie zupełnie niezwiązane z cyklem i w żaden sposób nie wpisuje się w tę zależność. Brak okresu przez jakiś czas po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji jest całkowicie naturalny. Wszystko zależy od tego, kiedy wystąpi pierwsza owulacja.

Zajście w ciążę po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych

Wiele kobiet zastanawia się, czy nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych będzie miało negatywny wpływ na ich płodność. W zdecydowanej większości przypadków nie ma jednak takiego zagrożenia.

Sprawdź!
Krążki antykoncepcyjne – metoda antykoncepcji hormonalnej

W zależności od indywidualnych predyspozycji każdego organizmu pierwsza owulacja może pojawić się od pierwszego dnia po odstawieniu tabletek to nawet kilku miesięcy później. Trzeba jednak zaznaczyć, że z planowaniem ciąży warto wstrzymać się do momentu, aż organizm odzyska równowagę hormonalną. Zazwyczaj trwa to około kilku miesięcy. W tym czasie warto korzystać z niehormonalnych metod antykoncepcji.

Jak skutecznie odstawić antykoncepcję hormonalną?

Przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych jest decyzją, która powinna być bardzo dobrze przemyślana. Nie da się ukryć, że także ich odstawieniu warto poświęcić nie mniej uwagi. Wiele kobiet decyduje się na zaprzestanie przyjmowania pigułek w momencie, kiedy ich skutki uboczne stają się zbyt uciążliwe. Często jest wynik spontanicznej decyzji i w gruncie rzeczy mało kto ma wolę, żeby konsultować ją z ginekologiem.

Tymczasem jest to bardzo ważna kwestia. Niektóre kobiety mają duże problemy z powrotem do równowagi hormonalnej, a nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych wzmacnia ryzyko przedłużania się tego procesu. Jeżeli więc planujesz zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej, pierwsze kroki powinnaś skierować do gabinetu swojego lekarza.

Czy można z tego zrezygnować? Teoretycznie tak. Jeżeli brałaś tabletki wyłącznie w celu zapobiegania ciąży, to zazwyczaj nie powinnaś mieć większych problemów. Zdecydowanie jednak zalecamy konsultację ze specjalistą.

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – podsumowanie

Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych nie jest najlepszym pomysłem. Wprawdzie nowoczesne tabletki nie powodują dużych wahań hormonalnych. Każdy organizm potrzebuje jednak czasu na powrót do równowagi, a tym samym do prawidłowego cyklu po odstawieniu pigułek.

Skutki uboczne nie są szczególnie uciążliwe. Zazwyczaj ograniczają się do wahań nastroju czy bolesnych miesiączek. Nie zaleca się jednak nagłych i samodzielnych decyzji w tej kwestii.


Zobacz także:

Sprawdź!
Antykoncepcja bez recepty – odkryj najskuteczniejsze środki!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Death grip

Death grip to pojęcie z języka slangowego, które wskazuje na niemożność osiągnięcia orgazmu. Z czego wynika ten syndrom?

Next Article
fetysz uszu

Fetysz uszu w roli głównej, czyli co podnieca w jednej z najmniej estetycznych części ciała? Poznaj inne intrygujące fetysze!